Julian Józef Antonisz (Julian Antoniszczak)
Urodził się 8 listopada 1941 w Nowym Sączu, zmarł 31 stycznia 1987 w Lubieniu k. Myślenic. Scenarzysta, autor opracowania plastycznego, reżyser filmów animowanych, kompozytor, wynalazca. Właśc. Julian Józef Antoniszczak. Absolwent średniej szkoły muzycznej oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Krakowie (1965), gdzie studiował w Pracowni Rysunku Filmowego. Współzałożciel krakowskiego Studia Filmów Animowanych. Jako reżyser debiutował w r. 1967 ; od 1977 konsekwentnie realizował filmy noncamerowe. Jest bohaterem filmu telewizyjnego Krzysztofa Gradowskiego "Non camera" ; laureat licznych nagród festiwalowych.
Filmografia:
1967
FOBIA Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne,
Groteskowa relacja malarza z jego wycieczki w plener.
1969
W SZPONACH SEKSU Realizacja, Scenariusz, Scenografia, Muzyka,
W odpowiedzi na ogłoszenie młodej kobiety: mam mieszkanie, szukam mężczyzny, którego pokocham na kolorowo, zgłasza wielu kandydatów...
1970
JAK NAUKA WYSZŁA Z LASU... Realizacja, Muzyka,
Dowcipny wykład o powstawaniu książki. Najpierw w przystępny i zabawny sposób przedstawiono produkcję papieru, a następnie opowiedziano o pracy drukarni..
1970
JAK TO SIĘ DZIEJE, PYTA AGNISIA, ŻE NA EKRANIE WIDZIMY MISIA Realizacja, Muzyka,
Zabawny wykład poświęcony technicznym zasadom działania telewizji oraz procesowi powstawania widowiska telewizyjnego.
1971
JAK DZIAŁA JAMNICZEK Realizacja, Muzyka,
Wesoły wykład na temat na temat budowy i działania psa jamnika, udowadniający wyższość żywych istot nad najbardziej skomplikowanymi mechanizmami.
1972
TYSIĄC I JEDEN DROBIAZGÓW Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Muzyka,
W serii gagów realizatorzy przestrzegają przed dewaluacją pewnych wartości moralnych.
1973
STRACHY NA LACHY Realizacja, Scenariusz, Scenografia,
Dowcipna opowieść o tworzeniu się państwowości nadwiślańskich plemion słowiańskich. W spokojne życie słowian wkraczają dziwne potwory, brutalnie niszczące wszystko na swej drodze. Na ruinach i zgliszczach rodzi się biały orzeł, symbol tworzącego się narodu.
1973
...TE WSPANIAŁE BĄBELKI W TYCH PULSUJĄCYCH LIMFOCYTACH Realizacja, Scenariusz, Scenografia, Muzyka,
Film ostrzegający przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu
1974
KILKA PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW NA PRZEDŁUŻENIE SOBIE ŻYCIA Opracowanie plastyczne, Reżyseria, Muzyka,
Surrealistyczna przypowiastka o nieuchronności starzenia się i różnych sposobach opóźnienia tego procesu, m.in. przez magnesowanie sobie głowy, domową hibernację, drażnienie prądem ośrodków porostu zębów w korze mózgowej, chodzenie na czworakach - szczególnie wskazane dla pań...
1975
BAJECZKA MIĘDZYPLANETARNA Reżyseria, Muzyka,
Żartobliwa opowieść o przygodach małej dziewczynki w kosmosie, przybliżająca najmłodszym widzom podstawowe pojęcia dotyczące wszechświata.
1975
FILM O SZTUCE... (BIUROWEJ) Reżyseria, Muzyka,
Groteska ukazująca w karykaturalnych przejaskrawieniach wynaturzenia działalności biurokratycznej.
1976
FILM GROZY Realizacja, Muzyka,
Pastisz filmowego horroru: w pierwszej części wykład na temat rodzajów strachu, w drugiej historia "strasznego" dentysty Zenka.
1977
KATASTROFA (Antonisz Julian Józef) Reżyseria, Muzyka, Opracowanie plastyczne,
Tłum ludzi towarzyszy jakiemuś ważnemu wydarzeniu. Wszyscy są zaniepokojeni, chcą je zobaczyć. Narasta nastrój grozy w oczekiwaniu na katastrofę.
