Kino Charlie zaprasza aktywnych i zaangażowanych seniorów, którzy kochają kino i dobre towarzystwo na seanse filmowe do Kina Charlie. Jeśli wiesz, że Twój dziadek lub babcia uwielbiają oglądać filmy i o nich dyskutować koniecznie zaproś ich do nas!
Chcąc przywrócić film jako trwały element udziału emerytów w życiu kulturalnym, powołaliśmy do życia cykl seansów ŚRODA SENIORA. Głównym celem jest zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w kulturze oraz umożliwienie seniorom spędzenia wolnego czasu w sposób miły i kreatywny, poprzez możliwość regularnych spotkań z wartościowym, artystycznym repertuarem filmowym.
Życie Adeli - Rozdział 1 i 2
(La Vie d'Adele)
dramat, Francja 2013, 187'
Reżyseria: Abdellatif Kechiche
Scenariusz: Abdellatif Kechiche, Ghalia Lacroix
Zdjęcia: Sofian El Fani
Obsada: Léa Seydoux, Adele Exarchopoulos, Aurelie Lemanceau, Karim Saidi, Baya Rehaz, Jeremie Laheurte, Catherine Salée, Aurélien Recoing
Zgodnie już z festiwalową tradycją filmem otwarcia jest zdobywca Złotej Palmy w Cannes. Po takich hitach jak "Rozstanie", "Biała wstążka" i "Miłości" przyszła kolej na obraz Tunezyjczyka Abdellatifa Kechiche'a "Życie Adeli - Rozdział 1 i 2". "Życie Adeli" było szeroko dyskutowane od początku festiwalu w Cannes za sprawą jednych z najśmielszych scen erotycznych w historii kina. Opowieść zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach.
Jego najnowsze dzieło [Abdellatifa Kechiche'a] jest jednym z najważniejszych obrazów o kobietach, jakie powstały w kinie w ostatnich latach.
Marcin Pietrzyk, Filmweb
Za kilka dekad Emma i Adele będą jak Rick i Ilsa z "Casablanki" albo Rhett i Scarlett z "Przeminęło z wiatrem". Film, który wygrał Złotą Palmę w Cannes 2013 - "Życie Adeli" - to długo oczekiwana love story na miarę naszych czasów
Karolina Pasternak, Stopklatka
Ida
dramat, Dania, Polska, Wielka Brytania 2013, 80'
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Scenariusz: Paweł Pawlikowski
Zdjęcia: Ryszard Lenczewski , Łukasz Żal
Obsada: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig, Rebecca Lenkiewicz
Zwycięzca tegorocznego festiwalu w Gdyni, wyróżniony też w Toronto.
Polska, 1962 rok. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Matka przełożona namawia ją, by przed złożeniem ślubów odwiedziła swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o losach rodziny - wyznaje, że Anna jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną, by poznać nie tylko tragiczną historię ich rodziny, ale i prawdę o tym kim są.
W filmie obok Agaty Kuleszy (Róża, Sala samobójców) i debiutującej na ekranie Agaty Trzebuchowskiej grają m.in. Joanna Kulig (Sponsoring, Nieulotne) i Dawid Ogrodnik (Jesteś bogiem, Chce się żyć).
"Rzadko zdarzają się filmy aż tak skupione, wysublimowane i konsekwentne w swojej artystycznej formie, dopracowane w najbardziej mikroskopijnym detalu. W Idzie Pawła Pawlikowskiego każdy kadr ma duszę, a cała historia przenika ciało i umysł." Dagmara Romanowska, Onet.pl
"Ida jest świadectwem jak mniej może znaczyć więcej oraz żarliwej sile gry aktorskiej. Odarta ze zbędnej techniki, ta znakomita fabuła dotyka kwestii narodowej ale też osobistej tożsamości i ukazuję potrzebę wiary w ten zdumiewający świat." Joe Morgenstern, The New York Times
"Niezwykle mądre to kino, zrealizowane z klasą, dystansem, przenikliwą przekorą." Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza
Wałęsa. Człowiek z nadziei
biograficzny, Polska 2013, 127'
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Janusz Głowacki
Zdjęcia: Paweł Edelman
Obsada: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Wiktor Malinowski, Marcel Głogowski, Kamil Jaworski, Cezary Kosiński, Iwona Bielska, Piotr Probosz
Jak to możliwe, że jednemu człowiekowi udało się tak zmienić otaczającą go rzeczywistość świata PRL-u?
W filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei", Andrzej Wajda łączy epokowe przemiany z tym, co prywatne - niemal intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser, wdzierając się w za kulisy życia związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.
Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. Po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza" film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. "Wałęsa. Człowiek z nadziei" to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.
Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.