Kino Charlie, we współpracy z
Gutek Film oraz
Instytutem Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, zaprasza na kontynuację cyklu Spotkań Filozoficznych połączonych z dyskusją tematyczną po filmie. To okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem pokazów jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.
W styczniu, zaprezentujemy przedpremierowo
najnowszy film Larsa von Triera,
DOM, KTÓRY ZBUDOWAŁ JACK, kontrowersyjnego duńskiego reżysera,
twórcy filmów
Nimfomanka,
Antychryst,
Melancholia. Dyskusję po filmie poprowadzi
dr Agnieszka Rejniak-Majewska z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.
Przerażający. Wstrząsający. Doskonały. W żadnym ze swych dotychczasowych dzieł twórca "Melancholii" i "Przełamując fale" nie posunął się tak daleko: przesunął granice zarówno twórczej wolności jak dostępu do stanu własnego umysłu.
IndieWire
Mocny. Bezkompromisowy. Zapomnijcie o politycznej poprawności.
The Hollywood Reporter
DOM, KTÓRY ZBUDOWAŁ JACK
reż. Lars von Trier
dramat
Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2018, 153'
Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw. Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej?
dr Agnieszka Rejniak-Majewska - adiunkt w Katedrze Estetyki Instytutu Filozofii UŁ. Historyk sztuki i estetyk. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, historia i teorią europejskich awangard oraz ich związkami z kulturowymi procesami nowoczesności zmieniającymi się pojęciami podmiotowości, zmysłowości i doświadczenia. Interesują ją też zagadnienia historiografii artystycznej i metodologii historii sztuki, a także szeroko rozumiane relacje estetyki i polityki. Jako badaczka i krytyk sztuki stale współpracuje z Muzeum Sztuki w Łodzi.
ORGANIZATORZY
Magazyn "Filozofuj!" obejmuje patronat Spotkań Filozoficznych.