1977
SŁOŃCE - FILM BEZ KAMERY Reżyseria, Scenariusz, Scenografia, Muzyka,
Film zrealizowany bez użycia kamery. Alegoria przemijania życia ludzkiego w obliczu niezmienności kosmosu.
1978
CO WIDZIMY PO ZAMKNIĘCIU OCZU I ZATKANIU SOBIE USZU. FILM NONCAMEROWY Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Muzyka,
Kolejny film malowany na taśmie. Jedna wybrana chwila dnia bohaterki.
1978
DZIADOWSKI BLUES NON CAMERA CZYLI NOGAMI DO PRZODU Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Muzyka,
Na tle dziadowskiej ballady, śpiewanej poza kadrem, przewijają się obrazy świata: Człowiek piłuje gałąź, na której siedzi, świeci słońce, lecą bomby... Dziwny jest ten świat i zupełnie niezrozumiały. Bluesowa ballada pijanego dziadka znakomicie komentuje plączące się obrazy tego naszego paranoicznego świata.
1978
LUDZIE WIĘDNĄ JAK LIŚCIE Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Muzyka,
Studium przemijania ludzkiego, przerywane niezmiennym obrazem dymiących bez przerwy kominów fabrycznych. Film rysowany i malowany bezpośrednio na taśmie filmowej z muzyką "wydrapaną" na ścieżce dźwiękowej.
1979
OSTRY FILM ZAANGAŻOWANY Reżyseria, Muzyka,
Film rysowany i malowany na taśmie filmowej, przedstawiający zabawną opowieść o upadku życia kulturalnego z powodu. . . likwidacji starych kiosków ulicznych oklejanych plakatami, dzięki którym można było dowiedzieć się o terminach imprez kulturalnych...
1980
DOKUMENT ANIMOWANY NON CAMERA, CZYLI REŻYSER ANDRZEJ GRADOWSKI O SOBIE Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Muzyka,
"Rewanż" Antonisza za film Gradowskiego "NON CAMERA", poświęcony jego osobie i twórczości. Krzysztof Gardowski, znany reżyser filmów dokumentalnych, prywatnie bliski przyjaciel krakowskiego reżysera, opowiada w lekkiej i zabawnej formie o sobie i swojej twórczości.
1980
PAN TADEUSZ. KSIĘGA 1. GOSPODARSTWO Reżyseria, Scenariusz,
Opracowanie plastyczne, Muzyka,
Noncamerowa adaptacja I Księgi Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
1981
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR 2 Realizacja, Muzyka,
Film rysowany i malowany bezpośrednio na taśmie filmowej. Kolejna kronika filmowa J. J. Antonisza opatrzona purnonsensownym komentarzem, przedstawiająca głownie nieprawidłowe sposoby palenia papierosów. Ponadto ukazano migawki z różnych dziedzin życia, m. in. : najnowsze zdobycze techniki (nowy rewelacyjny silnik spalinowy), klęski ekologiczne (zatrucie Wisły) i wywiad ze starym pszczelarzem, który opowiada o życiu pszczół.
1981
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR. - 1 Realizacja, Muzyka,
Pierwsze wydanie animowanej kroniki zawierającej - wzorem kronik filmowych - najnowsze wiadomości z kraju i ze świata: "Gospodarka polska w kleszczachkryla", "Wytrysk ropy w Karlinie", "Tajemnica U-25 rozszyfrowana", "Sensacyjno-secesyjny fotoplastikon zlikwidowany", "Sytuacja w kosmosie". Komentarz "staropolszczyzną czytan jest, gdyż oderwanie się od języka korzeni jest kryzysu przyczyną".
1982
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR 4. WYDANIE B 1982 Reżyseria,
Czwarte wydanie popularnej kronik Juliana Antonisz, poświęcone ważnym wydarzeniom w kraju i na świecie: "Czy rośliny rządy nad nami sprawują?", "Precz z niegodnym płodu spędzaniem", "Słynna polska szkoła konserwacji w akcji", "Podziemne wybuczhy atomowe trzęsień ziemskich przyczyną", "wywiad z ciekawym indywduum".
