Kino Charlie zaprasza aktywnych i zaangażowanych seniorów, którzy kochaj± kino i dobre towarzystwo na seanse filmowe do Kina Charlie. Je¶li wiesz, że Twój dziadek lub babcia uwielbiaj± ogl±dać filmy i o nich dyskutować koniecznie zapro¶ ich do nas!
Chc±c przywrócić film jako trwały element udziału emerytów w życiu kulturalnym, powołali¶my do życia cykl seansów ¦RODA SENIORA. Specjalne dobrany repertuar filmowy, wy¶wietlamy w każd± ¶rodę po godzinie 13:00. Głównym celem jest zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w kulturze oraz umożliwienie seniorom spędzenia wolnego czasu w sposób miły i kreatywny, poprzez możliwo¶ć regularnych spotkań z warto¶ciowym, artystycznym repertuarem filmowym. Poza tym pokazy filmowe będ± szans± do zaprezentowania nowej inicjatywy Kina Charlie - programu edukacyjnego przeznaczonego dla seniorów - AKADEMII FILMOWEJ SENIORA 50 PLUS - KINORAMA której otwarcie nast±pi już wkrótce. Cykl pokazów filmowych ¦RODA SENIORA będzie również okazj± do zapoznania się z naszym kinem i jego ofert±.
31 października zapraszamy na kolejny Trójpak Filmowy! Tym razem o 12:20
"Samsara" pokażemy film o 12:45
"Sanctuary", a o 14:20 -
"Obława".
Bilety na każdy tytuł: 10 zł!
SAMSARA
(Samsara)
dokumentalny, USA 2011, 104'
Reżyseria: Ron Fricke
Scenariusz: Ron Fricke, Mark Magidson
Muzyka: Michael Stearns, Lisa Gerrard, Marcello de Francisci
Zdjęcia: Ron Fricke
Obsada: Christy Chung, Tsepak Tsangpo, Jamayang Jinpa, Lisa Gerrard, Lhakpa Tsering, Tenzin Tashi, Neelesha BaVora
Po 20 latach od nakręcenia kultowej Baraki Ron Fricke powraca na ekrany kin fenomenalnym obrazem Samsara. To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard z Dead Can Dance, nominowanej do Oscara za oprawę muzyczną do Gladiatora. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną.
Sam tytuł wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia.
Samsara zabiera nas w miejsca piękne i dotąd nieznane, pokazując przy tym potęgę natury, wpływ cywilizacji na przyrodę i życie człowieka, diametralnie odmienne życie ludzi w różnych zakątkach świata i skłania do refleksji nad kierunkiem, w którym podąża współczesna cywilizacja.
SANCTUARY
(Sanctuary)
dramat, Irlandia, Polska 2012, 90'
Reżyseria: Norah McGettigan
Scenariusz: Norah McGettigan, Gabriel Vargas
Zdjęcia: Marius Gulbrandsen
Obsada: Jan Frycz, Agnieszka Żulewska, Anne-Marie Duff, David Fennelly, Niamh Shaw, Mark Tankersley
Jan jest cenionym chirurgiem plastycznym, ma żonę, córkę i duży dom z ogrodem. Po latach rezygnuje jednak z wykonywania zawodu, odsuwa się od rodziny, a na przyrodę patrzy już tylko z okna swojego pokoju. Pewnego dnia, po powrocie z podróży na wycieraczce znajduje trzydniową prasę, a w ogrodzie ciało żony. To zdarzenie uruchamia lawinę skrywanych dotąd emocji. Powracają wspomnienia, a w jego życiu znowu pojawia się dorosła córka Nadia. Pod pretekstem podróży służbowej Jan wyjeżdża za granicę. Nie przypuszcza, że z daleka od domu odżyją uczucia, przed którymi zawsze uciekał.
Sanctuary to pełnometrażowy debiut Nory McGettigan, irlandzkiej reżyserki mieszkającej w Polsce, w którym główne role zagrali Jan Frycz (Różyczka, Pręgi, Pornografia), Anne-Marie Duff (John Lennon. Chłopak znikąd) i Agnieszka Żulewska. Film miał swoją polską premierę podczas festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.
W katalogu festiwalu The Galway Film Fleadh czytamy: "Norah McGettigan stworzyła refleksyjny, prowokujący a jednocześnie piękny film umacniający jej pozycję debiutującej reżyserki".
Reżyserka Norah McGettigan o filmie: "Pamiętam, że kiedy mój wujek stracił żonę, zapytał mamę, jak czyści się piekarnik. Ku jego dużemu zdziwieniu, piekarnik okazał się ‘samoczyszczący'. To wspomnienie stało się moim punktem wyjścia. Chciałam uchwycić uczucie utraty kogoś bliskiego, które przejawia się w najbardziej trywialnych elementach codzienności. Tak narodził się pomysł bohatera mojego filmu - owdowiałego mężczyznę, który nagle zostaje sam w pustym domu. Później pojawiła się myśl, że musi być w nim nie tylko uczucie żalu, ale też winy. Był niewiernym mężem i zimnym nieczułym ojcem. Chciałam zmierzyć się z trudnym zadaniem, spowodować, żeby widz zrozumiał i współodczuł cierpienie kogoś, kto nie budzi sympatii".
OBŁAWA
(Obława)
Historyczny, Thriller, Polska 2012, 96'
Reżyseria Marcin Krzyształowicz
Scenariusz Marcin Krzyształowicz
Muzyka Michał WoĽniak
Zdjęcia Arkadiusz Tomiak
Obsada Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati, Andrzej Zieliński, Hieronim Szczur, Wojciech Unterschuetz, Artur Walaszek
Nagrody Złote Lwy 2012: Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych (Marcin Krzyształowicz), Złote Lwy 2012: Najlepszy montaż (Adam Kwiatek, Wojciech Mrówczyński), Złote Lwy 2012: Srebne Lwy (Marcin Krzyształowicz)
Nominacje Złote Lwy 2012: Udział w konkursie głównym (Marcin Krzyształowicz)
Trzymaj±cy w napięciu, nowocze¶nie skonstruowany wojenny thriller Marcina Krzyształowicza "Obława" to polska wariacja na temat "Bękartów wojny" Quentina Tarantino.
Jak zaznaczaj± twórcy, skomplikowana intryga ukazuje prawdziwe oblicze okupacji z perspektywy partyzanta, który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i - co najtrudniejsze - własn±, mroczn± przeszło¶ci±.
Jak zapewnia obsadzony w głównej roli Marcin Dorociński - laureat nagrody dla najlepszego aktora na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: "Obława" to niezwykła historia o sile i słabo¶ci charakteru zwykłych ludzi. Scenariusz Marcina Krzyształowicza jest bardzo inspiruj±cy, bez trudu uruchomił moj± wyobraĽnię. U boku Dorocińskiego w zaskakuj±cej, negatywnej roli wyst±pił Maciej Stuhr (nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "33 sceny z życia" i "Przedwio¶nie"), a jego filmow± żonę gra specjalistka od błyskotliwych, charakterystycznych kreacji Sonia Bohosiewicz ("Wojna polsko-ruska", "Rezerwat", "80 milionów"). Ważnymi elementami wielopiętrowej rozgrywki między głównymi bohaterami s± Pestka (powracaj±ca do dramatycznego repertuaru Weronika Rosati) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński). "Obława" to opowie¶ć o zdradzie i zem¶cie, o winie, karze, poczuciu honoru i wierno¶ci. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa. S± za to krwiste postaci i mocna intryga - mówi Marcin Krzyształowicz, scenarzysta i reżyser, obiecuj±c widzom finał, którego nikt nie zdoła wcze¶niej przewidzieć. Autorem zdjęć do "Obławy" jest Arkadiusz Tomiak ("Zero", "Daas", "Symetria", "Kołysanka"), scenografię opracował Grzegorz Skawiński ("Cisza", "Katyń", "Generał").