Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE odbędzie się w tym roku w dniach od 25 listopada do 3 grudnia po raz czternasty. Będzie to już siódma odsłona Festiwalu w Łodzi. Pałacem Festiwalowym, jak i w latach poprzednich, będzie Teatr Wielki. Na pokazy filmowe zapraszamy również do Kina Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) oraz multipleksu Silver Screen (Piłsudskiego 5).
Na program Festiwalu CAMERIMAGE 2006 składa się:
Konkurs Filmów Fabularnych: w konkursie weźmie udział około 15 – 18 filmów, wyprodukowanych w roku 2005 i 2006, które zostaną wyłonione spośród nadesłanych ponad 300 produkcji z całego świata. Ostateczna lista wyselekcjonowanych do Konkursu tytułów zostanie ogłoszona w pierwszym tygodniu listopada. Będą one walczyły o Złotą Żabę, a oceniać je będzie międzynarodowe Jury, w skład którego mogą wchodzić reżyserzy, operatorzy, krytycy i przedstawiciele innych zawodów filmowych. W tym roku spodziewamy się w Jury między innymi takich filmowców, jak: Ryszard Lenczewski (operator, U Pana Boga za piecem, Last resort, Lato miłości), Peter Levy (operator, Tajna broń, Zagubieni w kosmosie, Eksplozja) i Denis Lenoir (operator, Carrington, Tajny Agent, Control). Większość z prezentowanych w tej sekcji filmów to polskie lub europejskie premiery.
Konkurs Etiud Studenckich: konkurs etiud, wyselekcjonowanych z ponad 200 nadesłanych prac ze szkół filmowych z całego świata. Filmy o wysokich walorach wizualnych, które nie zakwalifikują się do Konkursu, zostaną zaprezentowane w ramach Panoramy Studenckiej. Podobnie, jak w przypadku filmów pełnometrażowych, etiudy będą oceniane przez międzynarodowe Jury, w skład którego wejdą między innymi: Peter Strietman (operator, montażysta: Cremaster Cycle, Skinned Deep, Drawing Restraint 9), Seamus McGarvey (operator: Przeboje i podboje, Godziny, World Trade Center), Jim Clark (montażysta: Misja, Pokój Marvina, Świat to za mało, Vera Drake) oraz Rolf Coulanges (krytyk, operator filmów dokumentalnych: Widerstand in Guadeloupe, Das Prinzip Dora, Chercher la vie). W tym przypadku Studenci walczą o Złotą Kijankę. Pokazy etiud studenckich odbędę się jak co roku w środę (29 listopada), która tradycyjnie jest określana mianem Środy Studenckiej.
Konkurs Europejskich Debiutów: w tym roku po raz pierwszy odbędzie się konkurs dla debiutantów z krajów europejskich. Do konkursu zostanie wybranych około 6 – 8 filmów, a podstawowym kryterium, poza względem wizualnym, będzie to, aby był to pierwszy lub drugi pełnometrażowy film reżysera. Filmy będą oceniane pod kątem współpracy reżysersko – operatorskiej przez międzynarodowe Jury, którego przewodnictwo obejmie Lech Majewski, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, poeta, prozaik, malarz, kompozytor, członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Urodzony w 1953 roku w Katowicach. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego bogata twórczość obejmuje takie filmy, których był twórcą scenariusza i reżyserem, jak: Więzień Rio, Ewangelia według Harry’ego, Wojaczek (za który otrzymał ponad 20 nagród), Angelus, Ogród Rozkoszy Ziemskich. Jest również autorem scenariusza do głośnego filmu Basquiat z Benicio Del Torro, Garym Oldmanem i Davidsem Bowie. Majewski odnosi również sukcesy jako twórca videoartu, inscenizacji operowych i teatralnych.
Poza Konkursem Debiutów, najnowsze dokonania europejskiego przemysłu filmowego będą również prezentowane w ramach Przeglądu Kina Europejskiego.