1982
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR-3 Realizacja, Muzyka,
Wiadomości z kraju i ze świata: "Nadmiar mężczyzn potencjalną wojny III przyczyną", "Hrabia Czechocki w Krakowie bawił", "Czy Rzeczpospolita Spółdzielniami inwalidów stoi?", "Piwa niedostatek zła jest przyczyną", "Nędza i głód we Francji".
1983
DODATKOWE WOLE TRAWIENNE MAGISTRA KIZIOŁŁA Reżyseria, Scenariusz,
Film zrealizowany i utrzymany w konwencji kronik non-camerowych. Mgr Kiziołł chcąc zapewnić sobie samowystarczalność w dobie kryzysu mięsnego, wykształcił siłą woli dodatkowe wole trawienne. Z jego pomocą zdolny jest przetrawić wszelkie produkty - trawę, siano, drewno, a także rozrywkowy program tv.
1983
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR 5. WYDANIE A 1983 Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Muzyka,
Piąte wydanie satyrycznej filmowej kroniki aktualności : "Gdzie są powiaty?", "Nowości medycyny. Leczenie kotem", "Ze świata nauki - teoria naukowa inż. Fipka", "Kronika kulturalna. Plastyka - co widzimy po otrzymaniu w mordę" oraz wierszyk gerontologiczny.
1983
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR-6. 1983 WYDANIE B Realizacja,
Szósta edycja kroniki aktualności. Tym razem autor zastanawia się nad przyczynami "wypompowania" narodu, informuje o stanie narodowej gastronomii, podając przepis na pizzę "kryzysiano", reklamuje nowy typ samochodu "siwek tarpan lux". W części "zrób sam" radzi jak wykonać buty i podkoszulki. Doradza też, jak ukryć znamiona luksusu. Kronikę kulturalną poświęca festiwalowi w Oberhausen i jego wiodącemu hasłu "droga do sąsiada", nie rezygnując z aktualnego komentarza na tematy politycznego.
1984
CZYŻBY WOLNY RYNEK W ORGANIZMIE BIOLOGICZNYM? Reżyseria,
Utrzymany w stylu kronik non camerowych żartobliwy film dla dorosłych na temat badań w dziedzinie hematologii. Oprócz ogólnie znanych białych i czerwonych ciałek podczas badań przy pomocy mikroskopu elektronowego odkryto zielone ciałka. . .
1984
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR 7. WYDANIE EXPORT COLOR 1984 Reżyseria,
Kolejne wydanie kroniki non-camerowej przynosi trzy tematy: "Czar Broadwayu w PGR" "Obrona pracy doktorskiej na kobzie" "Sukces kroniki w Oberhausen"
1985
OBERHAUSEN, DUISBURG, DUSSELDORF, DORTMUND, HANNOVER, HAMBURG Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Muzyka,
Reżyser Antoniszczak jako laureat festiwalu w Oberhausen (1984) odbył tournee po RFN. Efektem podróży jest film, w którym zawarł swe spontaniczne reporterskie obserwacje oraz uwagi dotyczące różnic smakowych piwa, które" handel rzucił" właśnie do sklepów w każdym z odwiedzanych miast.
1985
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR 8. WYDANIE A 1985 Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne,
Ósme wydanie kroniki non-camerowej zawiera trzy tematy: "Regeneracja emerytów" "Nowa muzyka" "Paryż M 1/2"
1985
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR 9. WYDANIE B 1985 Reżyseria, Scenariusz, Komentarz, Opracowanie plastyczne,
IX wydanie kroniki przynosi trzy wiadomości z kraju. Pierwsza - z dziedziny ekologii - dotyczy gigantycznej Huty Zakopane na szczycie Giewontu. Druga traktuje o sprawach sztuki, wyjaśniając tajemnicę przyciągania atomów. Trzecia podejmuje temat związany z nowym kodeksem drogowym, wg którego każdy pieszy zobowiązany będzie posiadać "prawo chodu", tablicę rejestracyjną, światła odblaskowe i t. d.
