Punktem kulminacyjnym, a zarazem finałem 3. FESTIWALU KULTURY ROMSKIEJ "Z WIATREM WE WŁOSACH" (19 września - 3 października 2009 r.), będzie wieczór muzyki romskiej, którą wypełnią koncerty trzech zespołów: KAŁE BAŁA, KLEZMERSI oraz PERŁA I BRACIA.
WYSTĄPIĄ:
KAŁE BAŁA
Teresa Mirga - niezwykła Cyganka z Czarnej Góry koło Zakopanego, znana jest w Polsce z wielu koncertów, tomików wierszy "Czemu tak?" (w języku Romów "Soske Kawka?") i "Pieśni z Czarnej Góry" oraz kasety "Srebrna Piosenka" ("Rupunii Gili"). Jest liderką siedmioosobowego zespołu, grającego na dzbankach, drewnianych łyżkach i innych niecodziennych "instrumentach".
Gra na gitarze klasycznej, co wśród Cyganów jest rzadkością, a jej zespół - który nazwała Kałe Bała (Czarne Włosy) - wykonuje napisane przez nią pieśni. Choć większość Romów śpiewa wyłącznie tradycyjne utwory cygańskie, w jej repertuarze bardzo często pojawiają się pieśni o treściach religijnych. Ci, którzy ją znają, mówią o niej: wielki talent, wielki duch, wielka wiara, ogromna dobroć i łagodność.
W repertuarze zespołu znajdują się również stare tradycyjne pieśni ze Spisza, pieśni Cyganów polskich, węgierskich i słowackich. Kałe Bała istnieje od dziewięciu lat. Zespół przemierzył już niemal całą Polskę, koncertując w domach kultury, teatrach i kościołach. Brał udział w wielu festiwalach i przeglądach, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Cygańskich w Gorzowie Wielkopolskim, Folkowych Mikołajkach w Lublinie, Małopolskim Konkursie Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje" i wielu innych. Zespół dokonał szeregu nagrań, m.in. dla Polskiego Radia i TVP, Radia Berlińskiego, koncertował w Szwecji, Szkocji, Niemczech.
Teresa Mirga zapraszana jest także osobno ze swoimi recitalami poezji śpiewanej. Wydała tomiki poezji z wierszami po polsku i cygańsku. Przez niektórych uważana jest za kontynuatorkę słynnej poetki cygańskiej Papuszy. Ci, którzy znają Teresę Mirgę, mówią o niej: wielki talent, wielki duch, wielka wiara, ogromna dobroć i łagodność. (źródło: www.geocities.com)
KLEZMERSI
Zespół "Klezmersi", kwartet akustyczny: klarnet, akordeon, skrzypce i kontrabas, tworzą muzycy: Robert Smoderek, Robert Kuśmierski, Damian Orłowski i Paweł Goleń, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zespół został założony przez Roberta Smoderka i Roberta Kuśmierskiego. Po raz pierwszy pod tą nazwą zaczął występować w 1998r.
PERŁA I BRACIA
Zespół PERŁA i BRACIA wykonuje romską muzykę wokalno - instrumentalną. Jego członkowie mają styczność również z muzyką jazzową i tzw. muzyką świata. W 2000 roku, dzięki życzliwości Radia Łódź, zespół nagrał swoją pierwszą płytę, na której znalazły się najstarsze utwory muzyki romskiej, w możliwie nie zmienionej formie.
Są znani w łódzkim środowisku muzycznym. Brali udział w Balu Mediów w Łodzi w 1999r. W tym samym roku wystąpili na Festiwalu Mniejszości Narodowych w Dobrodzieniu - ŹRÓDŁO oraz Festiwalu Mniejszości w Warszawie. W 2000r. zagrali na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów - ROMANE DYVESA w Gorzowie Wielkopolskim oraz Festiwalu Mniejszości Narodowych i Etnicznych - DIALOGI MUZYCZNE. Występowali również na Festiwalu Muzyki Romów - Ciechocinek w 2002r, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Romskiej w Tilburgu - w 2004r, Światowym Festiwalu Muzyki Romskiej w Pradze - KHAMORO 2005.
W 2001r. zespół odbył tournee po Niemczech, gdzie występy były przyjmowane owacyjnie. Pobyt w Niemczech oraz styczność z Muzyką Romów z zachodniej Europy ma wpływ na obecnie graną muzykę. W nowych kompozycjach lub aranżacjach starych pieśni słychać elementy muzyki Sintów i muzyki granej przez Romów ze wschodniej Europy. Zespół chce trafić do szerszej publiczności śpiewając również w języku polskim. Grupa Perły gra zawsze na żywo starając się mieć bezpośredni kontakt z publicznością.