"Rumuńskim kinem, które wciąż kojarzy się z głęboką prowincją Europy, zachwyca się teraz cały świat. Mówi się nawet o rumuńskiej Nowej Fali, która na wzór francuskiej czy czeskiej zaczyna wywierać wpływ na rozwój X Muzy.(...)
(Janusz Wróblewski "Rumun potrafi" Polityka (nr 38 z 22.09.2007)
Kino Charlie oraz Rumuński Instytut Kultury zapraszają na całoroczny przegląd najlepszych dokonań rumuńskiego kina fabularnego i dokumentalnego ostatnich lat, takich reżyserów, jak Cristi Puiu, Radu Muntean, Radu Gabrea, Nae Caranfil, Cristian Mungiu, Napoleon Helmis, Florin Iepan.
Większość z prezentowanych filmów nigdy wcześniej nie gościła na ekranach polskich kin.
Dla ułatwienia odbioru wszystkie filmy prezentowane będą z polskimi napisami.
W czerwcu zaprezentujemy dwa filmy: dramat KOGUT ZE ŚCIĘTĄ GŁOWĄ (2007), scenariusz i reżyseria Radu Gabrea (ur. 1937), oraz niezwykły dokument BELA LUGOSI: UPADŁY WAMPIR (2007) w reżyserii Florin Iepan (ur. 1968).
11 czerwca 2009 r. - BELA LUGOSI: UPADŁY WAMPIR / rum. Bela Lugosi, vampirul căzut (2007)
Film naświetla życie amerykańskiego aktora Beli Lugosi, legendy Hollywoodu w latach 30. i 40. XX wieku. Urodzony w Lugoj w 1882 roku, Lugosi stał się znany jako Dracula, pozostał jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci ubiegłego stulecia. W filmie udział wzięli m.in.: Peter Muller, Dorothy West, Gary Don Rhodes, Elisabeth Alder, Bela Lugosi Jr., István Szabó, Lon Chaney, Clark Gable, Boris Karloff, Dorothy West.
|
25 czerwca 2009 r. - KOGUT ZE ŚCIĘTĄ GŁOWĄ / rum. Cocoşul decapitat
(2007)
Regiony o szczególnym charakterze kulturowym i historycznym odgrywają w Europie ważną rolę. W procesie formowania się odrębnej tożsamości ważnym czynnikiem staje się nie tyle integracja o charakterze narodowym, co raczej cechy, którymi wyróżnia się dany region. Liczne tradycje podkreślania tego typu tożsamości i odrębności oraz pamięć o współistnieniu, obok siebie, najróżniejszych mniejszości zostały pogrzebane przez wiek nacjonalizmu. Trudno je dziś rozpoznać ze względu na siłę rozpowszechnionych stereotypów - żeby nie powiedzieć ignorancji.
W całej Europie środkowo-wschodniej, a w szczególności na terenach byłej monarchii Austro-Węgierskiej, istniało wiele tego typu regionów. Szczególnym przykładem jest region Siedmiogrodu - bogata kraina położona u podnóża Karpat, która do 1918 r. wchodziła w skład Austro-Węgier, a następnie znalazła się w granicach Rumunii. Siedmiogród jest również ojczyzną Sasów, ludności pochodzącej z obszarów między Renem i Mozelą, których w XII wieku sprowadzono do Siedmiogrodu w celu osiedlenia się, kiedy region ten znajdował się pod władzą węgierskich królów.
Film odsłania nam ten niemal całkowicie zapomniany świat, ukazany w oparciu docenioną przez czytelników powieść autobiograficzną "Kogut ze ściętą głową", napisaną przez siedmiogrodzkiego pisarza Eginalda Schlattnera i opublikowaną w 1998. , Autor ten żyje w Rumunii, lecz pisze w języku niemieckim. W swej powieści przedstawia nam siedmiogrodzki świat - który zawdzięcza swoją prosperity właśnie panującej tam etnicznej różnorodności - dokładnie w momencie, w którym rosnący nacjonalizm zwiastuje nadejście niszczej siły, która położy kres tej zadziwiającej i wyjątkowej kulturze. Aktualność tego przesłania również jest w filmie obecna.
Tak jak dzieło literackie, które było dla niego inspiracją, film opowiada historię o bolesnym dojrzewaniu w okresie radykalnych zmian.