Biorąc pod uwagę sukces pierwszej edycji Maratonu Filmowego w ramach Środy Seniora - postanowiliśmy pomysł kontynuować. 8 lutego zapraszamy na kolejną odsłonę! Tym razem do wyboru "Idy marcowe" - dramat polityczny osadzony w rzeczywistości USA, w reżyserii George'a Clooneya, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Nominowany. Druga propozycja to "Rozstanie" - irański tytuł, główny rywal Agnieszki Holland i jej filmu "W ciemności" w wyścigu po statuetkę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Trzeci tytuł - "Róża" - najnowsze dzieło Wojciecha Smarzowskiego, twórcy "Wesela" i "Domu złego", film długo wyczekiwany i pozytywnie oceniany przez krytykę. W rolach głównych - Marcin Dorociński i Agata Kulesza. Rzeczywistość tuż po II wojnie światowej. Ludzie, którzy stracili wszystko w trakcie wojny dostają od losu szansę - na miłość. Niestety, jest to miłość zakazana
"Idy marcowe" g.12:00
Dramat, USA 2011
Reż. George Clooney
Thriller w reżyserii George'a Clooneya, którego światowa premiera uświetniła otwarcie Festiwalu Filmowego w Wenecji 2011. Trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA - Mike Morrisa (w tej roli sam reżyser, nagrodzony Oscarem za kreację w "Syrianie") z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami (podziwiany ostatnio w szlagierze "Kac Vegas w Bangkoku" Paul Giamatti) i wszędobylskimi dziennikarzami (m.in. uhonorowana przez Amerykańską Akademię Filmową za kreację w komediowym hicie "Mój kuzyn Vinny" Marisa Tomei). Szanse na elekcję pretendenta o bujnej przeszłości staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka, emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem (namiętna muza Woody'ego Allena z "Co nas kręci, co nas podnieca" Evan Rachel Wood). Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu, błyskotliwemu doradcy Morrisa (nominowany do Oscara za "Szkolny chwyt" Ryan Gosling) i pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii.
Prasa jednogłośnie okrzyknęła "Idy Marcowe" pewniakiem przyszłorocznych Oscarów i Złotych Globów ze względu na osiągnięcia reżyserskie Clooneya (6 nominacji za "Good Night and Good Luck") oraz imponujący dorobek jego gwiazd (m.in. nagrodzony Oscarem za wirtuozerską kreację Trumana Capote Phillip Seymour Hoffman). Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany.
"Rozstanie" g.13.45
dramat, Iran 2011
Reżyseria: Asghar Farhadi
Jedno z największych odkryć filmowych roku. Film okrzyknięty przez światową krytykę arcydziełem współczesnego kina i nagrodzony na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film, a także nagrodami aktorskimi. Rozstanie, w reżyserii twórcy głośnego Co wiesz o Elly?, to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Film w doskonały sposób łączy elementy thrillera i dramatu psychologicznego, trzymając w napięciu do nieoczekiwanego finału.
"W Rozstaniu widz od pierwszych scen zostaje wciągnięty w skomplikowaną sytuację rodzinną. Uczestniczy w grze o prawdę, która odsłania się stopniowo, ale nigdy do końca. (...) Film po prostu znakomity." Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
"Wybitny film." Małgorzata Sadowska, Przekrój
"Uniwersalny w swoim przesłaniu, świetnie obsadzony i zagrany (...). Owacje na stojąco, najlepszy film Berlinale 2011." Anna Serdiukow, Stopklatka.pl
Nader i Simin są teherańskim małżeństwem z 14-letnim stażem, które właśnie przechodzi okres separacji. Simin chce, by cała rodzina opuściła kraj, gdyż tylko tak możliwe będzie optymalne wychowanie ich 11-letniej córki, Termeh. Ale nie godzi się na to Nader, który w Iranie dodatkowo opiekuje się swym chorym ojcem.
Simin wnosi więc pozew o rozwód, a gdy odkrywa, że Termeh chce pozostać z ojcem, z czasem opuszcza ich oboje. W domu Nadera i Termeh pojawia się Razieh, która ma pomóc przy chorym seniorze. Przybycie tej młodej i bardzo religijnej dziewczyny staje się punktem wyjścia dla wielu nieoczekiwanych i moralnie niejednoznacznych wyborów bohaterów. Film ukazuje problemy współczesnego społeczeństwa irańskiego, w którym kwestie klasowe, prawne i dotyczące seksu oglądane są zarówno z religijnego, jak i świeckiego punktu widzenia.
"Róża" g.14:15
Dramat, Polska 2011
Reż. Wojciech Smarzowski
Obsada: Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Jacek Braciak, Kinga Preis
Katolik... grzesznik... drobny złodziejaszek... Leopold Socha, Polak ze Lwowa - przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.
Prawdziwą historię Leopolda Sochy i uratowanych przez niego Żydów opowiada przejmujący film Agnieszki Holland W ciemności - film nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, z wybitną rolą Roberta Więckiewicza i międzynarodową obsadą (m.in. nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem MFF w Berlinie Maria Schrader, Benno Furmann, Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Herbert Knaup, Krzysztof Skonieczny, Marcin Bosak, Julia Kijowska, Michał Żurawski).
Poruszający obraz autorki Tajemniczego ogrodu i nominowanego do Oscara dzieła Europa, Europa został wyprodukowany przez Studio Filmowe Zebra (w koprodukcji z Niemcami oraz Kanadą). Scenariusz filmu zainspirowała książka Roberta Marshalla In the Sewers of Lvov.
Kino Charlie zaprasza aktywnych i zaangażowanych seniorów, którzy kochają kino i dobre towarzystwo na seanse filmowe do Kina Charlie. Jeśli wiesz, że Twój dziadek lub babcia uwielbiają oglądać filmy i o nich dyskutować koniecznie zaproś ich do nas!
Chcąc przywrócić film jako trwały element udziału emerytów w życiu kulturalnym, powołaliśmy do życia cykl seansów ŚRODA SENIORA. Specjalne dobrany repertuar filmowy, wyświetlamy w każdą środę po godzinie 13:00. Głównym celem jest zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w kulturze oraz umożliwienie seniorom spędzenia wolnego czasu w sposób miły i kreatywny, poprzez możliwość regularnych spotkań z wartościowym, artystycznym repertuarem filmowym. Poza tym pokazy filmowe będą szansą do zaprezentowania nowej inicjatywy Kina Charlie - programu edukacyjnego przeznaczonego dla seniorów - AKADEMII FILMOWEJ SENIORA 50 PLUS - KINORAMA której otwarcie nastąpi już jesienią tego roku. Cykl pokazów filmowych ŚRODA SENIORA będzie również okazją do zapoznania się z naszym kinem i jego ofertą.