Konkurs Kina Polskiego pod patronatem PLUS GSM, Generalnego Sponsora Festiwalu Camerimage: W ramach konkursu zaprezentujemy najnowsze rodzime produkcje filmowe, które w czasie Festiwalu będą krytycznie oceniane przez członków międzynarodowego Panelu Ekspertów – światowej sławy operatorów, reżyserów i krytyków – pod przewodnictwem Marka Rydella, amerykańskiego reżysera, aktora i producenta. W 1982 Rydell uzyskał nominację do Oskara za reżyserię filmu Nad Złotym Stawem z Katharine Hepburn i Henrym Fondą w rolach głównych. Jest też twórcą takich głośnych filmów, jak The River z Melem Gibsonem i Sissy Spacek oraz Intersection z Richardem Gere i Sharon Stone. Jako aktor wystąpił w filmach Roberta Altmana, Sydneya Pollacka i Woody’ego Allena. W 2005 roku był producentem filmu Lasse Hallströma (reżyseria) i Olivera Stapletona (zdjęcia) – Niedokończone życie. W tym roku wyreżyserował dramat Even Money. Podczas Festiwalu CAMERIMAGE obecny będzie również autor zdjęć do tego ostatniego filmu, Robbie Greenberg (W rytmie hip-hopu, Uwolnić orkę, Wschodząca gwiazda), który wraz z Markiem Rydellem, zasiądzie w Jury Konkursu Filmów Polskich. Even Money będzie miał swoją światową premierę podczas Festialu Camerimage.
Nokia Mobile Movie Competition
Organizatorzy Festiwalu CAMERIMAGE wraz z firmą NOKIA planują zorganizować w ramach tegorocznego Festiwalu wyjątkowy konkurs dla studentów pod nazwą „NOKIA MOBILE MOVIE COMPETITION”. Ideą Konkursu NMMC ma być zaproszenie 10 młodych, utalentowanych twórców do zrealizowania krótkich form filmowych przy wykorzystaniu komputerów multimedialnych N93. Nakręcone filmy byłyby oceniane przez Jury oraz publiczność 14. Camerimage. Celem Konkursu jest promocja młodych twórców, a także propagowanie idei kręcenia filmów przy pomocy komputerów multimedialnych N93 oraz budowanie świadomości na temat multimedialnych funkcji telefonów Nseries. Organizatorzy Festiwalu z uwagą bowiem obserwują rozwój multimedialnej telefonii komórkowej i są przekonani, iż w przyszłości odegra ona istotną rolę w rozwoju przemysłu filmowego. Wszelkie szczegóły dotyczące organizacji Konkursu przekażemy do publicznej wiadomości w najbliższym czasie.
Retrospektywa Laureata Nagrody za Całokształt Twórczości, Robby’ego Müllera: tegoroczny laureat jest współpracownikiem takich reżyserów, jak Wim Wenders, Jim Jarmusch czy Lars von Trier. Wręczeniu Honorowej Złotej Żaby będzie towarzyszył przegląd twórczości tego wspaniałego operatora.
Przegląd Kina Szwedzkiego: prezentacja najciekawszych szwedzkich produkcji z ostatnich kilku lat, jak również największych klasyków tego kina. Publiczność Festiwalu będzie miała szansę przypomnieć sobie między innymi Tam, gdzie rosną poziomki oraz Siódmą pieczęć w reżyserii Ingamara Bergmana i ze zdjęciami Gunnara Fischera. Produkcje szwedzkie podbijają widownię na całym świecie, dlatego też organizatorzy Camerimage postanowili zaprezentować niektóre z nich.
Przegląd Kina Duńskiego: dziesięć filmów duńskiej produkcji, które powstały w ostatnich kilku latach, zostaną pokazane w ramach przeglądu, którego celem jest dopełnienie obrazu współczesnej skandynawskiej kinematografii. Festiwal CAMERIMAGE przybliżył dotąd widzom dokonania kina norweskiego oraz fińskiego duetu Aki Kaurismaki (reżyser) i Timo Salminen (operator).
