Wraz z fundacja Ad Arte zapraszamy na specjalne pokazy nominowanych do Oscara filmów krótkometrażowych. Będzie to wyjątkowa okazja do zobaczenia naszego polskiego kandydata - filmu "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka, studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Jest to też świetny moment, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu, skumulowanym w jedno wyjątkowe doświadczenie filmowe. To niesamowite, inspirujące historie zaklęte w krótkiej, innowacyjnej formie.
Zaprezentowane zostaną w dwóch osobnych blokach filmowych (na każdy blok obowiązuje jeden bilet), z których każdy to kumulacja opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych.
Najlepsze Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do Oscara 2022
Pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.
On My Mind, reż. Martin Strange-Hansen, 18'
Henrik chce zaśpiewać żonie piosenkę. Koniecznie dziś, koniecznie już, teraz. To kwestia życia i śmierci i... karaoke.
Please Hold, reż. K.D. Dávila, 19'
W niedalekiej przyszłości 20-letni Mateo o latynoskim pochodzeniu zostaje aresztowany przez policyjnego drona bez żadnego wyjaśnienia i trafia do w pełni zautomatyzowanego więzienia bez możliwości ucieczki. Aby ujść z życiem, będzie musiał zmierzyć się z labiryntem skomputeryzowanej biurokracji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i wyruszyć na poszukiwanie człowieka, który jako jedyny może wszystko naprawić.
Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, 30'
Julia pracuje w przydrożnym motelu i poddaje się wszechogarniającemu poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku, o bliskości fizycznej z mężczyzną. Niespodziewanie na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki. Zaczyna o nim fantazjować.
The Long Goodbye, reż. Aneil Karia, 12'
Skrajnie prawicowy ruch dociera na przedmieścia brytyjskiego miasteczka, do domu zamieszkanego przez Riza i jego rodzinę, powodując tragiczne skutki.
Ala Kacchu - Take and Run, reż. Maria Brendle, 38'
Dziewiętnastoletniej Sezim marzy się, by studiować w stolicy Kirgistanu. Nim do tego dojdzie, zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn, którzy chcą ją przymusić, by zgodnie z tradycją, wyszła za mąż za nieznajomego.
Najlepsze Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2022
Pięć nietuzinkowych opowieści - każda namalowana na ekranie inną animowaną kreską. Poznajcie przygody małego ptaszka adoptowanego przez rodzinę myszy, który postanawia w końcu rozwinąć skrzydła. Zobaczcie co wspólnego mogą mieć ze sobą delikatna baletnica i szorstki bokser. Odkryjcie dlaczego członkowie pewnej ekscentrycznej rodziny popadają w obsesję na punkcie wszystkiego, czego się tkną i jakie pytania zadaje swojemu psu agentka służb specjalnych, by na końcu dosiąść się do anonimowego stolika w zanurzonej w papierosowym dymie kawiarni i wspólnie z odpowiedzieć sobie na pytanie: czym tak właściwie jest dziś miłość?
Robin Robin, reż. Dan Ojari, Mikey Please, 31'
Gdy jej niewyklute jajko przypadkowo wpada na śmietnik, Robin zostaje adoptowana przez kochającą rodzinę myszy-włamywaczy. Ma bardziej dziób i pióra niż futro i ogon, nie jest mistrzynią w skradaniu się cichutko na paluszkach - niemniej jednak czuje się jak w domu. W miarę dorastania różnice nie dają jednak o sobie zapomnieć i Robin za wszelką cenę pragnie udowodnić przybranym krewnym, że może być naprawdę dobrą myszą. Wyrusza w pełną wyzwań podróż, by rozwinąć skrzydła i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest ważne w życiu.
Boxballet, reż. Anton Dyakov, 15'
Pewnego dnia łagodna baletnica o imieniu Olya spotyka szorstkiego, gburowatego boksera Jewgienija. Ich światy i filozofia życia nie mogą się bardziej od siebie różnić. Kontrast jest tak ostry, że nawiązanie nawet najcieńszej nici porozumienia wydaje się być niemożliwe. Czy tak odmienne istoty znajdą w sobie wzajemne wsparcie i pozwolą by połączyło ich coś więcej?
Affairs of the Art, reż. Joanna Quinn, 16'
Mała dziewczynka zafascynowana robakami, chłopak zafascynowany paznokciami, babcia z niekończącymi się zapasami weków - w "Affairs of the Art" wszyscy wydają się być dziwakami. Narrator myśli, że jest jedyną normalną osobą w swojej zwariowanej rodzinie. Czy to aby na pewno prawda?
Bestia, reż. Hugo Covarrubias, 16'
Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Íngrid, agentki tajnej policji w Chile w 1975 roku. Jej relacje z własnym psem, ciałem, lękami i frustracjami ujawniają pęknięcia nie tylko w niej samej, ale i w objętym reżimem dyktatury wojskowej kraju.
The Windshield Wiper, reż. Alberto Mielgo, 15'
Na tle hałaśliwej, wypełnionej dymem kawiarni współczesny filozof pogrąża się w myślach. Zastanawiając się nad życiowymi wzlotami i upadkami, błędami, oczekiwaniami i drobnymi tęsknotami, mężczyzna wyrusza w metaforyczną podróż oświecenia pełną żywych obrazów, badając różne fazy romansu, cechy ludzkiej natury oraz przyszłość randek i związków, w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytanie 'Czym jest miłość?'.