Kino Charlie i
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają klasy szkół ponadpodstawowych do udziału w projekcji najnowszego dzieła Jana P. Matuszyńskiego, filmu
"ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW". Polski Kandydat do Oscara oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Pokaz połączony
jest dyskusją po filmie, którą poprowadzą przedstawiciele Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, Piotr Budzyński oraz Michał Owczarek.
Aby zgłosić udział,
skontaktuj się z nami:
Kino-Galeria Charlie
ul. Piotrkowska 203/205
90-451 Łódź
tel. (42) 636 00 92
CENA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
uczeń - 12 zł/os.
opiekunowie - wstęp bezpłatny
PRZEBIEG SPOTKANIA
godz. 9:00 projekcja filmu
Żeby nie było śladów
godz. 11:40 - 11:50 przerwa
godz. 11:50 dyskusja z uczniami
ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
reż. Jan P. Matuszyński
dramat, Czechy, Francja, Polska 2021, 160'
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.
ZWIASTUN FILMU
PIOTR BUDZYŃSKI - doktorant w Katedrze Historii Polski i Świata po 1945 r. Na realizację pracy doktorskiej pt. "Stalinowska wizja uniwersytetu w Polsce i próby jej realizacji" otrzymał Diamentoy grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Były przewodniczący Koła Historyków UŁ, a obecnie członek zarządu International Students of History Association (od 2021). Bada dzieje uniwersytetu i ruchu studenckiego.
MICHAŁ OWCZAREK - pisze pracę doktorską dotyczącą relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską po 1945 r. Interesuje się historią najnowszą, a w szczególności historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych oraz związkami państwa i Kościoła katolickiego w dobie PRL-u. Zasiada we władzach Uczelnianej Rada Samorządu Doktorantów UŁ. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ z Wydziału Filozoficzno-Historycznego.
Piotr i Michał współpracują nie od dziś - odpowiadali m.in. za organizację XXVI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów (2018), czyli największej w tamtym czasie konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczącej historii.
ORGANIZATORZY