PRZEGLĄD FILMÓW FIŃSKICH
Wkrótce, kino Charlie
"Sport ekstremalny" (Upswing - Nousukausi
Reżyseria: Johanna Vuoksenmaa
Scenariusz: Mika Ripatti
Zdjęcia: Peter Flickenberg
Wykonawcy: Tiina Lymi, Petteri Summanen, Antti Virmavirta, Kari-Pekka Toivonen,
Jeanne i Kapri nie maja powodu do narzekań, mają interesującą, dobrze płatną pracę, ale coraz bardziej oddalają się od siebie tym bardziej, że wciąż czują potrzebę rywalizacji. Dochodzą do tego kłopoty ze zdrowiem. Rozwiązaniem ich problemów ma wspólny wyjazd na surviwal, coś czego nie doświadczył dotąd nikt z grona ich przyjaciół. Niestety - wyprawa zamiast spełnić ich nadzieje zamienia się w najgorszy koszmar. Tracą wszystko; czy uda się im ocalić uczucie ?
Nagrody: Nagroda Fińskiej Narodowej Rady Filmowej - 2003
Nagroda publiczności na Festiwalu Filmowym "Czarna Noc" w Tallinie, Estonia - 2003
"Mój przyjaciel Henry" (My friend Henry - Ystäväni Henry
reżyseria, scenariusz: Auli Mantila
zdjęcia: Heikki Färm
wykonawcy: Aleksi Rantanen, Ninni Ahlrot, Hellen Willberg, Ylva Ekblad, Pertti Sveholm
produkcja: Finlandia 2004, 84 min.
Kiedy 12 letnia Elsi i jej matka wracają z zagranicznych wakacji, Elsi zauważa, że ktoś był w jej pokoju i poprzesuwał rzeczy. Próbuje to powiedzieć matce, ale ta jej nie wierzy. Później w supermarkecie Elsi spotyka Henryego, dziwnego chłopca o niezwykłych zwyczajach, pojawiającego się znikąd i znikającego, jakby rozpływał się w powietrzu. Elsi ucieka ze szkoły i spędza całe dnie w domu Henryego. Jej matka dowiaduje się o tym. Okazuje się, że w mieszkaniu Henryego mieszka zupełnie inna rodzina i że nikt tu nie słyszał o chłopcu; Elsi jest jedyną osobą, która go w ogóle widziała! Czy Henry istnieje naprawdę, czy też Elsi go wymyśliła ? Jeśłi istnieje - kim jest i dlaczego kłamał na temat swojej rodziny ? "Mój przyjaciel Henry" to film o dzieciach i ich tajemnicach, o przyjaźni , miłości i zaufaniu. To opowieść o niewidzialności i półprzejrzystości; o ludziach, którzy nie mogą lub nie chcą być takimi, jakimi widzą ich inni.
"Dorośli i dzieci" (Producing Adults - Lapsia ja aikuisia)
reżyseria: Aleksi Salmenperä
scenariusz: Pekko Pesonen zdjęcia: Tuomo Hutri
występują: Minna Haapkylä Kari-Pekka Toivonen, Minttu Mustakallio, Tommi Eronen, Pekka Strang, Antti Raivio, Dick Idman
produkcja: Finlandia 2004, 102
Film jest opowieścią o Venli, pracującej jako psycholog w klinice. Venla jest przekonana o tym, że urodzenie dziecka jest niezwykłe poważną decyzją, która powinna być podejmowana przez oboje rodziców. Decyduje się jednak zajść w ciążę bez uzgodnienia tego ze swoim przyjacielem - co jest sprzeczne z jej dotychczasowymi poglądami. Dowiaduje się jednak, że jej partner jest bezpłodny. Decyduje się na skorzystanie z banku spermy w swojej klinice. Jej przyjaźń z Satu, lekarzem mającym przeprowadzić sztuczne zapłodnienie, przekształca się w coś poważniejszego. Aby rozpocząć nowe życie, Venla decyduje się odrzucić wszystko to, w co dotychczas wierzyła i zgodzić się na nieprzewidziane. Próbuje pomóc naturze - ale nie potrafi jej oszukać.
Nagrody: Stockholm International Film Festival 2004 - nagroda FIPRESCI
Verzaubert International Queer Film Festival (RFN 2004) - najlepszy film fabularny
"Perły i wieprze" (Pearls nad Pigs - Helmiä ja sikoja
reżyseria, scenariusz: Perttu Leppä zdjęcia: Jyrki Arnikari
wykonawcy: Mikko Leppilampi, Laura Birn, Unto Helo, Timo Lavikainen, Jimi Pääkallo, Amanda Pilke
produkcja: Finlandia 2003, 113 min.
Czterej bracia Hirvonen mieszkają w prowincjonalnym miasteczku i wraz z ojcem utrzymują się ze sprzedaży przemycanego alkoholu. Kiedy ojciec trafia do więzienia za tragikomiczną próbę obrabowania sklepu z wódką, chłopcy za długi popadają w zależność od miejscowych prowodyrów. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy Saara, mała dziewczynka, która dotychczas była chowana dosłownie "za szafą" zaczyna chodzić z nimi, stając się ich dziesięcioletnią siostrą. Na zorganizowanym dla niej przyjęciu karaoke chłopcy odkrywają, że Saara ma wspaniały głos. Podsuwa im to pomysł wykreowania jej na "cudowne dziecko" i zgarnięcie dużych pieniędzy będących nagrodą w konkursie. Film prezentowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym
"Na obczyźnie" (Land of Love - Vieraalla maalla)
reżyseria: Ilkka Vanne
scenariusz: Mika Ripatti, Seppo Vesiluoma
produkcja; Finlandia 2003, 92 min.
grają: Ville Haapasalo, Irina Björklund, Piero Steiner, Ktja Kukkola, Vesa Vierikko,
Tuomas Linna prowadzi badania do swej pracy na temat traktowania obcokrajowców w Finlandii. Aby wejść w środowisko przyjmuje tożsamość swego przyjaciela z Inguszetii, Omara Ghaali. Przebrany za Omara Tuomas spotyka Hanne - nauczycielkę języka fińskiego w szkole dla imigrantów - i zakochuje się w niej z wzajemnością. Ta sytuacja powoduje, że Tuomas nie widzi możliwości powrotu do swej prawdziwej tożsamości. Kiedy Tuomas próbuje - pod własnym nazwiskiem - wywrzeć na Hanne wrażenie, następuje seria zaskakujących nieporozumień. Hanne zniechęcona do Tuomasa, coraz bardziej zakochuje się w Omarze. Zanim Tuomas decyduje się powiedzieć Hanne prawdę, przeszłość Omara zapędza go w ślepy zaułek. "Na obczyźnie" to rozegrana w szybkim tempie komedia pomyłek. Opowieść o miłości, w której można się zagubić równie łatwo jak w obcym kraju.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|