W związku z obchodzoną w tym roku 15. rocznicą śmierci Mistrza, a także prezentowaną w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawą poświęconą Stanleyowi Kubrickowi (maj-wrzesień 2014) zapraszamy na przegląd filmów Stanleya Kubricka, w trakcie którego pokazanych zostanie siedem filmów.
Harmonogram:
23 maja
19:00
Lśnienie
24 maja
21:15
Oczy szeroko zamknięte
25 maja
19:00
2001: Odyseja kosmiczna
26 maja
18:30
Full Metal Jacket
27 maja
19:00
Lolita
28 maja
17:30
Barry Lyndon
29 maja
19:00
Mechaniczna pomarańcza
Lolita (1962)
Adaptacja słynnej, skandalizującej powieści Vladimira Nabokova. Film, uznany za popis aktorstwa Jamesa Masona oraz Petera Sellersa, opowiada historię wykładowcy akademickiego, zafascynowanego nastoletnią córką właścicielki mieszkania, które wynajmuje.
2001: Odyseja kosmiczna (1968)
Jeden z najbardziej odważnych przedsięwzięć w dorobku reżysera - spektakularny i filozoficznego zarazem film science-fiction, który przeszedł do historii kina jako dzieło, które przy użyciu nowatorskich środków audiowizualnych (Oscar za efekty specjalne), dokonało brawurowej syntezy historii naszej cywilizacji. Na uwagę zasługuje niezwykła dbałość o wierne oddanie realiów podróży kosmicznej.
Mechaniczna Pomarańcza (1971)
Adaptacja powieści Anthony'ego Burgessa, której głównym bohaterem jest nastolatek, Alex, wielki miłośnik Beethovena, dopuszczający się wraz z grupą podobnych sobie nastolatków różnych aktów przemocy. Jednak w pewnym momencie szczęście Alexa się kończy: jeden z napadów okazuje się zaplanowaną przez niechętnych przywództwu Alexa kompanów pułapką i chłopak trafia do więzienia.
Mechaniczna pomarańcza to obraz, który w radykalny sposób obnaża różne oblicza przemocy.
Barry Lyndon (1975)
Film, który powstał według XVIII-wiecznej powieści Williama Thackeraya. Kubrick, znany z perfekcjonizmu, stworzył dzieło zachwycające plastycznie i dźwiękowo (Oscary za zdjęcia i muzykę).
Bohater Barry'ego Lyndona, Irlandczyk Redmond Barry, to człowiek, który własnym sprytem, odwagą, przedsiębiorczością, a czasem i szczęśliwym przypadkiem zdobył tytuł szlachecki, możnych przyjaciół, wysoką pozycję w społeczeństwie, szlachetnie urodzoną żonę i doczekał się ukochanego syna.
Lśnienie (1980)
W poszukiwaniu kolejnego projektu Kubrick ponownie sięgnął do literatury: a dokładnie po powieść Stephena Kinga. Film opowiada historię Jacka Torrance'a, niespełnionego pisarza, który w poszukiwaniu weny twórczej przyjmuje wraz z żoną i synem posadę stróża w odciętym przez całą zimę od świata górskim hotelu, by tam w spokoju pracować nad dziełem. Poczucie izolacji może być jednak niebezpieczne: poprzednik Jacka w pewnym momencie dostał szału i porąbał siekierą żonę i dwie córeczki, po czym zastrzelił się; Jack jednak niespecjalnie przejmuje się ostrzeżeniami.
We wszystkich filmach Kubrick odwracał reguły gatunku, kreując własną, autorską wizję człowieka i świata. Tak było w adaptacji horroru Kinga, gdzie za pomocą wyrafinowanej inscenizacji zostało przedstawione wnikliwe studium obłędu i rozpadu rodziny.
Full Metal Jacket (1987)
Fabularną podstawą kolejnego filmu Stanleya Kubricka została powieść The Short-Timers Gustava Hasforda, który był korespondentem wojennym podczas wojny w Wietnamie. Powieść ta - wstrząsająca w swej dokumentalnej zwięzłości - opowiada o losach młodego żołnierza piechoty morskiej USA o pseudonimie Joker, od szkolenia w ośrodku na wyspie Parris w po udział w krwawych walkach. Kubrick rozprawił się w Full Metal Jacket z patologiami życia wojskowego: dehumanizacją w trakcie szkolenia rekrutów i okrucieństwem frontowej egzystencji.
Oczy szeroko zamknięte (1999)
W nakręconym po 13-letniej przerwie thrillerze erotycznym Oczy szeroko zamknięte według powieści Arthura Schnitzlera Kubrick przedstawił mroczny portret współczesnego człowieka uwikłanego w dramat własnej seksualności i zazdrości.
Historia pary małżonków, w których wcieliła się para aktorów - Tom Cruise i Nicole Kidman. Po wystawnym przyjęciu, w którym uczestniczą, para nawiązuje zaciekłą dyskusję o ich małżeństwie, roli wierności we współczesnym świecie i czyhających pokusach, podczas której Alice wyznaje mężowi, że kiedyś miała pokusę zdradzić go z przystojnym oficerem marynarki. Zaszokowany tą wiadomością, William wyrusza na nocną eskapadę po Nowym Jorku.
Stanley Kubrick
(ur. w Nowym Jorku w 1928 roku, zm. w Harpenden, Wielka Brytania w 1999 roku)
amerykański reżyser, scenarzysta, producent i operator, jeden z największych twórców światowego kina, zaliczany do wielkich mistrzów kina, autor o niepowtarzalnym stylu.