Kino Charlie zaprasza aktywnych i zaangażowanych seniorów, którzy kochają kino i dobre towarzystwo na seanse filmowe do Kina Charlie. Jeśli wiesz, że Twój dziadek lub babcia uwielbiają oglądać filmy i o nich dyskutować koniecznie zaproś ich do nas!
Chcąc przywrócić film jako trwały element udziału emerytów w życiu kulturalnym, powołaliśmy do życia cykl seansów ŚRODA SENIORA. Głównym celem jest zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w kulturze oraz umożliwienie seniorom spędzenia wolnego czasu w sposób miły i kreatywny, poprzez możliwość regularnych spotkań z wartościowym, artystycznym repertuarem filmowym.
Sklep dla samobójców
(Le Magasin des suicides)
komedia, animowany, Belgia, Francja, Kanada 2012, 85'
Reżyseria: Patrice Leconte
Scenariusz: Patrice Leconte
Muzyka: Étienne Perruchon
Obsada: Joanna Kołaczkowska, Michał Wójcik, Magdalena Kumorek, Wojciech Mecwaldowski, Władysław Sikora, Robert Górski, Artur Andrus, Czesław Mozil, Marcin Wójcik, Mikołaj Cieślak, Michał Paszczyk, Michał Figurski
Sklep dla samobójców to komedia wyjątkowa. Nietuzinkowa animacja o rodzinnym sklepie z asortymentem dla samobójców połączyła twórców kultowych dialogów, plejadę gwiazd i niekwestionowanych mistrzów w rozśmieszaniu polskiego widza. Elita polskiego kabaretu: między innymi Joanna Kołaczkowska, Michał Wójcik, Robert Górski, Artur Andrus bawić będzie publiczność razem z gwiazdami: Czesławem Mozilem, Magdaleną Kumorek, Wojciechem Mecwaldowskim i Michałem Figurskim. Poziom absurdu i dowcipu w dialogach i piosenkach stworzyli razem: twórca bijącej rekordy popularności serii Włatcy Móch Bartek Kędzierski oraz guru polskich tekściarzy kabaretowych - Władysław Sikora twórca legendarnego kabaretu Potem. Sklep dla samobójców to jedyna w swoim rodzaju komedia, która tchnie potężną dawkę optymizmu w otaczającą nas rzeczywistość.
Mishima (Michał Wójcik) i jego żona Lukrecja (Joanna Kołaczkowska) prowadzą wyjątkowy sklep - z artykułami dla samobójców. W mieście tak szarym i smutnym, że wszyscy marzą o tym, by jak najszybciej zakończyć swój żywot, sklepik rodziny Tuvache okazuje się być wyjątkowo trafnym przedsięwzięciem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od wymyślnych trucizn, specjalnie ostrzonych żyletek i samurajskich mieczy, po zwykłą konopną linę. W fachowej obsłudze klientów pomagają dzieci właścicieli Marynia (Magdalena Kumorek) i Wincek (Wojciech Mecwaldowski). Profesjonalna porada i bogactwo asortymentu gwarantują całkowity brak stałych klientów. Interes kwitnie, aż do dnia narodzin trzeciego potomka, który ku utrapieniu całej rodziny, uśmiecha się. Gorzej! Jego zaraźliwy optymizm sprawia, że ze sklepu coraz częściej wychodzi się widząc jasną stronę życia.
Miłość po francusku
(20 ans d'écart)
komedia, Francja 2013, 92'
Reżyseria: David Moreau
Scenariusz: David Moreau, Amro Hamzawi
Muzyka: Guillaume Roussel
Zdjęcia: Laurent Tangy
Obsada: Virginie Efira, Pierre Niney, Charles Berling, Gilles Cohen, Diana Stewart, Amélie Glenn, Michaël Abiteboul
Dystrybutor: Monolith Films
"Miłość po francusku" walczy ze stereotypem cichej i pozbawionej marzeń oraz pragnień kobiety w średnim wieku. Alice Lantins, główna bohaterka filmu, na wskroś obnaża zakodowany społecznie obraz kuguara, udowadniając że relacja starszej kobiety z młodszym od siebie mężczyzną może przerodzić się w prawdziwą miłość.
