Otwarcie festiwalu - Festiwal Diaskopu
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Torun Film Festival TOFFI, Ostatni Człowiek na Ziemi i Videoturisten z dumą prezentują
DIASKOP go, go, go!!!! Festiwal Diaskopu TOFFI rusza w trasę!
Zapraszamy na krajowe tournee Międzynarodowego Festiwalu Filmów z Diaskopu. Nieszablonowe, wyjątkowe wydarzenie kulturalne zrodzone na toruńskim festiwalu filmowym TOFFI dzięki artystom Pawłowi Jaworskiemu, Marcinowi Gładychowi i grupie Videoturisten - wraca!
Jeżeli chcecie zaprosić Diaskop Festiwal do swojego miasta skontaktujcie się z organizatorami TFF: kontakt@festivaltoffi.pl
INTERNATIONAL DIASKOP FILM FESTIWAL
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW z DIASKOPU
Czyli unikatowe filmy z diaskopu z muzyką tapperską w wykonaniu kolektywu Videoturisten na żywo oraz "żywym dubbingiem"!
To wyjątkowe wydarzenie łączące sobie film, swoiście pojęty video-art i performance i powstało jako impreza towarzysząca toruńskiemu festiwalowi filmowemu TOFFI.
IDFF jest wspólnym pomysłem performera Pawła Jaworskiego i fotografika Marcin Gładycha. To pierwszy na świecie festiwal filmów przygotowanych do emisji z diaskopów! Dawno zapomniany [popularny w latach 70. w każdym chyba polskim domu] nośnik przeżywa dzięki niemu drugą młodość.
W dobie gdy coraz więcej ludzi ulega nowinkom technicznym, takim jak kamery w telefonach komórkowych, organizatorzy IDFF zaproponowali powrót do korzeni. Festiwal Diaskopu prezentuje zarówno stare, znane klasyki diaskopowe z lat 70., jak i kilka ogólnopolskich premier - filmów specjalnie przygotowanych z myślą o nośniku diaskopowym przez młodych artystów i studentów wydziałów sztuk pięknych w kraju. Częścią pokazów są diaskopowe adaptacje "Bajek" światowej sławy filozofa Leszka Kołakowskiego, przygotowane przez Marcina Gładycha z udziałem młodych toruńskich aktorów i artystów. Pokazom filmów towarzyszy muzyka ilustracyjna, grana na żywo przez zespół Videoturisten w składzie: Wojtek Gałek i Tomasz Pędzisz. Podobnie na żywo produkowany jest przez lektorów "dubbing" do filmów z diaskopu.
"Dzięki staremu dobremu diaskopowi nasze dzieciństwo, w latach 60. i 70. nabierało kolorytu" czytamy w przedmowie do IDFF, autorstwa Pawła Jaworskiego, lidera performerskiego kolektywu Ostatni Człowiek na Ziemi. "Poznawaliśmy klasykę literatury, nie tylko dziecięcej. Za jego pośrednictwem docierało do nas ciche echo zachodniej pop kultury (jakże wtedy egzotycznej). Pierwsza Myszka Miki, przeplatana Kopciuszkiem, czeskim Krecikiem uruchamiała plastykę dziecięcej wyobraźni. Głos lektora przybliżał nam treść, czytająca mama lub czytający tata. Dlatego cofamy się do tych czasów by w teraźniejszości ukazać poetykę tej zapomnianej muzy, jaką jest film z diaskopu" - mówi Jaworski. Dodaje, że IDFF chce "reanimować" tę poetykę przy użyciu dzisiejszych środków przekazu, bo IDFF to swoisty spacer z przeszłości do dnia dzisiejszego.
Każdy kolejny pokaz IDFF ma charakter osobnego, całkiem niepowtarzalnego eventu artystycznego.
