Kino Charlie, we współpracy z
Gutek Film oraz
Instytutem Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, zaprasza na kontynuację cyklu Spotkań Filozoficznych połączonych z dyskusją tematyczną po filmie. To okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem pokazów jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.
Z początkiem kwietnia, zaprezentujemy przedpremierowo
najnowszy film László Nemesa -
SCHYŁEK DNIA. Twórca nagrodzonego Syna Szawła w 2016 Oscarem w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, w najnowszym dziele, z wyjątkowo gęstej, intensywnej materii tajemnic i przeczuć, z atmosfery trawiącej świat gorączki, reżyser tka poruszającą opowieść o końcu świata.
Po projekcji filmu, odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi dr Agnieszka Rejniak-Majewska - adiunkt w Katedrze Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.
Imponująco zrealizowane kino
The Hollywood Reporter
Dzieło prawdziwego mistrza
The Film Stage
Tajemniczy, piękny, pełen wdzięku
Awards Circut
SCHYŁEK DNIA
(Napszállta)
reż. László Nemes
dramat, Węgry 2018, 144'
Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki.
dr Agnieszka Rejniak-Majewska - adiunkt w Katedrze Estetyki Instytutu Filozofii UŁ. Historyk sztuki i estetyk. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, historia i teorią europejskich awangard oraz ich związkami z kulturowymi procesami nowoczesności - zmieniającymi się pojęciami podmiotowości, zmysłowości i doświadczenia. Interesują ją też zagadnienia historiografii artystycznej i metodologii historii sztuki, a także szeroko rozumiane relacje estetyki i polityki. Jako badaczka i krytyk sztuki stale współpracuje z Muzeum Sztuki w Łodzi.
ORGANIZATORZY
Magazyn "Filozofuj!" obejmuje patronat Spotkań Filozoficznych.