Artur Rubinstein (ur. 28 stycznia 1887 w Łodzi, zm. 20 grudnia 1982 w Genewie) - polski pianista pochodzenia żydowskiego.
W swojej ponad 80-letniej karierze pianisty wystąpił ponad 6000 razy. Znany był jako wirtuoz i odtwórca muzyki Chopina, Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Dworzaka i Szymanowskiego. Występował z wieloma uznanymi orkiestrami i dyrygentami oraz grał m. in. z Pablem Casalsem, Jacquesem Thilbaudem i Romanem Totenbergiem.
Był także przyjacielem wielu ówczesnych znakomitości, m.in. Karola Szymanowskiego, Pabla Picasso, Grzegorza Fitelberga.
Od 4 kwietnia 1984 roku Filharmonia Łódzka nosiła nazwę Państwowa Filharmonia im. Artura Rubinsteina w Łodzi. 30 sierpnia 1999 roku Zarząd Województwa Łódzkiego uchwałą nadał filharmonii obecną nazwę: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
W 2005 w Łodzi powstała Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina która jest organizatorem Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Artura Rubinsteina w Łodzi - Rubinstein Piano Festival.
I edycja festiwalu odbędzie się w dniach 10 października - 18 października 2008, dyrektorem festiwalu jest Wojciech Grochowalski.
Festiwal powstał z inspiracji Jana J. Bistritzky'ego, jego organizacje wspiera rodzina Maestro Artura Rubinsteina. Celem festiwalu jest zapraszanie do Łodzi (miejsca urodzin Artysty, 20 I 1887) wybitnych pianistów, którzy będą koncertować w mieście Rubinsteina, w hołdzie artyście. Celem festiwalu jest także promocja młodych pianistów.
Podczas I edycji wystąpią w Filharmonii Łódzkiej (miejsce głównych koncertów i recitali); Emanuel Ax, Aleksander Gavrylyuk, Kirill Gerstein, Aleksander Korsantia; z mlodych pianistow: Yulianna Avdeeva, Joanna Marcinkowska, Denis Zhdanov, Roman Rabinovich, Wojciech Waleczek, Hubert Rutkowski; oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii łódzkiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.
Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będzie
przegląd filmów dokumentalnych o Arturze Rubinsteinie, który odbędzie się 16 października 2008 roku w Kinie Charlie w Łodzi.
Wśród prezentowanych materiałów znajdą się filmy dokumentalne, wywiady, rejestracje koncertów. Do niewątpliwych wydarzeń będzie należeć pokaz nagrodzonego Oscarem w 1970 roku francuskiego dokumentu "L'Amour de la Vie" (1969), reż Francois Reichenbach oraz ocenzurowanego w PRL filmu Krzysztofa Rogulskiego pt. "Powrót - Artur Rubinstein w Polsce" (1976).
Gośćmi Przeglądu będą ponadto twórcy prezentowanych filmów, m.in. Krzysztof Rogulski.
W PROGRAMIE:
- Recital fortepianowy A. Rubinsteina w Moskwie
- Rubinstein at 90
- Spotkania z Arturem Rubinsteinem
- ...byłem zawsze szczęśliwym człowiekiem... Artur Rubinstein (1887-1982)
- Artur Rubinstein - wspomnienia paryskie
- Podróż sentymentalna
- L'Amour de la Vie
- Powrót - Artur Rubinstein w Polsce
Odlew dłoni Artura Rubinsteina