11. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego to pokazy około czterdziestu filmów w sześciu miastach Polski. Tegoroczna edycja imprezy potrwa od od 9 maja do 3 czerwca.
Miejscem imprezy niezmiennie pozostają kina sieci Silver Screen, ale nie tylko. Silver Screen, tak jak i w ubiegłych latach, jest także głównym organizatorem całego przedsięwzięcia.
Ideą Europejskiego Festiwalu Filmowego jest przedstawienie ciekawych i różnorodnych filmów europejskich, które rzadko trafiają do kinowej dystrybucji w Polsce. Organizatorzy chcą prezentować nowe obrazy, które w szczególny sposób pozwalają widzom poznać siebie, ludzi oraz świat, w którym żyjemy.
W Głównym Konkursie przewidzianych jest około 12 filmów, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce. Nagrody przyznawać będą dziennikarze, i co jest już tradycją, publiczność.
Poniżej prezentujemy osiem z dwunastu, konkursowych tytułów:
W ramach Panoramy Kina Europejskiego planowanych jest także około dwunastu filmów z pośród najciekawszych, powstałych w Europie, produkcji ostatnich lat. Tym razem będą to filmy, które miały już swoje pokazy na innych filmowych imprezach w naszym kraju oraz takie, które na polskich ekranach pojawią się dopiero pierwszy raz.
Przedstawiamy dziewięć z planowanych dwunastu propozycji:
- "Bracia" (Brodre), reż. Susanne Bier (Dania)
- "Czas porzucenia" (I giorni dell'abbandono), reż. Roberto Faenza (Włochy)
- "Guernsey", reż. Nanouk Leopold (Holandia)
- "Jasminum", reż. Jan Jakub Kolski (Polska)
- "Klucze do domu" (Chiavi di casa), reż. Gianni Amelio (Włochy)
- "Omagh", reż. Pete Travis (Irlandia/Wielka Brytania)
- "Teraz ja", reż. Anna Jadowska (Polska)
- "W mroku nocy" (Noite escura), reż. Joao Canijo
- "Życie ukryte w słowach" (La vida secreta de las palabras), reż. Isabel Coixet
Kolejną prezentacją są Otwarte Granice czyli filmy, które powstały na pograniczu Europy i poruszają problematykę także innych kultur. Tematem tych obrazów ma być tożsamość Starego Kontynentu i jego miejsce we współczesnym świecie. Przewidziany jest przegląd około sześciu filmów. My wymieniamy pięć, podanych przez organizatora festiwalu, produkcji:
- "Błoto" (Çamur), reż. Dervis Zaim (Cypr/Turcja/Włochy)
- "Eros", reż. Michelangelo Antonioni, Steven Soderbergh, Wong Kar Wai (Włochy/USA)
- "Shooting Dogs", reż. Michael Caton-Jones (Wielka Brytania)
- "Zozo", reż. Josef Fares (Szwecja)
- "Życie jest muzyką", reż. Fatih Akin (Niemcy/Turcja)
O reszcie tytułów poinformujemy w najbliższym czasie.
Oczywiście na tegorocznym festiwalu nie zabraknie Klasyki Kina Europejskiego, będącego zbiorem filmów wybranych przez Patrona Honorowego z europejskiego kanonu. Podczas ubiegłorocznej retrospektywy swoje ulubione obrazy zaproponował publiczności Jerzy Stuhr. Obecnie w warszawskim kinie Iluzjon ma być pokazanych w sumie dziesięć dzieł kina i nie będą to tym razem pozycje wskazane przez Patrona Honorowego, gdyż takiego najprawdobnie już nie będzie. Organizator razem z Filmoteką Narodową dokonają własnego doboru.
Nagroda publiczności w odbywającym się plebiscycie 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego przewiduje dla zwycięzcy 3000 EUR. W ubiegłym roku widzowie nagrodzili tą kwotą Rezę Bagher za film "Muzyka popularna Vittuli". Nagrodą dziennikarzy będzie w tym roku 2000 EUR. W składzie jury znaleźli się: Grażyna Torbicka, Małgorzata Sadowska, Tadeusz Sobolewski, Jan Olszewski i Bartosz Żurawiecki.
11. Europejski Festiwal Filmowy odwiedzi następujące miasta:
Warszawa (9-14 maja) Silver Screen Puławska + kino Iluzjon
Kraków (15-20 maja) kino Ars
Poznań (19-24 maja) kino Apollo
Toruń (22-27 maja) kino Orzeł
Gdynia (26-31 maja) Silver Screen
Łódź (29 maja - 3 czerwca) Silver Screen + kino Charlie