Kino Charlie wraz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi ma ogromną przyjemnością zaprosić na specjalny pokaz filmu "Tajemnica Westerplatte" z udziałem reżysera Pawła Chochlewa. Po pokazie zapraszamy na dyskusję w ramach cyklu "Plus czy Minus - Konfrontacje historyczne".
Spotkanie w ramach cyklu "Plus czy minus - konfrontacje historyczne w Muzeum Tradycji Niepodległościowych" - zatytułowane "Obrona Westerplatte - daremna ofiara czy ważny mit?". Pokaz i dyskusja wokół filmu "Tajemnica Westerplatte"
Początek spotkania:
- 29 marzec 2013 r. (piątek), godz. 17:00, Kino Charlie, Piotrkowska 203/205
Program:
- godz. 17:00:
Pokaz filmu "Tajemnica Westerplatte" w reżyserii Pawła Chochlewa. Czas trwania: 118 min.
- godz. 19:00:
Dyskusja na temat: "Obrona Westerplatte - daremna ofiara czy ważny mit?". Zaproszeni goście:
Paweł Chochlew (reżyser filmu "Tajemnica Westerplatte"),
Marcin Celiński (publicysta kwartalnika Liberté!)
prof. Radosław Żurawski vel Grajewski (Katedra Historii Powszechnej Najnowszej UŁ) - prowadzenie:
dr Mikołaj Mirowski
* Seans biletowany, wstęp wolny na dyskusję
TAJEMNICA WESTERPLATTE
(Tajemnica Westerplatte)
dramat, wojenny, Polska, Litwa 2012, 118'
Reżyseria: Paweł Chochlew
Scenariusz: Paweł Chochlew
Muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Obsada: Michał Żebrowski, Robert Żołędziewski, Przemysław Cypryański, Jan Englert, Andrzej Grabowski, Jan Wieczorkowski, Piotr Adamczyk
Opowieść relacjonująca jeden z najbardziej dramatycznych epizodów II Wojny Światowej. 1 września 1939 wojska niemieckie zaatakowały polską placówkę wojskową Westerplatte. Licząca ok. 180 żołnierzy załoga przez 7 dni stawiała opór kilkutysięcznej armii hitlerowskiej wspieranej przez ciężką artylerię, lotnictwo oraz potężny pancernik Schleswig-Holstein.
"Tajemnica Westerplatte" to projekt wysokobudżetowego filmu, którego akcja dzieje się podczas pierwszych dni II Wojny Światowej. Jest to epicka opowieść o obronie polskiej placówki Westerplatte przed niemiecką armię. Akcja obejmuje siedem dni września 1939 roku. Atak Niemców na Westerplatte rozpoczął Drugą Wojnę Światową. Atutem projektu jest szereg scen batalistycznych, wartka i wciągająca fabuła, oraz efekty specjalne. Niebagatelne znaczenie ma też właściwy dobór obsady - zarówno aktorskiej jak i ekipy realizatorów.
Mieli wytrwać dwanaście godzin. Bronili Westerplatte przez siedem dni. Historia zmagań garstki żołnierzy walczących z przeważającymi siłami niemieckimi, to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kampanii wrześniowej 1939 roku.
"Tajemnica Westerplatte" to film o dramacie walki, o wyborach człowieka w obliczu śmiertelnego zagrożenia, o odwiecznym sporze wizji racjonalnej, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski) z wizją romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swych żołnierzy na ostateczną zagładę, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi.
Ten film, to obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje.
Muzykę skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Projekty scenografii wyszły spod ręki zdobywcy Oscara - Allana Starskiego. W głównych rolach wystąpili: Michał Żebrowski i Robert Żołędziewski, Jan Englert, Borys Szyc, Piotr Adamczyk, Andrzej Grabowski, Mirosław Baka i Jakub Wesołowski.