Dnia 21 września przeżywszy lat 78 zmarł Grzegorz Lech KRÓLIKIEWICZ, reżyser, scenarzysta, teoretyk filmu, nauczyciel wielu pokoleń filmowców.
MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA odbędzie się 2 października (poniedziałek) o godz. 12:00 w kościele oo. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi
POGRZEB odbędzie się o godz. 13:30 na cmentarzu ewangelickim przy ul. Ogrodowej 43
Bezkompromisowy, niepokorny geniusz, kreacjonista i czuły obserwator. Już od debiutanckiego "Na wylot" (1972) wpisał się na stałe do panoramy polskiego kina. Jego twórczość obfituje nie tylko w kino fabularne, ale też dokumentalne. Jako twórca nigdy nie stronił od społecznego zaangażowania. Kino Grzegorza Królikiewicza to niezwykły amalgamat formy i faktów. Kino, które pochylało się od zawsze nad marginesem, wykluczonymi, samotnymi. Królikiewicz zajmował się na ekranie licznymi tematami tabu, tym co nieobecnie bądź pominięte w oficjalnym dyskursie. Reżyser tworzył kino, które dopełnia swoją wartość w wyobraźni widza, angażując jego uwagę ponad granicami kadru, poszerzając przestrzeń filmową. Filmy zmarłego reżysera uczyły nie tylko wrażliwości, ale przede wszystkim cennej umiejętności myślenia. Za najważniejsze dzieła Królikiewicza uznaje się powszechnie: "Na Wylot" (1972), "Wieczne pretensje" (1974), "Tańczący jastrząb" (1977), "Klejnot wolnego sumienia" (1981), "Zabicie Ciotki" (1984), "Przypadek Pekosińskiego (1993), "Drzewa" (1995), "Sąsiady" (2014). Warto jednak podkreślić, że każdy film Królikiewicza jest równie niezwykły, jak osoba jego twórcy. Realizacji własnych filmów poświęcał się reżyser bez reszty. Pisał także wspaniałe, wielowymiarowe analizy filmowe arcydzieł światowego kina z "Obywatelem Kanem" Orsona Wellesa na czele na których do dziś wychowują się kolejne pokolenia filmowców i filmoznawców.
Stowarzyszenie Łódź Filmowa i Kino Charlie w porozumieniu z Rodziną Grzegorza Królikiewicza zaprasza na wieczór wspominkowy poświęcony osobie genialnego reżysera. Najbliżsi, przyjaciele, a także liczni przedstawiciele środowiska filmowego i filmoznawczego będą wspominać osobę i dzieła wielkiego mistrza polskiego kina. Zebrana w Kinie Charlie publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję, aby wysłuchać relacji podczas dyskusji i obejrzeć dwa filmy zmarłego reżysera:
- Dokument krótkometrażowy "Nie płacz" (1972)
Kino Charlie, Sala Studyjna, godz. 16:00
Wstęp bezpłatny
PRZERWA NA ROZMOWY i WSPOMNIENIA: in memoriam WIELKIEGO MISTRZA
- Ostatni film fabularny w bogatym dorobku Królikiewicza "Sąsiady" (2014)
Kino Charlie, Sala Studyjna, godz. 17:00
Wstęp bezpłatny
Wszyscy chętni, którzy wezmą udział w uroczystości pogrzebowej mogą skorzystać ze specjalnego autobusu, który przywiezie ich do kina Charlie.