Już w połowie maja w kinie Charlie rusza
22. FESTIWAL FILMOWY: WIOSNA FILMÓW, będący jedną z najciekawszych imprez kulturalnych w Łodzi i dający widzom możliwość zobaczenia
najlepszych filmów nagrodzonych i docenionych na najważniejszych festiwalach na świecie. Trzonem programu Festiwalu jest przegląd wybranych produkcji z najważniejszych festiwali: z
Cannes, Berlina, Wenecji, Karlowych Warów, Locarno, Montrealu, San Sebastian, Toronto czy Sundance. Festiwal o wiosennym haśle jest z pewnością prawdziwą królewską ucztą dla kinomanów.
"WIOSNA FILMÓW jest platformą umożliwiającą polskiej publiczności zobaczenie i samodzielną ocenę filmów, święcących triumfy na najważniejszych festiwalach świata. A zatem uczestnictwo w tym, co wyznacza trendy w kinie artystycznym, często mało obecnym w głównym obiegu kinowym w Polsce." -
mówi Michał Myśliński, dyrektor programowy i główny selekcjoner WIOSNY FILMÓW.
PROGRAM:
13 maja (PIĄTEK)
17:30
Dobra żona (94') - Serbia
19:15
Wszyscy albo nikt (102') - Francja
14 maja (SOBOTA)
15:35
Fair Play (100') - Czechy, Niemcy, Słowacja
17:30
Chevalier (99') - Grecja
15 maja (NIEDZIELA)
17:30
Subtelność (98') - Francja
OPISY FILMÓW:
DOBRA ŻONA , reż. Mirjana Karanović / dramat / Serbia 2016 / 94'
Pokazywany w konkursie głównym festiwalu Sundance 2016, jeden z najbardziej dyskutowanych debiutów na tegorocznym MFF w Göteborgu.
Milena jest kobietą w średnim wieku, żoną i matką, żyjącą wygodnie w ekskluzywnej dzielnicy Belgradu. Pielęgnuje urodę, sumiennie gotuje, urządza przyjęcia i śpiewa w chórze. Oboje z mężem prowadzą beztroskie życie towarzyskie w grupie przyjaciół. Jednak stopniowo niepokojące elementy rzeczywistości przenikają do świadomości Mileny i zaburzają jej poukładany świat. Pewnego dnia podczas sprzątania odkrywa taśmę wideo, stanowiącą dowód obciążający jej męża strasznymi zbrodniami wojennymi. Tajemnica ta zmieni jej życie i ją samą w nieodwracalny sposób.
WSZYSCY ALBO NIKT, reż. Kheiron / dramat, komedia / Francja 2015 / 102'
Nominowany do Cezara debiut Kheirona, popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia, to słodko-gorzka refleksja nad palącą kwestią multikulturowości.
Akcja zawiązuje się na początku lat 80. W wyniku irańskiej rewolucji islamskiej, skutkującej obaleniem szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, bohater wraz z żoną Fereshteh (w tej roli znana z "Proroka" Leila Bekhti) i synkiem jest zmuszony wyemigrować z kraju do Francji. Tutaj, w powiecie Seine-Saint-Denis, przybysze próbują zasymilować się z lokalną społecznością.
FAIR PLAY, reż. Andrea Sedláčková / dramat / Czechy, Słowacja, Niemcy 2014 / 100'
Czeski kandydat do Oscara 2015. Laureat Czeskich Lwów 2015 w kategorii Nagroda publiczności.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. w komunistycznej Czechosłowacji. Młoda i utalentowana biegaczka Anna zostaje wybrana do drużyny narodowej i rozpoczyna treningi, aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie. Trener jest przekonany, że młodej sportsmence uda się zdobyć medal. Aby pomóc Annie, podaje jej sterydy, w tajemnicy przed nią samą. Matka dziewczyny zdaje sobie sprawę, że to dla córki wielka szansa i że może wykorzystać wyjazd na olimpiadę, by uciec z kraju, dlatego godzi się na podawanie dziecku szkodliwych specyfików.
CHEVALIER, reż. Athina Rachel Tsangari / komedia / Grecja 2015 / 99'
Obsada filmu została uhonorowana wspólnie nagrodą za najlepszą rolę męską na ubiegłorocznym festiwalu w Sarajewie. Film zwyciężył w konkursie głównym BFI London Film Festival 2015.
Na środku Morza Egejskiego sześciu mężczyzn, którzy wybrali się na wędkarską wyprawę luksusowym jachtem, postanawia zagrać w szczególną grę. W jej trakcie różne rzeczy porównują. Inne - mierzą. Piosenki masakrują. Przyjaciele stają się rywalami, a rywale stają się głodni. Cel, to ustalić kto jest najlepszy we wszystkim". I nikt nie zejdzie z łodzi dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca, który na palec założy symbol zwycięstwa: pierścień o nazwie Chevalier.
SUBTELNOŚĆ, reż. Christian Vincent / dramat, komedia / Francja 2015 / 98'
Film został uhonorowany nagrodą za najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 r., a także statuetką dla najlepszego aktora.
Michel Racine jest sędzią. Właśnie orzeka w bardzo trudnej sprawie. Opinia społeczna swój osąd już wydała, ale Michel chce zbadać sprawę dokładniej. Czuje, że tym razem ma do czynienia z przypadkiem, który nie jest tak prosty, jak się wydaje. Oddany pracy nie myśli o niczym innym. Sytuacja komplikuje się, kiedy w czasie procesu wśród ławników dostrzega Ditte, z którą kiedyś się spotykał. Nie widzieli się od lat, w życiu obojga wiele zdążyło się zmienić. Ditte ma kilkunastoletnią córkę i stoi na życiowym rozdrożu. Spotkanie tych dwojga to dla reżysera pretekst do przypomnienia, że stara miłość nie rdzewieje, a ferowanie wyroków leży w rękach ludzi, którzy mają swoje słabości i problemy. Tylko czy miłość okaże się dla walczących o sprawiedliwość bohaterów sprawiedliwa?