W ramach VII Festiwalu Twórców "Powiększenie"
PREMIERA FILMU "DZIECI Z LENINGRADZKIEGO"
5 czerwca 2005 r., godz. 17.15, kino Charlie
"Dzieci z Leningradzkiego"
reż.: Hanna Polak, Andrzej Celiński
Polska, 2004 r. 35 min
"Mieszkam na dworcu Leningradzkim" - takimi słowami rozbrzmiewa pierwszy kadr filmu Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego. I nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że wypowiada je dwunastoletnia Kristina.
Niskobudżetowa produkcja dokumentalna, nakręcona amatorską kamerą wprowadza widza w okrutny i samotny świat moskiewskich dzieci. Tysiące z nich każdego dnia walczy o przetrwanie, marząc o nierealnym, lepszym, uczciwszym życiu. W obrazie Hanny Polak nie ma współczucia. Jest za to gorzki lament nad młodym, nieustannie niszczonym życiem.
Bohaterami filmu są bezdomne dzieci z dworca leningradzkiego w Moskwie. Samotne, wykorzystywane seksualnie, uzależnione od narkotyków i alkoholu, nie mają szans na normalne życie, bowiem w świadomości wielu milionów mieszkańców rosyjskiej metropolii po prostu nie istnieją. Są same i uważają, że nie mają po co żyć...
Hanna Polak, która jest pomysłodawcą, reżyserem, operatorem i kierownikiem produkcji tego filmu, pierwsze zetknięcie z moskiewskimi dziećmi opisuje jako szok i olbrzymie poruszenie. Autorka zdecydowała się opowiedzieć o tym świecie by, jak sama podkreśla, poruszyć międzynarodową opinię społeczną i znaleźć odpowiednie fundusze na pomoc najmłodszym. - Podczas kręcenia materiału dzieci wiedziały, że chcemy im pomoc, dlatego zdecydowały się nam zaufać. Polubiliśmy je, a one polubiły nas. Tak powstał film, który w moim odczuciu jest niezwykle uczciwy, prawdziwy i poruszający - podkreśla reżyser.
W 1997 roku Hanna Polak założyła fundację Aktywnej Pomocy Dzieciom. Oddziały fundacji mają swą siedzibę w Rosji, Polsce, Norwegii, Szwecji oraz Anglii. Wszystkie zajmują się organizowanie pomocy bezdomnym dzieciom.
"Dzieci z Leningradzkiego" zostały nominowane do tegorocznej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny".
Hanna Polak urodziła się w Katowicach. Studiowała aktorstwo i pracowała jako aktorka sceniczna przed podjęciem studiów w Szkole Fotografii w Moskwie w 2002 roku. W 1997 roku Polak utworzyła fundację niosącą pomoc dzieciom w Rosji: www.activechildaid.org
Andrzej Celiński reżyser teatralny związany z teatrami Katowic, Wrocławia i czeskiej Ostravy. Laureat głównej nagrody Festiwalu Teatru Czeskiego w Pradze.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|