Mogą na nas polować jak na zwierzęta, ale nie uczynią z nas zwierząt. Sami dokonaliśmy wyboru: żyć wolni, tak długo jak się da. Każdy dzień wolności to nasze zwycięstwo. Jeśli mamy zginąć broniąc tego, przynajmniej zginiemy jak ludzie. Tewje Bielski, Opór
Nakręcony w oparciu o mało znaną historię z okresu II wojny światowej, Opór jest epicką opowieścią o rodzinie, honorze, zemście i przetrwaniu.
Rok 1941 - Żydzi w Europie Wschodniej padają ofiarami masowych mordów. Trzem braciom Bielskim udaje się schronić w gęstym lesie, który znają od dziecięcych lat. Tam stoczą dramatyczną walkę z hitlerowcami.
Na początku starają się po prostu przetrwać. Gdy jednak wieść o ich odwadze powoli rozchodzi się, ich szeregi zasilają kolejni uciekinierzy, którzy zrobią wszystko, aby wywalczyć choćby chwilę wolności. Tewje (Daniel Craig) obejmuje przywództwo, ale jego decyzje często krytykuje Zus (Liev Schreiber), który obawia się ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za idealizm starszego brata. Najmłodszy z braci - Asael (Jamie Bell) stara się pogodzić skłócone rodzeństwo. Aby przygotować się na nadejście srogiej zimy, uciekinierzy budują osadę. Poczucie wspólnoty, która ich połączy, pozwoli im zachować wiarę w człowieczeństwo w najgorszych latach wojny.
Scenarzysta Clayton Frohman o filmie: Przez całe życie słyszałem o ofiarach - bezbronnych, pogodzonych ze swoim losem, czyli takich, jakimi ukazywali ich Niemcy. Takich ich pamiętamy, a wyjątkowość tego filmu polega na tym, że ukazujemy drugą stronę medalu.
Opór wyreżyserował Edward Zwick, twórca Krwawego diamentu i Ostatniego samuraja. W głównej roli występuje Daniel Craig, znany odtwórca roli Jamesa Bonda. Ponadto Jamie Bell (Hallam Foe, Billy Elliot) i Liev Schreiber (Miłość w czasach zarazy, Malowany welon)
Scenariusz oparto na motywach książki Nechama Tec. Operatorem Oporu jest dwukrotnie nominowany do Oscara Eduardo Serra (Dziewczyna z perłą, Krwawy diament), a muzykę napisał James Newton Howard (za ścieżkę dźwiękową filmu nominowany do Złotego Globu).
potwierdzam opinię flood. film jest kiepski. co prawda może nie zawiera jaskrawych przekłamań ale wiele rzeczy jest przemilczanych. akcja się dzieje na dawnych kresach, ale można mieć wrażenie, że miaszkają tam tylko białorusini i rosjanie - niedobitki armii czerwonej. ukrywający się zdobywają żywność, a autochtoni wspierają ich bezproblemowo. coprawda z relacji oficera armii czerwonej dowiadujemy się, jakoby miało to następować w wyniku rabunków ale w filmie nie ma jakiejkolwiek sceny, która by to pokazała. poza tym film zaczyna się od jatki w jakiejś bliżej nieokreślonej wsi, w której giną żydzi. akcja toczy się na przestrzeni roku, by na koniec przeczytać informację, że pozostałe 2 lata żydzi także nadal ukrywali się i przeżyli wojnę. tak więc brak jakiejś spójności fabuły. początku i końca nie spina jakaś myśl a reżyser poszedł na łatwiznę, pokazując kilka scen walki z niemcami i trudy życia w puszczy. mało wciągające klimo 08-02-2009, 21:24 Pomijając przekłamania historyczne, film jest poprostu denny. Opalony Daniel Craig na bialym rumaku na tle wychudlych statystów nie prezentuje sie realistycznie. Typowa amerykańska komercyjna produkcja. Flood 06-02-2009, 07:51
|