Kino Charlie, we współpracy z
Gutek Film,
Fundacją "Miasto Kultury" oraz
Instytutem Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, zaprasza na kontynuację cyklu Spotkań Filozoficznych połączonych z dyskusją tematyczną po filmie. To okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem pokazów jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.
Na koniec marca, przedpremierowo zaprezentujemy najnowszy film Carlosa Reygadasa -
NASZ CZAS, który brał udział w Konkursie Głównym MFF w Wenecji w 2018 r.. w swoim zmysłowym, drapieżnym filmie, twórca Post Tenebras Lux" opowiada o małżeństwie w kryzysie, które na skraj przepaści prowadzi decyzja o otwarciu związku. w główne role, szalejącego z zazdrości Juana i jego zaangażowanej w romans z innym partnerki Esther, wcielili się sam reżyser i jego żona Natalia López. Na ekranie towarzyszą im ich własne dzieci, Rut i Eleazar Reygadas. Po projekcji, odbędzie się spotkanie po filmie, które poprowadzi dr Joanna Miksa - adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.
NASZ CZAS
reż. Carlos Reygadas
dramat, Meksyk 2018, 170'
Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczo z zamiłowaniem do sztuki. Stabilna relacja Juana i Esther przechodzi gwałtowny wstrząs, gdy kobieta wdaje się w romans z amerykańskim "zaklinaczem koni". Zraniony Juan rozpaczliwie próbuje zapanować nad emocjami, odzyskać utraconą kontrolę i ocalić małżeństwo. W prowokacyjnym "Naszym czasie" Reygadas równie odważnie portretuje ekranowy seks, co rozmawia o miłości. Bezbłędnie przy tym trafia w samo sedno konfliktu, który rozgrywa się w każdym z nas. Rozdarci pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa, a potrzebą ekscytacji, chcemy chronić ukochanych, a jednocześnie realizować w pełni nasze wszystkie pragnienia. Jak pogodzić zobowiązania z tęsknotą za całkowitą swobodą?
DR JOANNA MIKSA
Absolwentka historii i filozofii na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła również filologię hiszpańską. Adiunkt w Instytucie Filozofii UŁ. Zajmuje się filozofią praktyczną Immanuela Kanta, etyką zawodu nauczyciela, zawodu dziennikarza oraz bioetyką. W szczególności interesuje ją etyka systemów edukacji krajów świata zachodniego. Wykłada gościnnie na hiszpańskim Universidad Complutense w Madrycie.
ORGANIZATORZY
Magazyn "Filozofuj!" obejmuje patronat Spotkań Filozoficznych.