CZYTELNIA
Spis artykułów
"Gra wstępna" Takashi Miike w kinie Charlie Charlie
Na 1 lipca zaplanowana została polska premiera "Gra wstępna" ("Gra wstępna"/"Audition") w reżyserii Takashi Miike, japońskiego mistrza gatunku gore.
"Gra wstępna" ("Audition") to fascynująca i jednocześnie przerażająca historia o producencie filmowym, który szuka żony, organizując fikcyjne przesłuchanie dla młodych aktorek.
Aoyama to człowiek, który ma trudności z nawiązywaniem kontaktów. Brakuje mu towarzyskiej ogłady, a po siedmiu spędzonych samotnie latach także i śmiałości, by poznać kogoś nowego. Bohater pragnie pięknej, cnotliwej, pracowitej, młodej i skromnej żony. Ale równocześnie nie ma nic przeciwko temu, by kandydatka poddała się procesowi przesłuchania, podczas którego wraz z tysiącem innych dziewcząt ma czekać w kolejce, aby pokazać biust dwóm panom w średnim wieku.
W miarę rozwoju akcji staje się jasne, że uczucia Aoyamy do Asami, jednej z kandydatek, są prawdziwe. I może, gdyby dać im trochę czasu, ich związek miałby szansę. Ale czas nie jest ich sprzymierzeńcem. Nagle wydarzenia przybierają niespodziewany obrót i film staje się dla nerwów widza niezwykłym wyzwaniem.
"Gra wstępna" odczytywane jest jako akt oskarżenia wobec stosunku mężczyzn (szczególnie Japończyków) do kobiet. Reżyser jednak stanowczo zaprzecza, jakoby było ono krytyką społeczeństwa. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć - film robi piorunujące wrażenie. Thriller psychologiczny, krytyka społeczna albo jedno i drugie - "Gra wstępna" to odbezpieczony filmowy granat.
Takashi Miike urodził się w małym miasteczku Yao, na przedmieściach Osaki w 1960 roku. Dorastając fascynował się motorami, przez chwilę zastanawiał się nad karierą rajdowca, lecz ostatecznie mając 18 lat, wstąpił do szkoły filmowej w Yokohamie, założonej przez znanego reżysera Shohei Imamurę.
Głównym powodem jego decyzji był brak egzaminów wstępnych. Miike nie przykładał się do nauki, rzadko uczęszczał na zajęcia. Gdy lokalna telewizja poszukiwała w szkole kandydata na nieodpłatną posadę asystenta producenta, uczelnia wytypowała wiecznie nieobecnego Miike.
Przez prawie dekadę pracował w telewizji, imając się różnych zajęć, potem pełnił funkcję asystenta reżysera, między innymi swojego mentora, Imamury. Mający miejsce na początku lat 90. boom na "V-Cinema" (filmy kręcone techniką wideo) umożliwił Miike reżyserowanie własnych filmów, jako że nowo powstałe kompanie filmowe zaczęły zatrudniać młodych reżyserów, aby ci tworzyli dla nich niskobudżetowe filmy akcji.
Pierwszym dziełem Miike, które doczekało się premiery kinowej, był film pod tytułem Shinjuku kuroshakai: Chaina mafia senso" (1995) i od tej chwili Miike mógł sobie pozwolić na kręcenie filmów o wyższych budżetach. Poza Japonią dostrzeżono go właśnie dzięki "Gra wstępna" (1999). Od tego momentu Miike staje się na Zachodzie postacią wręcz kultową.
Jego dorobek reżyserski jest ogromny: ponad 60 filmów powstałych w trakcie jego 13-letniej kariery. W samym tylko roku 2002 powstało ich aż 9. Jego filmy charakteryzują się wyjątkową brutalnością, niejednokrotnie poruszają tematy tabu. Warto spośród nich wymienić chociażby "Visitor Q", "Ichi the Killer" czy trylogię "Dead or Alive".
|