Tegoroczna, 12. już edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych przyniesie wiele zmian - nowa będzie nazwa, plakat i strona internetowa. DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (wcześniej PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL) pozostaje jednak wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata.
To jeden z największych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, organizowany co roku w maju w Warszawie i (od 2012 roku) we Wrocławiu, a w jeden z weekendów festiwalu również w ponad 20 miastach w Polsce. W Łodzi odbędzie się w dniach do 15 do 17 maja w kinie Charlie.
PROGRAM:
15 maja (piątek)
17:00
Badjao. Duchy z Morza (76') - Polska, Wielka Brytania
18:30
Citizenfour (114') - Niemcy, Wielka Brytania, USA
16 maja (sobota)
17:00
Scena Ciszy (99') - Norwegia, Wielka Brytania
18:45
Wizyta (85') - Finlandia, Dania
17 maja (niedziela)
17:00
Jesteśmy Waszymi Przyjaciółmi (110') - Francja, Austria
19:00
W Piwnicy (85') - Austria
OPISY FILMÓW:
Badjo. Duchy z morza
reż. Eliza Kubarska / Wielka Brytania, Polska / 76'
Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu.
|
Citizenfour
reż. Laura Poitras / USA, Niemcy 2014 / 114'
Długo oczekiwany obraz o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki. Reżyserka pracowała nad filmem od kilku lat, gdy w styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem Citizen Four. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami.
|
Scena ciszy
reż. Joshua Oppenheimer / Dania, Finlandia, Indonezja, Norwegia, Wielka Brytania / 99'
Jak to jest ocaleć z potwornej zbrodni ludobójstwa dokonanej w latach 60. XX wieku przez brygady śmierci w Indonezji? Adi Rukun, optyk w średnim wieku, ocalał, ale jego starszy brat został zamordowany przez reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila. Adi chce przerwać milczenie i zrobić coś niewyobrażalnego w społeczeństwie, gdzie mordercy pozostają bezkarni i żyją w sąsiedztwie ofiar. Postanawia skonfrontować ich z makabrycznymi czynami, których się dopuścili i podczas badania wzroku proponuje im spojrzenie na przeszłość z innej perspektywy. Okulary mają zmienić ich patrzenie na świat.
|
Wizyta
reż. Michael Madsen / Finlandia, Dania / 85'
Film "Wizyta", stawia pytania o to czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami, czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami. Reżyserem dokumentu jest Michael Madsen.
|
Jesteśmy waszymi przyjaciółmi
reż. Hubert Sauper / Austria, Francja / 110'
Film Saupera to spotkanie z Innym - reżyser pokazuje Afrykę prawdziwą, odartą z kolonialnych przesądów, niekiedy groźną, egzotyczną, intensywną, zawsze - inną. Nie stara się jej zrozumieć - woli skonfrontować widza z niedającymi się zapomnieć obrazami. Jego kamera rejestruje zarówno niepojęte piękno, nadzieję tlącą się w zwykłych ludziach, dziecięce zabawy, porażającą biedę, przeczucie nadchodzącej kolejnej wojny domowej i szaleństwa etnicznej rzezi. Na głębokim poziomie to wielkie oskarżenie białych, od lat gwałcących Czarny Ląd.
|
W piwnicy
reż. Ulrich Seidl / Austria / 85'
Piwnica to miejsce owiane tajemnicą - nie wiadomo, co można tam znaleźć. W Austrii piwnica to sfera prywatna - przestrzeń, w której zazwyczaj spędza się dużo wolnego czasu. Austriacy przebywają w piwnicy dłużej niż we własnym salonie, zazwyczaj istniejącym tylko na pokaz. Piwnica jest lustrem ich duszy, które odbija prawdziwe potrzeby, pasje lub obsesje. I choć piwnica to w naszej podświadomości raczej miejsce ciemności i strachu - siedlisko ludzkiej otchłani, to doskonale odzwierciedla ona w filmie Seidla zakamarki duszy Austriaków.
|