RETROSPEKTYWA TWÓRCZOŚCI ALANA PARKERA
W ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE 2008
29 listopada - 6 grudnia 2008 r., Kino Charlie
Brytyjski reżyser i scenarzysta Sir Alan Parker otrzyma Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną na tegorocznym festiwalu Plus Camerimage. Wręczeniu nagrody towarzyszyć będzie publikacja książki poświęconej jego życiu i pracy, retrospektywny przegląd filmów tego artysty oraz wystawa fotografii.
W ramach retrospektywy zaprezentujemy następujące filmy:
BUGSY MALONE (USA, Wielka Brytania 1976)
Parodia filmu gangsterskiego. Są lata 30te ubiegłego wieku , trwa prochibicja. Film opowiada w zabawny sposób historię Bugsy`ego Malone i jego gangu, który walczy z dwoma konkurencyjnymi gangami - Grubego Sama i Dana Elegancika. Walka jest oryginalna - nie na kule, ale na torty z kremem. Wszyscy bowiem bohaterowie to dzieci - chłopcy i dziewczynki 10-12 letnie. Jest to humorystycznie i karykaturalnie pokazany świat gangsterskich porachunków w dziecięcym wydaniu. Postacie są wyraziste i bardzo ciekawe, a jedną z atrakcji jest jedna z pierwszych ról J.Foster, jako dziewczyny Bugsy`ego. Film jest przeplatany świetną muzyką i scenicznymi występami dziecięcych gwiazd. Film został obsypany nagrodami - najważniejsze to w 1977 BAFTA dla reżysera i J.Foster, nominacja do Oscara dla kompozytora..Doskonałe kino rozrywkowe ....
|
MIDNIGHT EXPRESS (USA, Wielka Brytania 1978)
"Midnight Express" to oparta na faktach, porywająca opowieść o młodym Amerykaninie, któremu udało się uciec z koszmaru tureckiego więzienia. Aresztowany podczas próby przemytu haszyszu, amerykański student Billy Hayes (Brad Davis) osadzony zostaje w jednym z najcięższych więzień w Istambule. Przez cztery lata znosi sadystyczne tortury i nieludzkie traktowanie. Ma wyjść na wolność, lecz decyzja o jego zwolnieniu zostaje nagle cofnięta. Tylko dzięki niezwykłemu hartowi ducha i wsparciu współwięźnia (John Hurt) udaje mu się przetrwać i zdobyć się na odwagę, by złapać tzw. "midnight express" (takie określenie nosi bowiem w więziennym slangu "ucieczka").
|
SŁAWA / Fame (USA 1980)
Historia studentów nowojorskiej szkoły teatralnej, którzy usiłują zrobić karierę w swoich zawodach. Wśród nich znajdują się: ambitna piosenkarka Coco, utalentowany tancerz Leroy i komik Ralph. "Sława" to opowieść o trudnym dojrzewaniu, wielkim talencie, pierwszej miłości, pasji życia i cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces.
|
PINK FLOYD - THE WALL (Wielka Brytania 1982)
Film - teledysk, manifest antywojenny to częste określenia tego wybitnego obrazu. Obraz jest fenomenalnym tłem do muzyki i liryków Pink Floyd z płyty The Wall wydanej w 1979 roku.
|
PTASIEK / Birdy (USA 1984)
Ptasiek po ciężkich przeżyciach na wojnie cierpi na schizofrenię. Duchowo należy do innego świata, w którym jako ptak prowadzi normalne życie. Nikt, nawet przyjaciel z dzieciństwa, który jak on przeżył koszmar wojny, nie potrafi go zrozumieć. Akceptują się jednak nawzajem, a między nimi zawiązuje się silna męska przyjaźń, w której obaj są dla siebie nauczycielami. Obydwaj próbują znaleźć swoje miejsca w otaczającym ich świecie. Z czasem Ptasiek zrozumie, że aby pozostać samotnym i obcym dla świata, trzeba ukryć się w nienormalności.
|
HARRY ANGEL / Angel Hart (Kanada, USA, Wielka Brytania 1987)
Prywatny detektyw, Harry Angel, specjalizujący się w rozwodach i sprawach ubezpieczeniowych, otrzymuje od niejakiego Louisa Cyphre'a nietypowe zadanie. Harry ma odnaleźć Johnny'ego Favorite'a, słynnego przed laty śpiewaka jazzowego, który nie wywiązał się z kontraktu. Ranny w czasie wojny stracił pamięć, został umieszczony w specjalnej klinice dla kombatantów. Niestety, zniknął ze szpitala w tajemniczych okolicznościach. Angel prowadząc śledztwo, usiłuje rozwiązać zagadkę. Życie detektywa staje się koszmarem.
