Holandia to nie tylko słynący z tolerancji kraj pełen rowerów i tulipanów, lecz także kraj o bogatej i pięknej kinematografii dziecięcej, która pozostaje w Polsce nieznana. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wraz z Ambasadą Królestwa Niderlandów postanowiły ją nieco przybliżyć.
Podczas przeglądu pokażemy sześć wyjątkowych filmów, które zdobyły uznanie zarówno widzów, jak i krytyków oraz zebrały wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. To bardzo różne historie dotykające niekiedy poważnych problemów, które zostały opowiedziane w przystępny i atrakcyjny dla młodych widzów sposób. Mamy nadzieję, że po seansach wywiąże się niejedna ciekawa dyskusja, a najmłodsi chętnie wezmą udział w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach plastycznych.
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na pokazy weekendowe. Mamy nadzieję, że tego dnia odwiedzicie kino na rowerze!
FILMY W PROGRAMIE:
Bon voyage
reż. Margien Rogaar
Holandia 2011, 82'
kategoria wiekowa: od 11 lat
nagrody i wyróżnienia: nagroda za najlepszy scenariusz na Skip City International D-Cinema Festival (2012)
Rodzina Verbeeków właśnie wybiera się na wakacje, kiedy otrzymuje bardzo smutną wiadomość o śmiertelnej chorobie dziadka. Postanawiają więc zostać w domu, chociaż targają nimi mieszane uczucia. Z jednej strony każdy członek rodziny miał jakieś plany związane z wyjazdem i czuje rozczarowanie z tego powodu, z drugiej - nie chcą zostawiać dziadka w tak trudnym momencie. Najwięcej uwagi poświęca mu najmłodsza wnuczka, Jasmijn, którą ta sytuacja bardzo ciekawi - od tego, dokąd pójdzie dziadek, gdy "odejdzie" po to, kto zajmie się jego ogrodem.
Ósmoklasiści nie płaczą (Achtste Groepers Huilen Niet)
reż. Dennis Bots
Holandia 2012, 96'
kategoria wiekowa: od 11 lat
nagrody i wyróżnienia: Golden Film - nagroda główna Holenderskiego Instytutu Filmowego (2012)
Akkie to nastoletnia dziewczynka, której największym zainteresowaniem jest piłka nożna. Gra nawet w szkolnej drużynie, chociaż jej chłopak uważa, że to nie jest sport dla dziewczyn. Pewnego dnia okazuje się, że jest chora na białaczkę, mimo to nie traci optymizmu i nadal angażuje się w sprawy swojego zespołu. Kiedy jej stan się pogarsza i nie może już grać, jej chłopak wpada na pewien pomysł...
Pies Sniff (Snuf De Hond In Oorlogstijd)
reż. Steven de Jong
Holandia 2008, 100'
kategoria wiekowa: od 12 lat
Trwa druga wojna światowa. Rodzice Toma zginęli w bombardowaniu, więc chłopak musi zamieszkać na farmie u wuja. Dostaje w prezencie psa, Sniffa, który szybko staje się jego najlepszym przyjacielem. Kiedy front przesuwa się bliżej ich miejscowości, Tom wraz z Mirjam, która musi ukrywać się na farmie z powodu swojego żydowskiego pochodzenia, postanawiają pomóc aliantom uwolnić kraj spod okupacji. Sniff towarzyszy im również w tej niebezpiecznej przygodzie.
Alfie, mały wilkołak (Dolfje Weerwolfje)
reż. Joram Lürsen
Holandia 2011, 89'
kategoria wiekowa: od 6 lat
nagrody i wyróżnienia: nominacja do Rembrandt Award - nagrody dla najlepszego duńskiego filmu młodzieżowego (2012)
Kiedy Dolfie kończy 7 lat, odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy przy pełni księżyca zmienia się w małego wilkołaka o białym puszystym futerku. Jest przerażony tym, co się z nim dzieje, więc za wszelką cenę próbuje ukryć swoją odmienność. Jest to niekiedy trudne, zwłaszcza gdy podejrzliwa sąsiadka zauważa, że w nocy znikają jej kurczaki...
Indianin (De Indiaan)
reż. Ineke Houtman
Holandia 2009, 79'
kategoria wiekowa: od 11 lat
nagrody i wyróżnienia: nominowany do Złotych Koziołków - nagrody głównej Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu (2010)
Koos chciałby wyglądać dokładnie tak, jak jego typowo holenderski ojciec, co nie jest takie łatwe... Chłopiec pochodzi z Peru i został adoptowany jako niemowlę, w związku z czym wygląda zupełnie inaczej niż wszyscy wokoło. Pewnego dnia spotyka na ulicy indiańskiego chłopca, który razem z ojcem i kuzynami gra na dziwnych instrumentach przed wejściem do supermarketu. Dzięki temu spotkaniu odkrywa, że on również ma indiańskie korzenie i nieco wbrew woli rodziców postanawia zrobić wszystko, by wyglądać i zachowywać się dokładnie tak, jak Indianie z Peru.
Podejmując ryzyko (Patatje Oorlog)
reż. Nicole van Kilsdonk
Holandia 2011, 87'
kategoria wiekowa: od 11 lat
nagrody i wyróżnienia: nagroda główna dla najlepszego filmu młodzieżowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych Cinekid (2011)
Tata Kiek jest lekarzem i wyjeżdża na kolejną wojnę, by pomagać rannym. Dziewczynka bardzo martwi się o niego i postanawia zrobić wszystko, by pomóc mu wrócić szczęśliwie do domu. Niektóre z jej pomysłów są dość specyficzne... Wydaje jej się, że jeżeli będzie miała dwa martwe zwierzątka domowe, to jest małe ryzyko, że jej tacie coś się stanie. Rozpoczyna więc poszukiwania chorej lub martwej myszy i chorego lub martwego psa, jednak nie spotyka się ze zrozumieniem wśród dorosłych, co bywa niekiedy źródłem śmiesznych sytuacji.