"The Shock Doctrine", to pierwszy pełnometrażowy dokument ("Droga do Guantanamo" była dokumentem fabularyzowanym) w karierze Winterbottoma. Angielski reżyser bierze w nim na warsztat teorie Naomi Klein, która w książce pod tym samym tytułem opisuje jak neokonserwatyści spod znaku Miltona Friedmana, zwolennicy jednego z wielu nurtów ekonomicznych - tak zwanej "szkoły chicagowskiej" - rozprzestrzenili swoją doktrynę na terenie całego świata. Praktyki przez nich stosowane Klein określa mianem "kapitalizmu kataklizmowego". Opiera się on na sojuszu polityków i kapitalistów, którzy wykorzystują przełomowe momenty w historii - niepokoje społeczne, zmiany ustrojów, wojny i naturalne kataklizmy - do wprowadzenia niepopularnych reform, likwidacji osłon socjalnych, zaszczepienia idei wolnego rynku i uzależnienia państwa od międzynarodowych organizacji finansowych.
Swój film Winterbottom rozpoczyna od ukazania źródeł teorii Miltona Friedmana, której początki sięgają kontrowersyjnych badań kanadyjskiego psychiatry, Ewena Camerona. Ten, za pomocą potężnych dawek elektrowstrząsów, "prał" mózgi swoich pacjentów, a po tym jak zostali już pozbawieni wszelkich wspomnień, rozpoczynał programowanie ich w zupełne nowy sposób. Film Winterbottoma podążając za teoriami Klein ukazuje, że teoria Miltona Friedmana działa na bardzo podobnych zasadach. Słynny ekonomista, laureat nagrody Nobla, zauważył, że w czasach kryzysu, kiedy wszystkie dotychczasowe punkty odniesienia znikają, ludzie są przerażeni i całkowicie zdezorientowani. Naukowiec doszedł do wniosku, że istnieje wtedy znakomita okazja do przeprowadzenia radykalnych reform gospodarczych.
Łącząc nagrania z wykładów Klein z materiałami archiwalnymi, Winterbottom tworzy alternatywną wersję współczesnego świata. Rozpoczyna od rewolucji w Chile, podczas której władzę przejął Augusto Pinochet, przewrotów w Argentynie, Brazylii i innych krajach Ameryki Południowej, aby dojść w końcu do Europy, w tym Wielkiej Brytanii, Rosji i Polski, a skończyć na amerykańskiej inwazji i okupacji Iraku w 2003 roku.
Angielski reżyser ukazuje jak z pominięciem procedur demokratycznych i za pomocą okrutnych represji, tortur i zabójstw dokonywanych w imię lepszej, szczęśliwszej i bogatszej przyszłości, teorie Miltona Friedmana były wprowadzane w życie i jak dzięki nim sojusze między garstką największych korporacji a klasą polityków powodują, że cała władza skupia się w ich rękach. Jego film jest także wymierzony przeciwko zmarłemu przed trzema laty Friedmanowi, który często osobiście instruował polityków w kwestii aplikacji "terapii szokowej" i szczegółów swojej doktryny i - podobnie jak książka Klein - może stać się symbolem oporu przeciwko neoliberalizmowi i krytyką kapitalistycznej żądzy zysku.
Stopklatka.pl
Treść filmu, wg. zamieszczonego tu opisu redakcyjnego, jest interesująca i intrygująca.
Chcę obejrzeć ten film.
Proszę napisać kiedy będzie on wyświetlany? Pro memoria 05-06-2010, 15:00 po takim opisie nie trzeba iść na ten film, już wszystko wiadomo. nie zawsze więcej oznacza lepiej, drogie Charlie. Zofia 22-04-2010, 20:48 Wprawdzie filmu jeszcze nie oglądałam, ale przeczytałam powyższy opis i pragnę wyrazić moje uznanie Autorowi (Autorce). Szkoda, że brak pod tym tekstem nazwiska, bo jest to naprawdę dobry tekst i warto ujawnić tego, kto posługuje się takim dobrym stylem i umie tak przystępnie objaśnić czego dotyczy omawiany obraz filmowy. Po prostu dziekuję za ten zwarty, mądry przekaz i oby było więcej jemu podobnych. Barbara Szeffer 16-04-2010, 10:31
|