W kwietniu na ekrany polskich kin wejdzie szwedzki film zatytułowany
"Zakazane owoce". Jego bohaterkami są dwie osiemnastolatki z konserwatywnej wspólnoty religijnej, które wyjeżdżają do wakacyjnej pracy w mieście.
Dwie osiemnastolatki z konserwatywnej wspólnoty religijnej wyjeżdżają do wakacyjnej pracy w mieście. Głodna życia i przygód Maria potajemnie ucieka z rodzinnego domu, aby poznać świat zakazany i potępiony przez jej religię. Dużo spokojniejsza Raakel niechętnie opuszcza wiejską idyllę i wyrusza za Marią jedynie z obawy, by przyjaciółka nie straciła wiary i nie opuściła wspólnoty na zawsze. To lato - pełne niebezpiecznych pokus, intensywnych doznań i złamanych zakazów - nieodwracalnie zmieni ich życie.
O filmie tak mówi reżyser filmu Dome Karukoski. Uważam, że tłumienie własnych uczuć to największe więzienie dla człowieka. Gdy musisz się wstydzić własnych pragnień i potrzeb. Gdy musisz czuć się winny, że drzemie w tobie tak pierwotna siła jak libido. Życie w takim więzieniu - które sami sobie stwarzamy - jest chore. Celem konserwatywnych laestadian jest przetrwanie ich wiary. Według interpretacji kościołów laestadiańskich nasze słabości i pragnienia dowodzą, Że istota ludzka rodzi się zła. Nie wydaje mi się, aby na tym miała polegać wiara. Wiara powinna nas chronić jak siatka zabezpieczająca i wspierać przy dokonywaniu Życiowych wyborów. Młodzi ludzie mają szczególnie delikatną konstrukcję, przez co różne powszechnie przyjęte normy odciskają na nich bardzo silne piętno. Albo świeckie media popychają ich w kierunku współczesnych "wartości", nawołując: zarabiaj duże pieniądze, bądź piękna, uprawiaj przygodny seks, przeżyj najlepszy orgazm; albo kościół nakazuje: ukrywaj swoją seksualność i swoje własne pragnienia. Jak pośród tych skrajności znaleźć swoją własną drogę? Jak w pełni dorosnąć i nauczyć się podejmować samodzielnie decyzje? O tej przygodzie opowiadają "Zakazane owoce".
FESTIWALE:
- Göteborg International Film Festival, Szwecja - Nagroda za najlepsze zdjęcia (Tuomo Hutri)
- European Film Market, Berlin, Niemcy
- Cannes Marché du Film, Francja
- The Transilvania International Film Festival, Cluj-Napoca, Rumunia
- Shanghai International Film Festival, Chiny
- Otranto Film Festival, Włochy
- Karlovy Vary International Film Festival, Czechy
- 11th Seoul International Youth Film Festival, Korea Płd.
- European Film Festival Palic, Serbia,
- International Film Summerfest, Durres, Albania
- Festroia International Film Festival, Portugalia - C.I.C.A.E. Award, Złoty Delfin (najlepszy film), Srebrny Delfin dla najlepszej aktorki (Amanda Pilke)
- Nordkapp Filmfestival, Norwegia
- Hamptons Film Festival, USA
- WienXtra, Austria
LAESTADIANIZM to konserwatywny nurt odnowy religijnej w luteranizmie, którego początki sięgają lat 40. XIX wieku. To obecnie największy luterański ruch odrodzeniowy w Skandynawii. Ogólną liczbę wyznawców na całym świecie szacuje się na 150.000-220.000, z czego 110.000 mieszka w Finlandii, głównie w regionie Północnej Ostrobotnii, w centrum oraz na zachodnim wybrzeżu. Sami wyznawcy nie używają nazwy "Laestadianie", mówią o sobie po prostu "Chrześcijanie".