Kino Charlie, we współpracy z
Gutek Film,
Fundacją "Miasto Kultury" oraz
Instytutem Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, zaprasza na kontynuację cyklu Spotkań Filozoficznych połączonych z dyskusją tematyczną po filmie. To okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem pokazów jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.
Na początek Nowego Roku, zaprezentujemy przedpremierowo film, który zachwycił podczas Festiwalu w Cannes i Toronto -
POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ. Film zachwyca rewelacyjną obsadą i błyskotliwym scenariuszem, a także lekkością, z jaką reżyser Nicolas Bedos dotyka uniwersalnych tematów: miłości, przemijania, pokoleniowych różnic. Pełen humoru przebój francuskiego kina działa jak filmowy afrodyzjak, przypominając, że najlepsze czasy i najpiękniejsze chwile to te, które przeżywamy teraz.
Pełen uroczej i pokrzepiającej serca nostalgii film o tym, jak ważne jest nie zatracenie siebie w nieustannie zmieniającym się świecie. To mały, acz dopięty na ostatni guzik spektakl o ludziach, który prowadzą nieustanną grę pozorów, dobierając kolejne maski w zależności od sytuacji.
Michalina Reda, naEKRANIE
POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ
reż. Nicolas Bedos
dramat, Francja 2019, 110'
Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor, nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie. Mężczyzna przyjmuje ją tym chętniej, że jego małżeństwo się sypie, a żona Marianne w niczym nie przypomina cudownej dziewczyny, w której kiedyś się zadurzył. Wybiera więc lata 70., by znów móc wejść do baru "Belle Epoque", bezkarnie zapalić papierosa przy stoliku i z drżącym (po raz pierwszy od tak dawna!) sercem czekać, aż w drzwiach pojawi się rudowłosa, seksowna, niezależna Marianne. Odtworzona na jego życzenie epoka wydaje się Victorowi o wiele prawdziwsza niż współczesność, w której wszystko - od międzyludzkich relacji przez pracę, po sztukę - staje się wirtualne.
DR JOANNA MIKSA
Absolwentka historii i filozofii na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła również filologię hiszpańską. Adiunkt w Instytucie Filozofii UŁ. Zajmuje się filozofią praktyczną Immanuela Kanta, etyką zawodu nauczyciela, zawodu dziennikarza oraz bioetyką. W szczególności interesuje ją etyka systemów edukacji krajów świata zachodniego. Wykłada gościnnie na hiszpańskim Universidad Complutense w Madrycie.
ORGANIZATORZY
Magazyn "Filozofuj!" obejmuje patronat Spotkań Filozoficznych.