UKŁAD, który stoi za DIASKOPEM
czyli Ludzie IDFF
Paweł JAWORSKI
W IDFF: współtwórca idei, współautor scenariuszy nowych filmów diaskopowych, prowadzący show
Performer, rysownik satyryczny, autor skeczy radiowych, programów telewizyjnych i scenariuszy filmowych. Współtwórca kolektywu satyrycznego Kompania M3. Współautor scenariusza do komedii o Krzyżakach "1409 - afera na zamku Bartenstein" [w rolach głównych Brodzik, Szyc, Machulski, Dorociński, Świderski. Wieczorkowski]. Współzałożyciel "Ostatniego Człowieka na Ziemi" - jednej z najbardziej nowatorskich polskich grup performerskich. W swoich akcjach i performance OCNZ, zawsze zaskakuje widza nieszablonowymi skojarzeniami. Łączeniem powagi tematu z arcyniepoważnymi zabawami sportowymi [akcje "Ścieżka zdrowia", "Gala Piosenki Stadionowej" prezentowane na festiwalach sztuki w Polsce i Europie]. Ubieranie sztuki w mundur sportu, ruchu, swoistego "fitness", nadaje działaniom OCNZ niesamowity wigor i dynamikę. Między innymi dlatego grupa zawsze jest ciepło przyjmowana na festiwalach nie tylko przez krytykę, gdyż potrafi wciągać do udziału w performance zwykłych ludzi, przechodniów. A to rzadka umiejętność w hermetycznym i odizolowanym od szerokiego widza świecie polskiej sztuki. Ich najnowszym dziełem jest grana w.... fontannach miejskich opera plenerowa - dramat homoseksualny "Romario i Juliusz wg OCNZ" oparty o dramat Szekspira, który sami twórcy nazywają "dramatem performersko - teatralno - piłkarskim".
Marcin GŁADYCH
W IDFF: współtwórca idei, współautor scenariuszy nowych filmów diaskopowych, autor adaptacji tekstów L. Kołakowskiego
Fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych, scenarzysta. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik prezentacji zbiorowych. Współpracował m.in. z miesięcznikiem "Uroda". Jest autorem licznych publikacji fotograficznych w miesięcznikach i tygodnikach dla kobiet (ok. 20 tytułów). Autor zdjęć reklamowych dla firm Stella, Chio, Sunset Suits, Polsat, TVP, projektantów mody itd. Współorganizator konkursu dla młodych projektantów oraz pokazu mody pt: "Muzy Chopina" w ramach Konkursu Chopinowskiego95.
VIDEOTURISTEN
W IDFF: współtwórcy show, autorzy ścieżki muzycznej ilustrującej IDFF LIVE.
Nieszablonowa grupa muzyczna. Ich początki to brzmienia postpunkowe. Freakbeatowy band, którego twórcy przywołują w roli artystycznych mentorów Residents, Stereo Total, Pizzicato Five czy Takako Minekawę. Swą propozycję muzyczną określają nośnym mianem "transbigbeatimprowizacja". Pod tą nazwą kryje się mix w jakim pojawiają się klubowe rytmy pomieszane z rockandrollową ekspresją, jazzową improwizacją oraz dyskretnym tchnieniem avant popu. Koncerty Videoturisten konsekwentnie realizują formułę improwizowanego, multimedialnego widowiska (zwanego niekiedy slajdovideowiskiem) o charakterze artystyczno-tanecznym, nie stroniącego przy tym od doraźnej publicystki lokalnej i wszechświatowej. Także i w tym przypadku żywioł stanowi istotny i eksponowany składnik poczynań grupy muzyków. Część utworów zmierza w kierunku elektronicznego avant-pop, inne to instrumentalno-wokalne improwizacje, intuicyjnie komentujące bieżące wydarzenia. Jest też coś dla oka, gdyż całość okraszona jest efektami wizualnymi, które dopełniają to wielomedialne zjawisko.
Patronat nad IDFF: TORUŃ FILM FESTIVAL TOFFI
W IDFF: opieka i promocja IDFF - premiera światowa IDF odbyła się na TOFFI2006
IDFF po raz pierwszy zaprezentowano właśnie na tym festiwalu! TOFFIFEST to najszybciej rozwijająca się polska impreza prezentująca młode kino światowe. TOFFI pokazuje profesjonalny film niezależny wyprodukowany poza siecią wielkich, komercyjnych wytwórni filmowych. Hasłem przewodnim imprezy jest zwrot: "INDEPENDENT FILMS - INDEPENDENT THINKING". W roku 2006 TFF zaprezentował 150 filmów z 30 krajów [spośród 402 zgłoszeń z 45 państw]. Wśród gości TFF TOFFI znaleźli się m.in. dwukrotnie nominowana do Oscara Agnieszka Holland, Marta Meszaros - zdobywczyni nagród w Cannes, Wenecji i Berlinie, Katarzyna Figura - aktorka Wajdy i Altmana, Krystyna Janda - zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes czy Krzysztof Zanussi - zdobywca Złotych Lwów weneckich. TOFFI wsparli oficjalnie Jerzy Stuhr i Jan Peszek, zaś w organizacji imprezy wziął udział zdobywca Oscara za całokształt twórczości - Andrzej Wajda. Festiwal aktywnie promuje też polskie, młode kino poza granicami kraju, organizując liczne wydarzenia filmowe w całej Europie.
Strona: WWW.FESTIVALTOFFI.PL