Kino Charlie zaprasza aktywnych i zaangażowanych seniorów, którzy kochają kino i dobre towarzystwo na seanse filmowe do Kina Charlie. Jeśli wiesz, że Twój dziadek lub babcia uwielbiają oglądać filmy i o nich dyskutować koniecznie zaproś ich do nas!
Chcąc przywrócić film jako trwały element udziału emerytów w życiu kulturalnym, powołaliśmy do życia cykl seansów ŚRODA SENIORA. Głównym celem jest zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w kulturze oraz umożliwienie seniorom spędzenia wolnego czasu w sposób miły i kreatywny, poprzez możliwość regularnych spotkań z wartościowym, artystycznym repertuarem filmowym.
Przeszłość
(Le Passé)
dramat, Francja, Włochy 2013, 130'
Reżyseria: Asghar Farhadi
Scenariusz: Asghar Farhadi
Muzyka: Evgueni Galperine , Youli Galperine
Zdjęcia: Mahmoud Kalari
Obsada: Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa, Pauline Burlet, Elyes Aguis, Jeanne,
Jestin, Sabrina Ouazani, Babak Karimi
Nowy film Asghara Farhadiego, twórcy nagrodzonego Oscarem i Złotym Globem "Rozstania". Poruszający dramat psychologiczny, skonstruowany z precyzją najlepszego thrillera, był jednym z największych odkryć ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W rolach głównych - uhonorowana w Cannes nagrodą dla Najlepszej Aktorki Bérénice Bejo (gwiazda obsypanego nagrodami "Artysty") oraz Tahar Rahim, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej i Cezara za występ w głośnym "Proroku".
Ahmad i Marie nieformalnie zakończyli swój związek cztery lata temu. Po długiej rozłące mężczyzna przylatuje do Paryża, aby ostatecznie podpisać dokumenty i tym samym doprowadzić sprawę rozwodową do końca. Marie potrzebuje tych formalności, aby móc wejść w nowy związek małżeński z Samirem. Spotkanie nabiera dramatyzmu, kiedy Ahmad dowiaduje się, że atmosfera w domu Marie daleka jest od normalności. Z każdą chwilą kolejne tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw i odciskają swoje piętno na życiu wszystkich.
"Fabuła wciąga i zaskakuje do ostatniej minuty" / Filmweb.pl
"Znakomite kreacje aktorskie" / Onet
"Fascynujący film z prawdziwą intelektualną siłą" / The Guardian
"Doskonale napisany, wyreżyserowany i zagrany" / The Hollywood Reporter
"Hipnotyzuje i zachwyca grą aktorską" / Daily Telegraph
"Mistrzowsko opowiedziana historia" / Time Out New York
"Kolejny dowód kunsztu Fahradiego" / Hitfix
W imię
(W imię)
thriller, Polska 2013, 102'
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Muzyka: Paweł Mykietyn, Adam Walicki
Zdjęcia: Michał Englert
Obsada: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz, Maria Maj, Łukasz Simlat, Tomasz Schuchardt, Kamil Adamowicz, Mateusz Gajko
Nowy film Małgośki Szumowskiej, autorki wielokrotnie nagradzanych "33 scen z życia" i głośnego "Sponsoringu", to historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności. Poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat.
Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.
Światowa premiera filmu odbyła się w ramach 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie obraz reprezentował Polskę w Konkursie Głównym i uhonorowano go prestiżową nagrodą Teddy Award. Wśród jej poprzednich laureatów znaleźli się, między innymi: Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.
"Szumowska wyprowadza widza ze swojskich opłotków na teren niepewny, grzeszny i zuchwały" Tadeusz Sobolewski / Gazeta Wyborcza
"Szumowska nie ocenia, nie piętnuje. Pokazuje dramat. Dzięki świetnej kreacji Andrzeja Chyry ogromnie przejmujący" Barbara Hollender / Rzeczpospolita
"Szumowska po raz kolejny poszła pod prąd i przełamała tabu" Krzysztof Kwiatkowski / Wprost
"Choć o Złotego Niedźwiedzia w Berlinie walczyło aż 19 filmów, jedyną naprawdę godną uwagi męską kreację stworzył Andrzej Chyra" Małgorzata Sadowska / Newsweek
Wałęsa. Człowiek z nadziei
biograficzny, Polska 2013, 127'
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Zdjęcia: Paweł Edelman
Obsada: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Wiktor Malinowski, Marcel Głogowski, Kamil Jaworski, Cezary Kosiński, Iwona Bielska, Piotr Probosz
Jak to możliwe, że jednemu człowiekowi udało się tak zmienić otaczającą go rzeczywistość świata PRL-u?
W filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei", Andrzej Wajda łączy epokowe przemiany z tym, co prywatne - niemal intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser, wdzierając się w za kulisy życia związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.
Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. Po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. "Wałęsa. Człowiek z nadziei" to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.
Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.