1985
POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR 10 .WYDANIE B 1985 Realizacja, Muzyka,
Kolejne wydanie satyrycznej kroniki aktualności omawia aferę wywołaną stosowaniem środków dopingujących podczas konkursu chopinowskiego, sprawę niekorzystnych zmian w szkolnictwie na skutek wycofania atramentu i stalówek oraz dowodzi wyższości krajowych spinaczy biurowych nad spinaczami z RFN.
1986
POLSKA KRONIKA RYSUNKOWA ANIMOWANA NON-CAMEROWA NR 11 WYDANIE A 1986 Realizacja, Scenariusz, Animacja,
Jeden z ostatnich filmów wybitnego reżysera, groteskowa kronika aktualności, zawierająca trzy tematy: "Sensacja ornitologiczna", "Z życia szkoły-w trosce o nasze dzieci", "Taksówki - znikające punkty!!!".
1986
POLSKA KRONIKA RYSUNKOWA ANIMOWANA NON-CAMEROWA NR 12 WYDANIE B 1986 Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Animacja,
Ostatni film wybitnego reżysera, zmarłego w r. 1986. Kronika zawiera trzy tematy. Pierwszy mówi o postępie, który zawsze ma swe źródło w kryzysie, co prowadzi do konkluzji, że nasza sytuacja może napawać optymizmem. Drugi piętnuje brak nadzoru nad psami i dziećmi. Niezidentyfikowany taksówkarz dotkliwie pogryzł psa Pimpusia - właściciele taksówkarza proszeni są o niezwłoczny kontakt, gdyż psu grozi seria bolesnych zastrzyków. Trzeci temat - wiadomości kulturalne zza granicy przynoszą wieść o sukcesie polskiego filmu krótkometrażowego "Światło w tunelu" reżyserii Juliana Antoniszczaka na MFFK w Oberhausen.
1986
ŚWIATŁO W TUNELU Reżyseria, Muzyka,
Autorska wizja "życia po życiu". Mężczyzna, po którego przybywa śmierć z kosą, zostaje zabrany do szpitala. Przy pomocy skomplikowanej aparatury poddawany jest zabiegom reanimacyjnym. Duch mężczyzny opuszcza cielesną powłokę, wchodzi w ciemny tunel, u którego wylotu błyszczy światełko. Mężczyzna ściga je, krąży w przestrzeni kosmicznej i nagle dostrzega dwa światełka. Uszczęśliwiony pędzi na ich spotkanie i zostaje zmiażdżony przez ogromny samochód z kostuchą za kierownicą.
Nagrody filmowe:
- 1971 JAK NAUKA WYSZŁA Z LASU... Poznań (FF dla Dzieci) "Złote Koziołki"
- 1972 JAK DZIAŁA JAMNICZEK Mannheim (MFF) Międzynarodowa Nagroda Ewangelicka
- 1972 JAK DZIAŁA JAMNICZEK Mannheim (MFF) Wyróżnienie Międzynarodowego Ekumenicznego Centrum Filmowego
- 1972 JAK DZIAŁA JAMNICZEK Katowice (OPF "Człowiek i Jego Środowisko") Srebrny Feniks
- 1972 JAK DZIAŁA JAMNICZEK Kraków (OFFK) Brązowy Lajkonik
- 1980 Grand Prix "Złoty Lajkonik" na XX OFFK-Kraków oraz Nagroda "Brązowy Smok" za zintegrowanie dźwięku z obrazem na XVII MFFK - Kraków 1980 (za "Ostry Film Zaangazowany")
- 1981 PAN TADEUSZ. KSIĘGA 1. GOSPODARSTWO Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
- 1982 POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR. - 1 Kraków (OFFK) Brązowy Lajkonik
- 1984 POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR-6. 1983 WYDANIE B Oberhausen (MFFK) Nagroda FIPRESCI (ex aequo)
- 1984 POLSKA KRONIKA NON-CAMEROWA NR-6. 1983 WYDANIE B Oberhausen (MFFK) Nagroda Główna
- 1986 POLSKA KRONIKA RYSUNKOWA ANIMOWANA NON-CAMEROWA NR 12 WYDANIE B 1986 Nagroda Szefa Kinematografii w dziedzinie filmu animowanego za zdjęcia (pośmiertnie, razem z filmem "Światło w tunelu")