5. WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA
12-16 kwietnia 2006 r., kino Charlie
Program
Plakat
Opisy filmów
Organizatorzy i sponsorzy
ŚCIEŻKI ŚWIATŁA
reżyseria: Attila Mispál
scenariusz: Attila Mispál , Sándor Tar, Emese Babette Solti
zdjęcia: András Nagy
obsada: Annamária Cseh (Csilla), György Cserhalmi (Zoltán), Mari Törőcsik (babcia), Enikő Szilágyi (matka)
kraj: Węgry 2005, 89 minut
nagrody: Budapeszt 2005 (najlepszy debiut reżyserski, najlepsza rola męska, najlepsza rola drugoplanowa, najlepszy producent, nagroda Zlotego Mikorofonu, nagroda Zlotych Nożyczek, główna nagroda Jury Studenckiego).
Co się dzieje, gdy człowiek traci wszystko? Jak można żyć, gdy brakuje tego, co było najważniejsze?
Film ukazuje toczące się równolegle historie wziętej modelki i złotnika. Ścieżki światła ukazują zejście ich dwojga do "piekieł". Bieg zdarzeń jest podobny i w swoisty sposób na siebie oddziaływuje.
ŻEGNAJ
reżyseria: József Pacskovszky
scenariusz: József Pacskovszky , Pál Sándor , Francisco Gózon
zdjęcia: Francisco Gózon
obsada: Natalia Szeliversztova , Dmitrij Pavlenko , Marco Bonini , Ferenc Kállai
kraj: Węgry, Włochy, Kanada 2005, 91 minut
nagrody: Budapeszt 2005 (najlepszy scenariusz, najlepsza kobieca rola drugoplanowa)
Akcja rozgrywa się na Ziemi i w Kosmosie. Krótkie epizody starają się dać odpowiedź na podstawowe pytania dotyczące ludzkiego losu. Liryczne, groteskowe, miejscami ironiczne epizody opowiadają historię astronauty i tancerki na linie, starca z obciętym uchem i fryzjerki, czarnoskórej kobiety i mikrobiologa, mordercy i więziennego psychologa...
LOS UTRACONY
reżyseria: Lajos Koltai
napisał: Imre Kertész
zdjęcia: Gyula Pados
obsada: Marcell Nagy (Köves Gyuri), Áron Dimény (Citrom Bandi), Endre Harkányi (Kollmann), János Bán (Ojciec), Judit Schell (Matka)
kraj: Węgry 2005, 140 minut
nagrody: Łagów ( nagroda główna), Palic (nagroda publiczności, Kopenhaga (nagroda dla najlepszego operatora), Bitola Manaki Brothers (Srebrna Kamera dla operatora), Molodist Kijów (najlepszy aktor, specjalna nagroda dla reżysera, nagroda specjalna jury ekumenicznego), Warszawa (Grand Prix, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz, najlepszy operator), Łódź Camerimage (Zlota Żaba dla operatora), Amerykańska Akademia Filmowa (oficjalna nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny).
Köves jest przeciętnym żydowskim nastolatkiem, wiodącym podobne jak inni życie w Budapeszcie w roku 1944. Wkrótce po zabraniu ojca na przymusowe roboty, chłopiec zostaje schwytany i wywieziony do Oświęcimia, a potem do Buchenwaldu. Köves nie buntuje się przeciw losowi, nie dziwi się, nie szuka wyjścia z sytuacji. Nawiązuje przejściowe znajomości: dorośli i dzieci, zrezygnowani i przestraszeni, oportuniści i cwaniacy pojawiają się i znikają w tłumie. On natomiast jest i obserwuje zdarzenia, aż do momentu, kiedy dzięki przypadkom i szczęśliwym zrządzeniom losu powraca do domu.
Film jest adaptacją powieści Imrego Kertésza nagrodzonej w 2003 roku Literacką Nagrodą Nobla.
CZARNA SZCZOTKA
reżyseria: Roland Vranik
scenariusz: Roland Vranik, Gergely Pohárnok
zdjęcia: Gyergely Pohárnok
obsada: Gergely Bánki, Károly Hajduk, Csaba Hernádi, András Réthelyi
kraj: Węgry, Wielka Brytania, 2004, 80 minut
nagrody: Tesaloniki 2005 (najlepszy reżyser), Annonay 2006 (najlepsza muzka filmowa - Realistic Crew), Budapeszt 2005 (nagroda główna, nagroda dla najlepszego operatora, nagroda dla najlepszego producenta).
Film o niewinnym szaleństwie czterech chłopaków. Historia filmu rozgrywa się w jeden dzień. Student teologii Zoli, malarz Döfi, poeta Anti zazwyczaj cichy oraz nie robiący nic szczególnego Papi, są zmuszeni do znalezienia pracy, bo przecież z czegoś trzeba żyć. Zoli, pracujący od kilku miesięcy u boku kominiarza, pewnego ranka zabiera swych kolegów do pracy...
CUDOWNA JULIA
reżyseria: István Szabó
napisał: William Somerset Maugham
scenariusz: Ronald Harwood
zdjęcia: Lajos Koltai
obsada: Jeremy Irons, Annette Bening, Shaun Evans, Michael Gambon, Bruce Greenwood
kraj: Kanada, USA, Węgry, Wielka Brytania, 2004, 104 minuty
nagrody: Hollywood (Złoty Glob 2005 w kategorii komedia i film muzyczny, najlepsza aktorka), Międzynarodowy Festiwal Kina Kobiecego w Bordeaux (najlepsza rola kobieca).
Cudowna Julia jest historią o miłości i z niej wywodzącego się szaleństwa, o zemście i zamieszaniu, które odbywają się za kulisami świata londyńskich teatrów z lat 30-tych. Bohaterką filmu jest piękna i utalentowana Julia Lambert (Annette Bening), cały Londyn leży u jej stóp. Teatr jest dla Julii wszystkim. Nigdy nie przestaje grać, ciągle wciela się w nowe role. Gra nawet wtedy, gdy będąc szczęśliwą mężatką zakochuje się w dużo młodszym od siebie mężczyźnie i gdy zostaje przez niego porzucona dla debiutantki.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|