Mimo coraz częstszego poruszania tematu w mediach, relacje starszych kobiet z młodszymi mężczyznami wciąż budzą wiele kontrowersji. Zakorzenione w kulturze stereotypy są jednak łamane poprzez takie produkcje jak właśnie "Miłość o francusku". Film opowiada o Alice Lantins - 38-letniej, pięknej, ambitnej i całkowicie oddanej swojej pracy singielce. Alice ma w ręku wszystkie atuty, aby zostać nową redaktor naczelną magazynu "Rebelle". Wszystkie, poza jednym... Brakuje jej przebojowości i spontaniczności, której wymaga od niej kierownictwo pisma. Swojej szansy upatruje więc w romansie z 20-letnim, czarującym Balthazarem, którego poznała podczas podróży samolotem.
- Młodość nie zastanawia się nad skutkami swych działań, wierzy, że jest nieśmiertelna. Tylko ludzie, którzy nie mają w sobie lęku, pozostają młodzi duchem - opowiada o swoim nowym filmie David Moreau, reżyser "Miłości po francusku".
Dla Virginie Efiry, głównej aktorki "Miłości po francusku", temat kocic (ang. cougar) w kulturze to świadectwo rosnącego równouprawnienia kobiet. - Okazuje się, że właśnie lęki Alice związane z wiekiem, co jest kolejnym elementem narzuconym przez społeczeństwo, okażą się hamulcem w rozwoju tego związku - opisuje graną przez siebie postać. - Nie podoba mi się, że kobiety zawsze określa się jakimś grupowym mianem, np. kuguar lub MILF, czyli mamuśka, którą chciałbym zaliczyć. Mam wrażenie, że społeczeństwo chce je skatalogować, przykleić etykietkę i w ten sposób ograniczyć.
Jak pisze Jordan Mintzer z "The Hollywood Reporter": "chemia pomiędzy głównymi aktorami widoczna jest od pierwszej do ostatniej minuty".
Koneser
(La migliore offerta)
melodramat, Włochy 2013, 124'
Reżyseria: Giuseppe Tornatore
Scenariusz: Giuseppe Tornatore
Muzyka: Ennio Morricone
Zdjęcia: Fabio Zamarion
Obsada: Jim Sturgess, Geoffrey Rush, Donald Sutherland, Liya Kebede, Philip Jackson, Sylvia Hoeks, Kiruna Stamell,
Nagrody: Włoskie Nagrody Filmowe Davida di Donatellego 2013: najlepszy film (Arturo Paglia, Giuseppe Tornatore, Isabella Cocuzza), najlepsza reżyseria (Giuseppe Tornatore), najlepsza muzyka (Ennio Morricone), najlepsza scenografia (Maurizio Sabatini, Raffaella Giovannetti), najlepsze kostiumy (Maurizio Millenotti).
Nominacje: Włoskie Nagrody Filmowe Davida di Donatellego 2013: najlepsze zdjęcia (Fabio Zamarion), najlepszy dźwięk (Gilberto Martinelli), najlepszy montaż (Massimo Quaglia), najlepszy producent (Arturo Paglia, Isabella Cocuzza), najlepszy scenariusz (Giuseppe Tornatore)
Intrygująca opowieść o dyrektorze domu aukcyjnego, który pełni absolutną kontrolę nad światem ekspertów i kolekcjonerów dzieł sztuki, ale staje się zabawką w rękach tajemniczej klientki.
Bohater wiedzie spokojną egzystencję wśród luksusu płócien starych mistrzów i piękna włoskich pałaców. Do czasu, gdy jego uporządkowany świat burzy pojawienie się młodej i tajemniczej dziedziczki, której rodzice zginęli, pozostawiając nie do końca zbadane i ocenione dzieła sztuki.
Film w reżyserii Giuseppe Tornatore, autora takich filmów jak Cinema Paradiso i Malena, laureata Oscara oraz nagrody jury w Cannes.
W rolę pierwszoplanową wciela się Geoffrey Rush znany polskim widzom z takich obrazów, jak Jak zostać królem, Zakochany Szekspir i Blask, za który otrzymał Oscara. Na ekranie towarzyszą mu Jim Sturgess (Atlas chmur, Jeden dzień), Donald Sutherland (Duma i uprzedzenie, MASH) oraz Sylvia Hoeks.