Kino Charlie, we współpracy z
Gutek Film,
Fundacją "Miasto Kultury" oraz
Instytutem Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, zaprasza na kontynuację cyklu Spotkań Filozoficznych połączonych z dyskusją tematyczną po filmie. To okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem pokazów jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.
Uznawany za głos młodego pokolenia oraz "cudowne dziecko kinematografii" - Xavier Dolan powraca z filmem, który uznawany jest za wzruszającą odę do przyjaźni -
MATTHIAS I MAXIME. Film brał udział w konkursie głównym ubiegłorocznego Festiwalu w Cannes, gdzie walczył o Złotą Palmę. "Matthias i Maxime" jest uniwersalną i pełną energii opowieścią o młodości, przyjaźni i emocjach, a wszystko wzbogacone o eklektyczną ścieżkę dźwiękową wybraną przez samego reżysera - m.in. Arcade Fire, Zola Jesus, Limp Bizkit czy Pet Shop Boys.
Po projekcji odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi
dr hab. Wioletta Kazimierska-Jerzyk, historyczka sztuki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.
Najseksowniejszy, a jednocześnie najmocniejszy film Xaviera Dolana.
That Shelf
Czuły, delikatny i prawdziwy film.
The Guardian
MATTHIAS I MAXIME
reż. Xavier Dolan
dramat, Kanada 2019, 119'
Maxime właśnie wybiera się na dwa lata do Australii. Chce pozostawić za sobą nie tyle Kanadę, co pracę w barze, uczuciowe niespełnienie i nieustanne kłótnie z matką, którą musi się zajmować. Kilka ostatnich tygodni przed wyjazdem spędza z paczką starych przyjaciół: piją piwo, palą papierosy, grają w kalambury, obrażają się i godzą. Dla nieśmiałego Maxime'a, po którego twarzy, niczym łza, spływa czerwone znamię, kumple stanowią namiastkę kochającej i akceptującej rodziny. Jednym z najbliższych przyjaciół chłopaka jest Matthias, początkujący prawnik zmierzający wprost do kariery i ślubu. Sprecyzowane plany obu chłopaków pokrzyżuje jednak pewna impreza, podczas której zagrają w studenckim filmie, w scenie pocałunku. Spotkają się w niej, ubrane w almodovarowskie błękit i czerwień, tłumione latami uczucia i nieoczekiwanie odkryte pożądanie. Czy bohaterowie odważą się z nimi skonfrontować?
DR HAB. WIOLETTA KAZIMIERSKA-JERZYK
Estetyczka i historyczka sztuki, pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się teorią sztuki i problematyką wartości w sztuce, codzienności i przestrzeni miejskiej. Od 2013 r., łącząc dorobek różnych dyscyplin naukowych, bada sztukę miejską, w tym murale, które coraz silniej zaznaczają w miastach swoją obecność. Jej ostatnia książka to
Kamp, glamour i vintage. Współczesne wartości estetyczne (2018).
ORGANIZATORZY
Magazyn "Filozofuj!" obejmuje patronat Spotkań Filozoficznych.