|
MISSISSIPPI W OGNIU / Mississippi Burning (USA 1988)
Dwóch agentów FBI prowadzi trudne śledztwo w sprawie tajemniczego i brutalnego morderstwa robotników w małym miasteczku, w którym panuje ostra segregacja rasowa. Zmowa milczenia zdająca się obejmować wszystkich mieszkańców utrudnia agentom rządowym wyjaśnienie sprawy.
|
PRZYJDŹ ZOBACZYĆ RAJ / Come See the Paradise (USA 1990)
Opowieść przedstawiająca niechlubne aspekty amerykańskiej historii. Jack McGurn przybywa do Los Angeles w 1936 roku. Zatrudnia się w studio filmowym w Little Tokyo, gdzie poznaje i zakochuje się w Lily Kawamurze, córce swojego szefa. Gdy jej ojciec odkrywa prawdę, wyrzuca Jacka z pracy i zakazuje mu spotykać się z Lily. Jednak młodzi uciekają razem do Seattle. Po wybuchu wojny władze nakazują umieścić imigrantów japońskich w obozach, tak jak jeńców wojennych.
|
THE COMMITMENTS (Irlandia, USA, Wielka Brytania 1991)
Akcja filmu jest głęboko osadzona w realiach robotniczej dzielnicy północnej części Dublina. 21-letni Jimmy Rabbitte (Robert Arkins) zostaje menedżerem muzykujących kolegów, dotychczas uprawiających chałturę na weselach i jarmarkach. Chce stworzyć prawdziwy zespół, który odniesie wielki sukces. Na anons w lokalnej gazecie zgłaszają się kolejni kandydaci na muzyczne gwiazdy, przez mieszkanie Jimmy'ego przewija się cała galeria barwnych i dziwacznych postaci, zazwyczaj całkowicie pozbawionych talentu. Po żmudnych przesłuchaniach udaje się ostatecznie skompletować grupę. W skład "The Commitments" wchodzą: gitarzyści Derek i Outspan, grający na trąbce jedyny czterdziestolatek w zespole, Joey, oraz wokalista o potężnym głosie, Deco ( 16-letni Andrew Strong). Podczas pierwszego spotkania grupy Jimmy przedstawia trzy dziewczyny śpiewające w chórku - Imeldę (Andeline Ball), Bernie (Bronagh Gallagher) i Natalie (Maria Doyle). Muzycy grają amerykańskie przeboje soulowe lat 60. i zaczynają odnosić pierwsze sukcesy. Występują w pubach i mają już stałą, wierną publiczność. W miarę wzrostu popularności "The Commitments" pogłębiają się jednak nieporozumienia między członkami grupy, wynikające z różnic charakterów, odmiennych temperamentów i muzycznych upodobań. Mimo kryzysu Jimmy nie poddaje się, walczy o utrzymanie zespołu. Przed muzykami otwiera się nowa szansa. Do Dublina przyjeżdża słynny amerykański muzyk soulowy, Wilson Pickett...
|
EVITA (USA 1996)
Historia życia Evy Peron - jednej z najbardziej fascynujących kobiet świata. Wychowała się w biednym pueblo, by jako nastolatka rozpocząć swą drogę na szczyt. Była modelką i aktorką, poznała życie od podszewki. Gdy spotkała na swej drodze Juana Perona wszystko zaczęło się od nowa. Wychodząc za niego za mąż nie sądziła, że już wkrótce zostanie pierwszą damą Argentyny. Działając u jego boku zdobyła sobie uwielbienie milionów, choć dla wielu pozostała na zawsze postacią kontrowersyjną.
|
PROCHY ANGELI / Angela's Ashes (Irlandia, USA, Wielka Brytania 1999)
Rok 1935. Irlandzka rodzina mieszka w Brooklynie: ojciec pije, matka próbuje utrzymać dom, czwórka dzieci głoduje. Rodzi się piąte dziecko i wkrótce umiera. Załamana rodzina postanawia wrócić do Europy. Ale życie w Irlandii jest jeszcze trudniejsze.
|
ŻYCIE ZA ŻYCIE / Life of David Gale, The (Niemcy, USA 2003)
Historia profesora Uniwersytetu w Teksasie, Dr. Davida Gale'a, czynnie walczącego o zniesienie kary śmierci, który został niesłusznie skazany za gwałt i morderstwo...
|
|
|
Repertuar
Wydarzenia
31 grudnia od godz 18:30 14, 21, 28 GRUDNIA GODZ 17:00 zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|
| |
Kupujesz bilet online? Możesz okazać go na telefonie, przed wejściem na salę
www.OpenCinema.pl
Zapraszamy do współpracy przy organizacji kina letniego
|