Grand Prix Złoty Jabberwocky - ZIMA, reż. Tomek Popakul, Kasumi Ozeki, Polska 2023, 26'
Rośnie powoli jak sopel lodu, lecz pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane pojawia się jak pęknięcie na lodzie. Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść
o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego.
Srebrny Jabberwocky - AAAAH!, reż. reż. Osman Cerfon, Francja 2023, 4'40"
Aaaah! jest dźwiękiem bólu, zaskoczenia, strachu, radości, piosenek, zrzędzenia, śmiechu, złości… Aaaah! stosują dzieci, te prymarne i niewinne istoty, doświadczając życia we wspólnocie ograniczonej gwizdami dorosłych.
Brązowy Jabberwocky - KONIUNKCJA/MISALIGNED, reż. Marta Magnuska, Polska 2022, 7'
Kobieta i mężczyzna znajdują się w pokoju, gekon siedzi w terrarium, kilka much krąży wokół lampy. Stopniowo znajdujemy coraz więcej zależności i analogii między ich działaniami i obserwowanymi elementami, w miarę jak rytm ich wszechświatów przyspiesza. Ukazane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego, kosmicznego porządku.
Specjalny Złoty Jabberwocky oraz nagroda pieniężna dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej - IN THE UPPER ROOM / W POKOJU NA PIĘTRZE, reż. Alexander Gratzer, Węgry 2022, 8’22”
Z nadejściem każdej pory roku młody kret odwiedza swojego niewidomego dziadka, który mieszka pod ziemią w wygodnie urządzonej norce. Gdy obaj stają się coraz starsi, ich relacja pogłębia się i pojawiają się ważne pytania.
Nagroda Główna Jury Studenckiego - KRAB, reż. Piotr Chmielewski, Polska 2022, 8'
Zwierzęta są niemymi świadkami naszej historii; towarzyszyły nam podczas największych porażek i sukcesów w naszych dziejach. Ścieżka ich życia jest równoległa do naszej – zjadamy je, używamy ich jako narzędzia, a czasem po prostu ich nie zauważamy. Lecz co się stanie, gdy postaramy się przyjąć ich perspektywę? Jak wydarzenia, które wszyscy znamy z lekcji historii, wyglądają widziane oczami zwierząt?
|