Przegląd filmów Svena Nykvista i Ingmara Bergmana: prezentacja ośmiu spośród dwudziestu trzech dzieł filmowych zrealizowanych przez duet wszechczasów, między innymi: Szepty i krzyki, Sceny z życia małżeńskiego oraz Jak w zwierciadle. Wspólna przygoda Nykvista i Bergmana rozpoczęła się w latach 1960-tych, kiedy to szwedzki operator zastąpił swojego starszego kolegę, Gunnara Fischera, pierwszego współpracownika kultowego reżysera. Przegląd ich najwspanialszych dokonań to hołd złożony przez organizatorów zmarłemu niedawno mentorowi Festiwalu, Svenowi Nykvistowi, którego idea twórczości stanowiła spiritus movens CAMERIMAGE.
Warsztaty i seminaria filmowe: poprzez organizację seminariów i warsztatów, Festiwal stwarza możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej przez adeptów szkół filmowych, którzy licznie przybywają na Festiwal. Kontakt młodych filmowców z cenionymi na świecie operatorami, reżyserami, montażystami i innymi przedstawicielami przemysłu filmowego, którzy prowadzą zajęcia, jest wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i zapoznania się z tajnikami warsztatu filmowego tychże artystów. W tym roku seminaria będą się odbywały w Centrum Festiwalowym, a warsztaty w Studiu Filmowym OPUS. W poniedziałek, piątek i sobotę (27 listopada, 1 i 2 grudnia) zapraszamy na warsztaty organizowane pod auspicjami firmy ARRI, natomiast we wtorek i czwartek (28 i 30 listopada) na warsztaty PANAVISION. Podczas Festiwalu odbędą się również warsztaty firmy SACHTLER, a także warsztaty montażowe we współpracy z firmą AVID, gdzie studenci będą mogli się zapoznać z tajnikami pracy takich wspaniałych montażystów, jak Jim Clark (Misja, Pola śmierci, Vera Drake, Maratończyk) oraz Tom Rolf (Gry wojenne, Taksówkarz, Raport pelikana, Gorączka).
THE ‘DECISIVE MOMENT’ REVISITED. WYSTAWA FOTOGRAFII WYBITNYCH AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH: Tegorocznemu Festiwalowi CAMERIMAGE będzie towarzyszyć wystawa fotografii przygotowana przez Amerykańską Akademię Filmową wraz z Amerykańskim Stowarzyszeniem Autorów Zdjęć Filmowych. Wystawa ta jest niepowtarzalną okazją do zapoznania się z 70 dziełami, wykonanymi przez laureatów i nominowanych do Oskara operatorów, zrzeszonych w Amerykańskim Stowarzyszeniu. Fotografie po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 2005 roku w Akademii podczas ceremonii rozdania Oskarów.
Uroczyste otwarcie wystawy THE ‘DECISIVE MOMENT’ REVISITED odbędzie się 25 listopada 2006 w Centrum Festiwalowym w Teatrze Wielkim w Łodzi. Patronami wystawy są: Amerykańska Akademia Filmowa, Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
CAMERIMAGE MARKET: w tym roku po raz pierwszy Festiwal CAMERIMAGE stwarza możliwość odwiedzenia wystawy i prezentacji sprzętu filmowego, które, jak zawsze, zostaną zorganizowane w Centrum Festiwalowym w Teatrze Wielkim w Łodzi, nie tylko akredytowanym gościom festiwalowym, ale i osobom, które zakupią specjalnie przygotowane bilety. W tym roku na CAMERIMAGER MARKET obecne będą m.in. takie firmy jak: ARRI, Panavision, Avid, Sachtler, P+S Technik, Cinevation, Zeiss, Sony, Litepanels, K5600 i wiele innych. Jest to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z aktualną ofertą producentów sprzętu filmowego, ponieważ jest to jedyna taka wystawa w Polsce.
