Serdecznie zapraszamy na pokaz premierowy filmu
"Nie płacz kiedy odjadę" połączony z
przeglądem twórczości Sławomira Grünberga, polskiego reżysera dokumentalnego oraz producenta filmowego i telewizyjnego. Po ukończeniu studiów reżyserskich w 1981 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie nieprzerwanie realizuje filmy dokumentalne.
Laureat Złotego Glana, którego otrzymał w 2007 roku w Łodzi i dzięki serdecznemu kontaktowi z naszym kinem postanowił łódzkiej publiczności zaprezentować swój najnowszy film po raz pierwszy,
przed oficjalną premierą na festiwalach - "Nie płacz kiedy odjadę". Po pokazie filmu premierowego
"Nie płacz kiedy odjadę" odbędzie się
spotkanie z twórcą i dyskusja o filmie.
WSPÓŁTWÓRCY:
Ewa Pięta jest autorką scenariusza filmu "Płonący facet" oraz reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych w ogóle. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studium Scenariuszowe w PWSFTviT w Łodzi.
Katka Reszke - dokumentalistka, kulturoznawczymi, fotografka, doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie). Prowadzi badania nad żydowską historią, kulturą i tożsamością. Od 2007 roku pracuje przy filmach dokumentalnych jako reżyserka, montażystka i scenarzystka.
PROGRAM PRZEGLĄDU:
18:00 Nie płacz, kiedy odjadę (52')
PRZERWA: Spotkanie ze SŁAWOMIREM GRÜNBERGIEM
20:00 Karski i władcy ludzkości (72')
21:30 Płonący facet (58')
Nie płacz kiedy odjadę
reż. zdj. scen. Sławomir Grünberg / montaż: Matylda Kawka / producent wykonawczy: Zygmunt Sieradzki / dźwięk: Tomasz Dukszta C.A.S. / post produkcja: D.I. Factory / dokumentalny / Polska, USA 2015 / 52'
Historia Zygmunta Sieradzkiego, który po długim czasie wraca do Warszawy szukając skrawków pamięci o swojej mamie - Wandzie Sieradzkiej, będącej autorką tekstów do piosenek oraz poetką. W filmie usłyszymy utwór napisany przez W. Sieradzką wykonany przez Marino Marini - "Nie płacz, kiedy odjadę".
Marino Marini zdobył serca Polaków po tym jak W. Sieradzka zauroczona włoskim piosenkarzem napisała dla niego ową piosenkę. Do tej pory jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich przebojów z lat sześćdziesiątych, na którym wychowały się miliony Polaków. Trzonem filmowej opowieści jest intymny wywiad przeprowadzony z Zygmuntem, w którym zmaga się on ze swoimi opiniami i uczuciami o swojej matce. Te często były dość skomplikowane.
Można powiedzieć, ze
Wanda Sieradzka była zaborcza co do syna i ich relacje były dużo lepsze na odległość. Uzupełnieniem tego wywiadu są opinie innych osób bliskich Wandzie lub Zygmuntowi, z którymi przeprowadziliśmy wywiady.
Wanda wychowuje się w zasymilowanej bogatej rodzinie Żydowskiej Kahanow w Łodzi. Ojciec prawnik, Piłsudczyk, matka właściwości gabinetu stomatologicznego. Ważną role w życiu Wandy odgrywa gosposia Mania, która regularnie zabiera Wandę do kościoła po szkole, co jej pomogło uratować się jej w czasie wojny.
Karski i władcy ludzkości
reż. Sławomir Grünberg / animacja, dokumentalny / Polska, USA 2015 / 72'
Historia Jana Karskiego, bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski.
Jan Karski był emisariuszem, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu "ostatecznego rozwiązania". Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego.
Płonący facet
reż. Sławomir Grünberg, Ewa Pięta / dokumentalny / Polska, USA 2006 / 58'
Wszystko zaczęło się 20 lat temu w San Francisco, kiedy rozczarowany przygodą miłosną Larry Harvey spontanicznie postanowił spalić na plaży 20-metrową kukłę symbolizującą mężczyznę.
Wyobraźmy sobie, ze jesteśmy na ogromnej amerykańskiej pustyni, w środku największego na świecie festiwalu wolności i sztuki - gdzie spotykamy artystów z Łodzi Kaliskiej, którzy postanawiają wystawić tam operę z udziałem jednego grubasa i 18 tysięcy nagich kobiet na rowerach; gdzie obserwujemy byłego przewodniczącego jednego z regionów Solidarności obnoszącego się nago z flagą polską jako symbolem wolności; gdzie spotykamy reżysera filmowego, który ma obsesje na punkcie oglądalności filmu; gdzie wraz z 40 tysiącami uczestników bierzemy udział w pogańskim, rytualnym spaleniu kukły faceta; gdzie niesforna ekipa filmowa wypija wódkę przeznaczoną na party a dźwiękowiec zakochuje się w aktorce i gdzie w tle rozbrzmiewa muzyka opiewająca uroki sanatorium w Ciechocinku - to otrzymamy szkic komedii filmowej :Płonący facet".