W ramach premiery filmu
Był sobie las zapraszamy na pokazy specjalne połączone ze spotkaniami z leśnikami po seansach, które odbędą się 12 (czwartek) oraz 20 marca (piątek).
12:00-13:30
projekcja filmowa
13:30-14:15
spotkanie z leśnikiem z Lasów Państwowych
Był sobie las
reż. Luc Jacquet / Francja 2013 / 78'
Jak tak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscarem słynnym
Marszu Pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za "zielone płuca" naszej planety.
Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami. Pozwalają na przykład mrówkom tworzyć kolonie w pniach, wykorzystując je potem do walki z gąsienicami.
Film został oparty na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego komentarze stanowią istotny walor tego filmu. Ogromną rolę odgrywają efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje, pokazujące jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony i zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.
SPOTKANIE PO FILMIE:
Po filmie odbędzie się spotkanie z leśnikiem z Lasów Państwowych podczas, którego porozmawiamy o Zrównoważonym Rozwoju. Pojęcie to wychodzi poza lekcje biologii, zwraca uwagę na aspekty społeczne, uczy krytycznego i odpowiedzialnego myślenia. Odpowiemy sobie na pytanie w jaki ciekawy i aktywny sposób mówić o Zrównoważonym Rozwoju na przykładzie polskiego środowiska?
WSPÓŁORGANIZATORZY: