Kino Charlie zaprasza aktywnych i zaangażowanych seniorów, którzy kochają kino i dobre towarzystwo na seanse filmowe do Kina Charlie. Jeśli wiesz, że Twój dziadek lub babcia uwielbiają oglądać filmy i o nich dyskutować koniecznie zaproś ich do nas!
Chcąc przywrócić film jako trwały element udziału emerytów w życiu kulturalnym, powołaliśmy do życia cykl seansów ŚRODA SENIORA. Specjalne dobrany repertuar filmowy, wyświetlamy w każdą środę po godzinie 13:00. Głównym celem jest zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w kulturze oraz umożliwienie seniorom spędzenia wolnego czasu w sposób miły i kreatywny, poprzez możliwość regularnych spotkań z wartościowym, artystycznym repertuarem filmowym. Poza tym pokazy filmowe będą szansą do zaprezentowania nowej inicjatywy Kina Charlie - programu edukacyjnego przeznaczonego dla seniorów - AKADEMII FILMOWEJ SENIORA 50 PLUS - KINORAMA której otwarcie nastąpi już wkrótce. Cykl pokazów filmowych ŚRODA SENIORA będzie również okazją do zapoznania się z naszym kinem i jego ofertą.
14 listopada zapraszamy na kolejny Trójpak Filmowy! Tym razem o 13:00
"Samsara" pokażemy film o 16:15
"Piosenki o miłości", a o 18:00
"Cezar musi umrzeć". Bilety na każdy tytuł: 10 zł!
SAMSARA
(Samsara)
dokumentalny, USA 2011, 100'
Reżyseria: Ron Fricke
Scenariusz: Ron Fricke,
Mark Magidson
Muzyka: Michael Stearns,
Lisa Gerrard,
Marcello de Francisci
Zdjęcia: Ron Fricke
Obsada: Christy Chung, Tsepak Tsangpo, Jamayang Jinpa, Lisa Gerrard, Lhakpa Tsering, Tenzin Tashi, Neelesha BaVora
Po 20 latach od nakręcenia kultowej Baraki Ron Fricke powraca na ekrany kin fenomenalnym obrazem Samsara. To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard z Dead Can Dance, nominowanej do Oscara za oprawę muzyczną do Gladiatora. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną.
Sam tytuł wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia.
Samsara zabiera nas w miejsca piękne i dotąd nieznane, pokazując przy tym potęgę natury, wpływ cywilizacji na przyrodę i życie człowieka, diametralnie odmienne życie ludzi w różnych zakątkach świata i skłania do refleksji nad kierunkiem, w którym podąża współczesna cywilizacja.
PIOSENKI O MIŁOŚCI
(Les Chansons D'Amour)
dramat, musical, romans, Francja 2007, 100'
Reżyseria: Christophe Honore
Scenariusz: Christophe Honore
Muzyka: Alex Beaupain
Zdjęcia: Remy Chevrin
Obsada: Louis Garrel, Ludivine Sagnier, Chiara Mastroianni, Clotilde Hesme
Nagrody : Cazar 2008:Najlepsza muzyka filmowa (Alex Beaupain)
Nominacje: Cannes 2007:Udział w konkursie głównym (Christophe Honoré)
Cazar 2008:Najbardziej obiecująca aktorka (Clotilde Hesme), Najbardziej obiecujący aktor (Grégoire Leprince-Ringuet)
Cała akcja filmu toczy się w Paryżu. Ismael (Louis Garrel) mieszka pod jednym dachem z Julie (Ludivine Sagnier). Postanawiają oni jednak, aby do ich związku wkroczył ktos trzeci - Alice (Clotilde Hesme), która jest współpracownicą Ismaela. Pewnego dnia jednak, podczas wspólnego wypadu na koncert ma miejsce pewna tragedia, która zmienia całkowicie bieg ich życia.
Główny bohater - Ismaël Bénoliel - za późno doceni uczucie, jakie łączyło go z Julie. Po jej odejściu pocieszenia szuka w przyjacielskich związkach, przypadkowych spotkaniach, tymczasowych miłościach, u kochanek i kochanków.
CEZAR MUSI UMRZEĆ
(Cesare deve morire)
dramat, Włochy 2012, 76'
Reżyseria: Paolo Taviani, Vittorio Taviani
Scenariusz: Paolo Taviani, Vittorio Taviani
Muzyka: Carmelo Travia , Giuliano Taviani
Zdjęcia: Simone Zampagni
Obsada: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Antonio Frasca, Juan Dario Bonetti, Vincenzo Gallo, Rosario Majorana, Francesco De Masi
Nagrody Berlinale 2012: Nagroda Jury Ekumenicznego-Najlepszy film w konkursie (Paolo Taviani, Vittorio Taviani)
Berlinale 2012: Złoty Niedźwiedź-Najlepszy film (Paolo Taviani, Vittorio Taviani)
David di Donatello Włochy 2012: Najlepszy film (Grazia Volpi, Paolo Taviani, Vittorio Taviani), Najlepszy reżyser (Paolo Taviani, Vittorio Taviani), Najlepszy dźwięk (Benito Alchimede, Brando Mosca), Najlepszy montaż (Roberto Perpignani), Najlepszy producent (Grazia Volpi)
Nominacje: David di Donatello Włochy 2012:Najlepsza muzyka (Carmelo Travia, Giuliano Taviani), Najlepsze zdjęcia (Simone Zampagni), Najlepszy scenariusz (Fabio Cavalli, Paolo Taviani, Vittorio Taviani)
Zwycięzca tegorocznego festiwalu w Berlinie, czarno-biały dramat więzienny "Cezar musi umrzeć" weteranów włoskiego kina Paolo i Vittorio Tavianich jest filmem zaskakującym i pozornie tylko zabawnym. Łączy elementy skromnego, telewizyjnego reportażu, psychodramy, a nawet fabuły w żadnej gatunkowej szufladce się jednak nie mieszcząc.
Bracia Taviani (każdy z nich przekroczył już 80.tkę) też sięgają do szekspirowskiego repertuaru, pokazując grupkę więźniów biorących udział w przedstawieniu "Juliusz Cezar". Śmiech od początku towarzyszy temu projektowi. Scena przesłuchania bandziorów, kiedy mają zaprezentować swoje aktorskie umiejętności przed Fabio Cavellą, znanym włoskim reżyserem teatralnym opiera się wręcz na absurdzie sytuacyjnym. Mafiozi, wielokrotni zabójcy, członkowie Camorry i innych przestępczych organizacji ćwiczą dwie scenki: pożegnania z narzeczoną na lotnisku i wkurzenia przy okienku na poczcie. Nie mówią napisanymi przez scenarzystę dialogami tylko tekstem, którego nie są w stanie nigdy zapomnieć: nazywam się tak i tak, urodziłem się tu i tu, moi rodzice są tym i tym itd. Nie chodzi o to co mówią tylko jak. O sprawdzenie ich wrażliwości emocjonalnej, czy potrafią wyrazić czułość i złość.