Kino Charlie wraz z Gutek Film kontynuuje nowy cykl spotkań filozoficznych połączonych z dyskusją tematyczną po filmie. Spotkania Filozoficzne to okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.
W czerwcu przedpremierowo pokażemy
thriller "Thelma", w reż. Joachima Triera. Dyskusję po filmie poprowadzi
dr Krzysztof Kędziora.
Intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Jak pisze The Post, "Thelma" to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King.
Thriller w znacznej mierze swoją wiarygodność emocjonalną zawdzięcza odtwórczyni głównej roli. W uznaniu kreacji w "Thelmie" Eili Harboe odebrała, wręczone podczas ostatniego Berlinale, wyróżnienie w kategorii: Młodzi, obiecujący aktorzy europejscy. Wcześniej wśród laureatów tego wyróżnienia znaleźli się, m.in.: Agata Buzek, Jakub Gierszał, Daniel Craig, Alicia Vikander i Rachel Weisz.
Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców - religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do - zaskakującego - finału.
fot. Bartosz Kałużny, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
dr Krzysztof Kędziora - adiunkt w Katedrze Etyki Instytutu Filozofii UŁ. Związany także z wydziałem Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej, gdzie prowadzi zajęcia z etyki w mediach. Jego zainteresowania naukowe obejmują filozofię praktyczną, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki sprawiedliwości i uzasadnialności sądów moralnych. Prywatnie entuzjasta podróży na Bliski i Daleki Wschód, nieortodoksyjnej muzyki i kina autorskiego.
WSPÓŁORGANIZATORZY:
Magazyn "Filozofuj!" obejmuje patronat SPOTKAŃ FILOZOFICZNYCH.