Rozpoczęło się odliczanie do Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 2018!
14 października na całym kontynencie, w 42 krajach odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house'owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas, w Polsce Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy Filmotece Narodowej Instytucie Audiowizualnym). Ambasadorami Europejskiego Dnia Kina Artystycznego 2018 są reżyserzy Alice Rohrwacher, Christian Petzold i Michael Ocelot.
Wydarzenia w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędą się w 50 kinach niezależnych w całej Polsce.
W
Kinie Charlie, 14 października, zapraszamy na
przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Siergieja Łoznicy,
DONBAS.
DONBAS
(Donbass)
reż., scen.: Siergiej Łoźnica
Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia, 2018 / dramat / 121'
obsada: Valeriu Andriuţă, Evgeny Chistyakov, Boris Kamorzin, Sergey Kolesov, Thorsten Merten, Sergey Russkin
Siergiej Łoźnica ("Łagodna", "We mgle", "Szczęście ty moje") w najnowszym fabularnym filmie "Donbas" w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard 71. Cannes.
Noworosja państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.
"Donbas" uhonorowanego Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergieja Łoźnicy to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.
Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne. Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności - w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów.
Kina studyjne i lokalne w Polsce to ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju a ich widownia w 2016 r. przekroczyła 10 milionów widzów.