CAMERIMAGE FORUM: Założeniem organizatorów CAMERIMAGE jest również podnoszenie ważnych kwestii oraz problemów dotyczących przemysłu filmowego, rozwoju twórczości filmowej, a także samych filmowców. W zeszłym roku odbyło się forum poświęcone warunkom pracy operatorów filmowych oraz ich prawom autorskim, w którym wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń operatorskich z całego świata. Tocząca się debata zakończyła się wystosowaniem apelu, podpisanego przez większość uczestników Festiwalu do komercyjnych stacji telewizyjnych oraz władz Polski o zaprzestanie przerywania seansów filmowych reklamami. Kolejnym efektem Camerimage Forum była deklaracja CAMERIMGE 2005 dotycząca warunków pracy operatorów, podpisana przez ponad 20 uznanych na całym świecie autorów zdjęć filmowych, która zachęciła federację niemieckich stowarzyszeń filmowców do wprowadzenia w życie systemu kontroli kontraktów w przemyśle filmowym i telewizyjnym. System ten opiera się na dwóch ideach:
- pracownik musi cały czas pozostać anonimowy wobec firmy producenckiej
- ponieważ stowarzyszenia nie dysponują odpowiednimi narzędziami aby móc wywrzeć wpływ na firmy producenckie, muszą to czynić inne upoważnione do tego organy
Po sukcesach zeszłorocznej edycji, forum odbędzie się również w tym roku. Będzie się składało z 2 następujących części: Sztuka operatorska i prawa autorskie oraz Sztuka operatorska i warunki pracy.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zostaną również wręczone nagrody specjalne CAMERIMAGE: wyżej wspomniana Nagroda za Całokształt Twórczości, a także za Całokształt Twórczości Reżyserskiej, dla Duetu Reżyser – Operator, dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną oraz Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego. Nowością w tym roku będą 3 nowe nagrody:
Nagroda Specjalna Camerimage za Niezwykłe Osiągnięcia Operatorskie w Dziedzinie Klipów Muzycznych i Reklam - mamy zaszczyt nagrodzić wybitną postać – twórcę zdjęć do krótkich form filmowych, które na trwałe zapisały się w historię światowego kina krótkometrażowego. W tym roku jest to nagroda dla DANIELA PEARLA, wybitnego reżysera obrazu, który zasłynął jako operator zdjęć filmowych do klipów muzycznych takich gwiazd, jak Madonna, Guns N’ Roses, George Michael, Metallica, U2 i Michael Jackson, a także spotów reklamowych i filmów fabularnych. Daniel Pearl będzie gościem tegorocznego Festiwalu.
Nagroda Za Pionierskie Osiągnięcia W Dziedzinie Sztuki Filmowej – nagroda zostanie przyznana DAVIDOWI SAMUELSONOMI – twórcy rozwiązań technologicznych, wspomagających pracę ekipy filmowej, a w szczególności działania operatorów. Samuelson jest wynalazcą zdalnie sterowanego kranu Louma, który zapoczątkował produkcję nowoczesnych kranów kamerowych. Za swoje niezwykłe dokonania David Samuelson został dwukrotnie nagrodzony Oskarem.
Nagroda za Całokształt Twórczości dla Scenografa Filmowego ze Szczególną Wrażliwością Wizualną – podczas ostatniej edycji Festiwalu odbyło się wiele ożywionych dyskusji dotyczących udziału innych twórców filmowych (poza operatorami) w tworzeniu wizualnej strony filmu. Bezsprzecznie wskazano na scenografa, bez którego pracy operatorom nie udawałoby się tworzyć tak wspaniałych obrazów. Od tego roku organizatorzy Festiwalu planują nagradzać wybitnych scenografów tą nagrodą. Taką postacią z pewnością jest DANTE FERRETTI, autor scenografii do takich filmów, jak Miasto kobiet, Imię Róży, Wiek niewinności, Gangi Nowego Jorku, Aviator oraz The Black Dahlia pośród wielu innych. W ciągu czterdziestu lat swojej kariery filmowej Ferretti współpracował z takimi reżyserami, jak Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, Martin Scorsese i Brian De Palma. Dante Ferretti będzie tegorocznym laureatem Nagrody Specjalnej CAMERIMAGE.
