|
|
Kino Wolność to projekt społeczny, który służyć ma rozbudzaniu świadomości narodowej, poczucia jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Projekt jest realizowany pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Głównym celem kampanii jest szeroko pojęta edukacja społeczna, historyczna i patriotyczna poprzez fabularne i dokumentalne obrazy filmowe.
|
Program przeglądu:
14 grudnia, niedziela
godz. 12:30
CZŁOWIEK Z ŻELAZA
po filmie rozmowa z Kajusem Augustyniakiem, członkiem NZS i Solidarności Walczącej, filmoznawcą
15 grudnia, poniedziałek
godz. 14:00
PRZESŁUCHANIE
po filmie rozmowa z Andrzejem Słowikiem, przywódcą strajkowym i liderem łódzkiej "Solidarności"
16 grudnia, wtorek
godz. 13:00
FAN
MOJE ZAPISKI Z PODZIEMIA
17 grudnia, środa
godz. 14:00
PRZYPADEK
po filmie rozmowa z Markiem Czekalskim, działaczem opozycji w czasach PRL, prezydentem Łodzi w latach 1994-1998
18 grudnia, czwartek
godz. 12:00
Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA
DOKĄD
USŁYSZCIE MÓJ KRZYK
Wszystkie filmy zostały poddane
cyfrowej rekonstrukcji.
|
|
Człowiek z żelaza
reż. Andrzej Wajda
1981
Obraz będący kontynuacją losów bohatera filmu "Człowiek z marmuru", przedstawiający doniosłe wydarzenie historyczne i rodzącą się wolność społeczeństwa w ocenzurowanym świecie PRL-u. Film jest świadectwem i lekcją najnowszej historii Polski od tragicznych wydarzeń grudnia 70, poprzez klęskę w 1976 roku, do stworzenia "Solidarności". Obraz został zrealizowany przy użyciu autentycznych materiałów dokumentalnych udostępnionych przez stoczniowców oraz dokumentów Polskiej Kroniki Filmowej i telewizji RFN.
|
|
|
Przypadek
reż. Krzysztof Kieślowski
1981
Film niesie ze sobą uniwersalne przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka, a jednocześnie stanowi głos w dyskusji politycznej i sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów. Jeden z "półkowników" lat 80. ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.
|
|
|
Przesłuchanie
reż. Ryszard Bugajski
1982
"Przesłuchanie" to, jak stwierdził reżyser Ryszard Bugajski, wstrząsający "manifest człowieka, który chce być wolny bez względu na cenę, jaką musi zapłacić". Film zrealizowany w przeddzień stanu wojennego, został objęty zakazem rozpowszechniania i premiery doczekał się dopiero w roku 1989. Obraz zainspirowany tzw. procesami odpryskowymi lat 50. stał się ostrym rozrachunkiem ze stalinizmem i demaskacją aparatu terroru.
|
Filmy dokumentalne:
Fan
reż. Wojciech Maciejewski
1987
Osią filmu jest obserwacja publiczności zgromadzonej wokół fanklubu "Kora". Zrzeszeni fani zespołu Maanam spotykają się na koncertach, badają twórczość solistki oraz identyfikują się z jej życiorysem i poglądami. Wiesław Ciasnowski, przewodniczący koła ZSMP i założyciel fanklubu, jako groteskowy guru, pod pozorem zabawy, prowadzi polityczną indoktrynację.
Moje zapiski z podziemia
reż. Jacek Petrycki
2011
Pozbawiony przesadnego patosu film krótkometrażowy, w którym reżyser powraca do nieoficjalnych materiałów z lat 80., ukazując działania ukrywających się działaczy "Solidarności" w czasie stanu wojennego. Reżyser połączył wywiady z bohaterami, opowiadającymi o życiu w ukryciu z ciągłą obawą o własną wolność i oczekującymi na lepsze czasy, z udokumentowanymi działaniami sabotażowymi akcją ulotkową na ulicach stolicy oraz próbami do nielegalnych spektakli teatralnych. Na ekranie pojawiają się czołowi działacze opozycyjni Jacek Kuroń, Zbigniew Bujak i Jan Lityński.
Z punktu widzenia nocnego portiera
reż. Krzysztof Kieślowski
1977
Jedyny film dokumentalny Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. Film opowiadający o codziennym życiu i pracy nocnego portiera, którego głównym pragnieniem jest zaprowadzenie na świecie całkowitego porządku. Kieślowski nagrał monolog wartownika na taśmie magnetofonowej, by poszukać w jego wypowiedziach inspiracji do zaaranżowania konkretnych scen. Podczas realizacji posługiwał się obserwacją, inscenizacją i prowokacją.
Dokąd
reż. Paweł Kędzierski
1990
Kompilacja kronik filmowych, będących skróconą lekcją historii przemyślany kalejdoskop wydarzeń, haseł i postaci historycznych. Film jest majstersztykiem montażu i realizacji dźwiękowej, w której przenikają się muzyka, okrzyki, pieśni i oklaski oraz fragmenty wypowiedzi sekretarzy władzy.
Usłyszcie mój krzyk
reż. Maciej Drygas
1991
Krótki film dokumentalny przybliżający postać Ryszarda Siwca, który w 1968 roku dokonał aktu samospalenia, czego świadkami byli przedstawiciele dyplomacji i szefowie partii oraz wielotysięczna publiczność. Film ukazuje ostateczny gest sprzeciwu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji i w szerszym kontekście wobec autorytarnej władzy. W filmie zostały wykorzystane fragmenty oryginalnego nagrania zarejestrowanego przez bohatera na dwa dni przed wydarzeniem na stadionie.