Kapela ze Wsi Warszawa
Wykorzenienie
Wytwórnia: Metal Mind Records
Dystrybucja: Metal Mind Productions
Nr kat.: CD/MMP 0318
Kod: 5907785026285
Format: CD
Gatunek: folk
Premiera: 24.01.2005
Album
Już 24 stycznia czeka Was Wykorzenienie Najnowszy album Kapeli ze Wsi Warszawa, to ekscytująca podróż w czasie i przestrzeni. Przez mazowieckie bezdroża, Puszczę Kozienicką, Dolinę Biebrzy do wielkomiejskich blokowisk. Muzyczna koalicja współczesnych romantyków i duchowych rebeliantów. Porozumienie ponad pokoleniami, stylami, uprzedzeniami. Rzeczpospolita ludowej awangardy. Spotkanie strażników tradycji jej interpretorami i muzycznymi banitami. Chóry dzikich kobiet z Północy obok ostatnich Mohikanów - mistrza harmonisty Mariana Pełki. Rodzina Zdrzalików - klasyków polnych oberków w epokowym mariażu z DJ Feel-x 'em z Kalibra 44 oraz Mario "Dub & bass activatorem" pod admiralicją nieustraszonej KzWW. Korzenny trans czas zacząć!
Historia zespołu:
Debiut Kapeli Ze Wsi Warszawa następuje już miesiąc po jej powstaniu w marcu 1997 roku, podczas Festiwalu "Dzień Ziemi", na warszawskiej Agrykoli. Wkrótce Kapela bierze udział w wielu festiwalach, m.in. "Folkowa Majówka" w Radomiu, "Święto Pasterskie" w Lipnicy Wlk, "Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych" w Kazimierzu. Nagrywa dla Polskiego Radia oraz TV Polonii. W lipcu '97 roku, Kapela ze Wsi inauguruje "Scenę Folkową" w ramach festiwalu "Przystanek Olecko". Na początku grudnia '97 r. Kapela ze Wsi Warszawa bierze udział w festiwalu "Mikołajki Folkowe" zdobywając III miejsce w konkursie oraz nagrodę główną Orkiestry pod wezwaniem św. Mikołaja - statuetkę św. Mikołaja.
W marcu '98 r., podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej - "Nowa Tradycja", zorganizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej i PR. II P.R., zespół zostaje laureatem II nagrody oraz Nagrody Publiczności. Występ emitowany jest przez PR. II P.R. oraz TVP. Współpracę z Kapelą rozpoczyna dziennikarz radiowy - Włodzimierz Kleszcz.
W maju podczas studenckich "Juwenaliów", Kapela zdobywa II miejsce i Nagrodę Publiczności, a na "Folkowej Majówce" w Radomiu - główne wyróżnienie.
Grupa gości na prestiżowych i największych festiwalach w Polsce, m.in. "Wianki" w Płocku, "Sobótkowa Noc" we Wrocławiu. Uczestniczy w "Folk Fieście" w Ząbkowicach Śląskich.
Miesiąc później Kapela występuje dla ponad 10-tysiecznej widowni na "Folk Fest" w Krotoszynie, bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kresowej "Na Pograniczach" w Sanoku, a także w "Euro Folk" w Częstochowie (koncert transmitowany przez TV Polonia).
Pod koniec września '98 r., na zaproszenie Teatru "Stu" w Krakowie, grupa występuje w Benefisie Katarzyny Geartner, prezentowanym przez Pr. II TVP oraz TV Polonia.
W tym czasie ukazuje się debiutancka płyta Zespołu - "
Hop SaSa", (wyd. KAMAHUK), która zostaje wyróżniona w konkursie na "Folkowy Fonogram Roku '98", a głosami słuchaczy Programu III Polskiego Radia, zdobywa tytuł najlepszego wydawnictwa folkowego w Polsce. Przez cały następny rok Kapela ze Wsi Warszawa gości na wielu koncertach i festiwalach w Polsce, m.in. "Alter.native Music Festival", "Śląska Noc Świętojańska" we Wrocławiu, "Folkowe Tężniopolis" w Ciechocinku, "Nowa Tradycja" i "Między Nami Słowianami" w Warszawie, Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "ProBaltica" w Toruniu oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Przyrody w Ustroniu Górskim, "Tam Gdzie Biją Źródła". W sierpniu '99 r. Kapela występuje na "36 Międzynarodowym Festiwalu Piosenki", w Sopocie w koncercie "Muzyczne drogi Europy".
W lipcu 2000 r., KzWW reprezentuje Polskę na X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Etnicznej, Tanz&Fest w Rudolstadt (Niemcy), a entuzjastyczne przyjęcie sprawia, że zespół przedstawiany jest jako objawienie festiwalu.
