- godz. 11 - Spotkania z Arturem Rubinsteinem, reż. Henryka Rumowska, prod. Telewizja Polska, rok prod. 1975, czas trwania: 50 min
- godz. 12 - Artur Rubinstein, reż. Marie Claire Margossian, prod. franc./niem., rok prod. 2010, czas trwania: 52 min
- godz. 13 - Byłem zawsze szczęśliwym człowiekiem. Artur Rubinstein (1887-1982), reż. Ludwik Perski, prod. WFDiF Warszawa 1983, czas trwania: 21 min
Wstęp wolny,
za zaproszeniami wydawanymi w biurze fundacji i kinie Charlie
Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina
90-007 Łódź, ul. Piotrkowska 112
tel. 42 632 79 39, fax 426329458
fundacja@arturrubinstein.pl www.arturrubinstein.pl
Opis filmów:
"Spotkania z Arturem Rubinsteinem", film zrealizowany podczas pobytu pianisty w Łodzi w maju 1975 r., gdy na zaproszenie ówczesnego kierownika artystycznego i dyrygenta Henryka Czyża, przybył uświetnić koncertem 60-lecie powstania filharmonii łódzkiej. Rubinstein dużo i wspaniale opowiada o muzyce, o Chopinie, Beethovenie, Mozarcie, Schumannie, wreszcie o Łodzi. Pokazany jest jego spacer po ul. Piotrkowskiej, wizyta u prezydenta Łodzi i w Teatrze Nowym. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod dyr. H. Czyża pianista wykonał "Koncert fortepianowy f-moll" F. Chopina (w filmie obszerne fragmenty z prób!), na bis wykonał "Poloneza As-dur" op. 53 (odtworzony jest cały utwór). Był to ostatni występ Artura Rubinsteina w Polsce, powrócił do kraju jeszcze w 1979 r. ale już nie występował i do Łodzi nie dotarł.
"Arthur Rubinstein", film francusko-niemiecki, produkcji Zone dImages et Arte France (2010), wersja francuska z napisami polskimi (tłum. Maciej Chiżyński), konsultacje Wojciech Grochowalski. W retrospektywnym filmie zamieszczono zdjęcia archiwalne Rubinsteina, widoki Paryża, Madrytu, Łodzi; o pianiście wypowiadają się jego dzieci: Ewa, Alina i John Rubinsteinowie a także: Daniel Barenboim, Jacques Chancel, Zubin Mehta, Michaił Rudy. Film zawiera bardzo dużo wypowiedzi Rubinsteina o muzyce, o rodzinie, o życiu i ciężkiej pracy pianisty ale i o ukochaniu przez niego życia. Obecna jest na wielu obrazach żona Nela z Młynarskich Rubinsteinowa, dzieci, przyjaciele. Pokazane są m.in. archiwalne zdjęcia-nagrania, gdy Rubinstein dyryguje orkiestrą symfoniczną... Wreszcie, jak w każdym niemal filmie o nim, jest wiele sekwencji z wypowiedziami o muzyce Fryderyka Chopina i jej odtwarzaniu.
"Byłem zawsze szczęśliwym człowiekiem", film w reż. Ludwika Perskiego zrealizowany przy udziale Wacława Sierpińskiego, zdjęcia Zbigniew Skoczek. Film zmontowany już po śmierci pianisty (zm. 20 XII 1982 r.), autorom udało się uzyskać zgodę chorego już Rubinsteina na udzielenie wywiadu przed kamerą w jego mieszkaniu w Genewie. W filmie wykorzystano wiele zdjęć archiwalnych, m.in. z ww. filmu Henryki Rumowskiej, zdjęcia z arch. TVP z przylotu pianisty do Polski w 1958 r. oraz z jego koncertów w 1960, 1966 i 1975 r.; próby z Henrykiem Czyżem, Witoldem Rowickim i Jerzym Katlewiczem Film przeplatany rzeczowymi wypowiedziami przyjaciela pianisty, Romana Jasińskiego. W trakcie wypowiedzi Rubinsteina w 1982 r. padają słynne słowa o pierwszym spotkaniu z Karolem Szymanowskim w Zakopanem.