Nagroda za Szczególną Wrażliwość Wizualną dla Scenografa Filmowego: organizatorzy postanowili przyznać w tym roku jeszcze jedną nagrodę dla młodszego kolegi Dante Ferrettiego, Johna Myhre – twórcy wspaniałej scenografii do takich filmów, jak Anna Karenina, Chicago i Wyznania Geishy. Za swoją pracę nad dwoma ostatnimi filmami Myhre został uhonorowany Oskarami (w 2003 i 2006 roku).
Nagroda dla Polskiego Operatora za Znaczący Wkład w Światową Kinematografię: organizatorzy Festiwalu CAMERIMAGE pragną nagrodzić polskiego autora zdjęć filmowych światowej sławy, ANDRZEJA BARTKOWIAKA, który jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów i na stałe pracuje w Hollywood. Przez długi czas współpracował z reżyserem Sidneyem Lumetem, a ich wspólny film Werdykt był nominowany do Oscara. W ciągu tejże współpracy Bartkowiak wypracował swoją renomę na podstawie kompozycji ukazujących miasta oraz kadrów z wnętrz. Jest również twórcą zdjęć do takich znanych filmów, jak Czułe słówka, Speed – niebezpieczna prędkość, Adwokat Diabła i Trzynaście dni.
Scena Muzyczna CAMERIMAGE: mamy zaszczyt zaprosić wszystkich uczestników CAMERIMAGE do Klubu Festiwalowego Greenski w Hotelu Centrum w Łodzi. Koncert polskiej, młodej sceny muzycznej oraz wyśmienite towarzystwo będą uświetniać każdy z festiwalowych wieczorów. Opiekunem tegorocznej Sceny Muzycznej CAMERIMAGE jest Zbigniew Hołdys, jedna z najważniejszych postaci polskiego rocka.
GORĄCE INFORMACJE CAMERIMAGE
W tym roku również mamy zaszczyt powiadomić o objęciu patronatu i tytułu Generalnego Sponsora Festiwalu CAMERIMAGE przez firmę Plus GSM. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z firmą Plus przyniesie obopólną satysfakcję i zaprocentuje na przyszłość. Tymczasem zapraszamy Państwa do bacznej obserwacji wyników Konkursu Filmów Polskich, który Plus GSM objęła wyjątkowym patronatem.
DŁUGOLETNIA UMOWA Z PANAVISION
Z przyjemnością informujemy o nawiązaniu długoletniej współpracy pomiędzy firmą PANAVISION a Festiwalem CAMERIMAGE, potwierdzonej kontraktem. Tym samym PANAVISION dołącza do panteonu naszych stałych partnerów, obok takich firm, jak KODAK, ARRI i ZEISS. Z firmą PANAVISION pracujemy już od wielu lat i dalsza współpraca z pewnością wpłynie na rozwój Festiwalu. W tym roku w dniach 28. i 30. listopada odbędą się warsztaty PANAVISION, na które serdecznie zapraszamy.
Organizatorzy Festiwalu CAMERIMAGE z przyjemnością informują, że, jak co roku, studenci z zagranicy mają możliwość skorzystania z bezpłatnego noclegu podczas Festiwalu u łódzkich rodzin w ramach Programu
HOMESTAY. Wystarczy wypełnić na naszej stronie internetowej
www.camerimage.pl elektroniczny formularz zgłoszeniowy, który pomoże organizatorom znaleźć studentowi odpowiednie miejsce zakwaterowania na czas Festiwalu. Zapraszamy również mieszkańców Łodzi do przyjmowania pod swój dach młodych ludzi z całego świata – prosimy również o wypełnienie elektronicznego formularza „dla rodzin” w celu zarejestrowania się w programie.