16 października Kapela ze Wsi Warszawa występuje z godzinnym recitalem w Radiu SFB 4 - Multikulti, w Berlinie. Tego samego dnia uczestniczą w "2. World Music Day" - Transkontynentalnym Festiwalu Muzyki Świata organizowanym, w Strausbergu, w Niemczech.
Koniec wieku XX - "Folk World" - internetowy magazyn muzyczny z Niemiec, w zestawieniu dziesięciu najlepszych występów folkowych roku 2000, koncert Kapeli na Tanz & Folk Fest Rudolstadt 2000 umieszcza na
drugim miejscu.
Rok 2001 upływa przede wszystkim pod znakiem wyjazdów zagranicznych. Kapela objeżdża Niemcy, gra specjalny koncert dla niemieckiej rozgłośni - Radio SFB 1 w Monachium, występuje na kultowej imprezie muzyki alternatywnej "
Litomericky Koren" w Czechach.
W sierpniu Zespół bierze udział w jednym z najważniejszych festiwali world music - "Sfinks" w Belgii.
25 X 2001 - ukazuje się "
Wiosna Ludu" - druga płyta KZWW. Wkrótce wydawnictwo to zostaje wyróżnione III nagrodą w konkursie na "
Folkowy Fonogram Roku 2001".
Rok 2002 jest czasem przełomowym dla Kapeli. Zespół rusza w trasę po Polsce i Czechach z zaprzyjaźnioną ekipą Ahmed Ma Hlad, pojawia się na najważniejszych krajowych festiwalach oraz doczekuje się reedycji "Wiosny Ludu" w Niemczech dzięki Jaro Records.
W roku 2003 Kapela otrzymuje nagrodę Grand Prix w konkursie na najlepsze nagranie muzyki folk, przyznane przez Europejską Unię Radiową.Koniec roku przynosi nominację do "Paszportu Polityki".
Wkrótce Wiosna Ludu ogarnia całą Europę. W 2004 r. Kapela zostaje nagrodzona w konkursie Radia BBC3 Awards for World Music 2004 w kategorii "Newcomer".
Płyta "Wiosna Ludu" ukazuje się we Francji i USA nakładem wydawnictwa Harmonia Mundi.
W maju 2004 r. dzieki współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia oraz wydawnictwem JARO Mediem, Kapela nagrywa materiał fonograficzny na nową płytę, "Wykorzenienie". W nagraniach uczestniczą Zespół Regionalny LIPSK, Kapela Mariana Pełki, Janina i Kazimierz Zdrzalikowie, Mario Activator oraz DJ Feel-X.
Lista utworów
- Korzenie: Józef Lipiński
- W boru kalinka
- Baba w piekle
- A przed wroty
- Polka z Sieradzkiego
- Mateusz
- Korzenie: Janina Zdrzalik
- Zagrajcie muzykanty
- Sowa
- Siwy koń (intro: Kazimierz Zdrzalik)
- Korzenie: Kapela Mariana Pełki
- A jak pojechał Jaś na wojenkę
- Lament
- Powałem
- Korzenie: Kazimierz Zdrzalik
- Rybicka
Dyskografia
"HopSaSa" 1998, Kamahuk
"Wiosna Ludu" 2002, Orange Word
"Wykorzenienie" 2004, Metal Mind Productions
Skład
Maja Kleszcz - wokal, basetla, basy
Magdalena Sobczak - cymbały, bębny, wokal,
Sylwia Swiatkowska - fidel płocka, skrzypce, wokal
Piotr Gliński - baraban z czynelem, werbel, ksylofon
Maciej Szajkowski - bębny obręczowe, tabla, dholak
Wojciech Krzak - skrzypce, drumla, lira korbowa
Website
http://www.warsawvillageband.net/
Sales Points
- najnowszy album warszawskiej grupy uznawanej za jeden z najciekawszych zespołów folkowych na świecie
- wielokrotnie występował oraz był nagradzany i wyróżniany na festiwalach muzyki folk (m.in. "
Litomericky Koren" w Czechach, "Sfinks" w Belgii, "Wianki" w Płocku, "Sobótkowa Noc" we Wrocławiu,)
- nominowany do nagrody "Paszport Polityki"
- debiutancka płyta "HopSaSa" została wyróżniona w konkursie na "Folkowy Fonogram Roku '98", a według głosów słuchaczy Programu III Polskiego Radia, zdobywa tytuł najlepszego wydawnictwa folkowego w Polsce
- drugie miejsce w zestawieniu dziesięciu najlepszych występów folkowych roku 2000 wg Folk World (koncert na Tanz & Folk Fest Rudolstadt 2000)
- w 2003 r. otrzymuje nagrodę Grand Prix w konkursie na najlepsze nagranie muzyki folk, przyznane przez Europejską Unię Radiową.
- w 2004 r. zostaje nagrodzona w konkursie Radia BBC3 Awards for World Music 2004 w kategorii "Newcomer"