Kino Charlie, we współpracy z
Gutek Film oraz
Instytutem Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, zaprasza na kontynuację cyklu Spotkań Filozoficznych połączonych z dyskusją tematyczną po filmie. To okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem pokazów jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.
Po wakacyjnej przerwie, zaprezentujemy przedpremierowo film, który podbił serca publiczności Festiwalu w Cannes i jury, które przyznało mu Złotą Palmę za najlepszy scenariusz -
PORTRET KOBIETY W OGNIU. Film Céline Sciammy to podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.
Po projekcji odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi
dr hab. Wioletta Kazimierska-Jerzyk, historyczka sztuki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.
Największa sensacja tegorocznego Cannes
Vanity Fair
Elegancki, zmysłowy i wyjątkowo przejmujący obraz zakazanej miłości
The Hollywood Reporter
PORTRET KOBIETY W OGNIU
reż. Céline Sciamma
dramat historyczny, Francja 2019 120
Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium - akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku - jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.
DR HAB. WIOLETTA KAZIMIERSKA-JERZYK
Estetyczka i historyczka sztuki, pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się teorią sztuki i problematyką wartości w sztuce, codzienności i przestrzeni miejskiej. Od 2013 r., łącząc dorobek różnych dyscyplin naukowych, bada sztukę miejską, w tym murale, które coraz silniej zaznaczają w miastach swoją obecność. Jej ostatnia książka to
Kamp, glamour i vintage. Współczesne wartości estetyczne (2018).
ORGANIZATORZY
Magazyn "Filozofuj!" obejmuje patronat Spotkań Filozoficznych.