JURY STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH
PRZYZNAJĄCE NAGRODĘ DLA NAJLEPSZEGO FILMU POLSKIEGO
IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ANIMACJI ReAnimacja
20-22 kwietnia 2007
WITOLD GIERSZ
Urodził się 26 lutego 1927 roku w Poraju. W czasie okupacji niemieckiej działał w ruchu oporu. Po maturze, którą zdał w 1948 roku, studiował ekonomię w Katowicach. Dwa lata później rozpoczął pracę jako animator w nowopowstałej spółdzielni filmów rysunkowych "Śląsk", dzisiejsze Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Oddelegowany do Warszawy w 1956 roku zorganizował i wyszkolił grupę plastyków, która po dwóch latach przekształciła się w obecne Studio Miniatur Filmowych, gdzie w latach sześćdziesiątych narodziła się tak zwana polska szkoła animacji. W 1972 roku rozpoczął studia na wydziale reżyserii filmowej w PWSTFT i TV w Łodzi, dyplom w 1977 r. W latach 1985-1992 pracował w Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu jako reżyser i kierownik artystyczny.
Zrealizował około 60 krótkometrażowych filmów animowanych, za które otrzymał ponad 70 nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych.
MARCIN GIŻYCKI
Historyk sztuki i filmu, krytyk, fotograf, realizator filmów dokumentalnych. W latach 1979-81 był redaktorem naczelnym kwartalnika "Animafilm" - organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego (ASIFA). Pracował też w redakcjach "Projektu" i "Literatury". Od 1988 r. związany jest z amerykańską uczelnią Rhode Island School of Design w Providence, gdzie wykłada teorię i historię filmu i sztuki współczesnej. Jest autorem kilku książek, m.in.: "Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego" (1996), "Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym" (2000), "Koniec i co dalej?. Szkice o postmodernizmie, sztuce współczesnej i końcu wieku" (2001), "Słownik kierunków, ruchów i kluczowych pojęć sztuki II połowy XX wieku" (2002), "Wenders do domu!. Europejskie Filmy o Ameryce i ich recepcja w Stanach Zjednoczonych".
Zrealizował m.in. filmy: "Providence, to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście" (1997), "Wyspa Jana Lenicy" (1998); "Podróże Daniela Szczechury" (2005).
ZBIGNIEW ŻMUDZKI
Urodził się 17.01.1950 r. w Łodzi. Producent filmowy. Założyciel spółki "SE-MA-FOR" PRODUKCJA FILMOWA, która kontynuuje działalność zlikwidowanego państwowego Studia Filmowego Semafor. Ukończył ekonomikę przemysłu na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (1972 r.) oraz Wyższe Zawodowe Studium Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi (1976 r.) Od roku 1976, przez 16 lat, pracował jako asystent, II kierownik produkcji i kierownik produkcji w Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe" (późniejsza Agencja Produkcji Filmowej), gdzie współpracował przy realizacji 25 filmów fabularnych m. innymi przy "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego, "Arii dla atlety" Filipa Bajona, "Szulerze" Adka Drabińskiego, serialach telewizyjnych "Przyłbice i kaptury", "Pogranicze w ogniu" itd.
Przez rok pracował jako szef produkcji w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. W 1993 roku został zastępcą dyrektora i szefem produkcji w Studiu Filmowym "Semafor" w Łodzi.
Od 2000 roku jest prezesem spółki "SE-MA-FOR" PRODUKCJA FILMOWA i producentem filmów animowanych m. innymi nagradzanego na wielu festiwalach "Ichthys" Marka Skrobeckiego i koprodukcyjnego "Piotrusia i wilka" w reżyserii Suzy Templeton.