Marzec zaczynamy z przytupem! Wraz z dystrybutorem Gutek Film, zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA z udziałem reżysera, Mariusza Wilczyńskiego. Po seansie będzie możliwość porozmawiania z reżyserem nt. jego pełnometrażowego debiutu reżyserskiego, który jako pierwsza animacja w historii otworzyła 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA
reż. Mariusz Wilczyński
animacja, dramat, Polska 2019, 88'
Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, "Zabij to..." staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.
Animacja Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu.
MARIUSZ WILCZYŃSKI reżyser filmu
Reżyser, scenarzysta, performer, animator samouk, ukończył malarstwo i drzeworyt na łódzkiej ASP. Jest uczniem prof. Stanisława Fijałkowskiego i prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Od 20 lat tworzy autorskie animacje. Jego prace były pokazywane m.in. w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMa), Museu Nacional da República w Brazylii, Tokyo International Forum i w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wilczyński tworzy również performensy z muzyką orkiestrową na żywo, prezentując je na całym świecie - od Paryża, przez Hong Kong, aż po Tokio, Genewę i Lwów. Joshua Siegel (kurator ds. filmu w MoMa) powiedział o nim: "Wilczyński należy do najwybitniejszych obecnie artystów animacji na świecie." Od 13 lat uczy animacji klasycznej w PWSFTViT w Łodzi.
"Zabij to i wyjedź z tego miasta" jest jego pierwszym pełnometrażowym filmem.
DIANA DĄBROWSKA prowadząca spotkanie
Filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, w latach 2014 2019 wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego (Italianistyka, Filmoznawstwo), organizatorka przeglądów i festiwali filmowych (Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, Octopus Film Festival w Gdańsku, Łódzkie Wytwórnia Kultury: Tradycja, Edukacja, Kreacja). Publikowała na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Miesięcznika KINO, Krytyki Politycznej, Czasu Kultury, Aktivist, Anywhere, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych (np. współautorka rozdziału o włoskim kinie lat 80. i 90., w wydawanej przez Universitas nowej "Historii Kina" / tom IV). W 2019 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka filmowa. Zdobywczyni II miejsca w prestiżowym Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2020) oraz Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowym organizowanym przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Kuratorka festiwalu filmowego w Sokołowsku "Hommage a Kieślowski".
ORGANIZATORZY WYDARZENIA