KINO.LATO 2007 - WESTERNOWO, WYSTRZAŁOWO
25-31 sierpnia 2007 r., kino Charlie
bilet: 5 zł
Wstęp
Plakat
Program
Opisy filmów
"BUTCH CASSIDY I SUNDANCE KID"
reż. George Roy Hill, USA 1969, 110'
Tragikomiczna opowieść o autentycznych postaciach z historii Dzikiego Zachodu. Butch Cassidy i Billy Kid to rabusie specjalizujący się w napadach na banki i pociągi. Przez długi czas nieuchwytni, ulegają dopiero pościgowi wspieranemu przez armię amerykańską. Film przeszedł do historii dzięki wspaniałym kreacjom Roberta Redforda i Paula Newmana oraz niezapomnianej piosence Burta Bacharacha "Raindrops Keep fallin' on My Head".
"ŁZY CZARNEGO TYGRYSA"
reż. Wisit Sasanatieng, Tajlandia 2000, 110'
Niespotykana stylizacja, przerysowane, melodramatyczne aktorstwo, wielkie ekspresyjne zbliżenia, rażące oczy kolory, skrzekliwy łajdacki chichot, pełne napięcia pojedynki, krwawe strzelaniny... Dum i Rumpoey znają się od dziecka. On jest ubogim farmerem, ona - córką bogatego właścieciela rancha. Jednak kiedy ich przyjaźń przeradza się w gorące uczucie, spotykają się z ostrym sprzeciwem ze strony otoczenia. Sprawy komplikuje Dum, który kierowany żądzą zemsty przystępuje do gangu. Tymczasem Rumpoey zgodnie z wolą rodziców zaręcza się z szefem miejscowej policji. Czy ich miłość przezwycięży te przeszkody?
"SIEDMIU SAMURAJÓW"
reż. A. Kurosawa, Japonia 1954, 160'
W samo południe w wersji samurajskiej. Epicka opowieść o mieszkańcach pewnej japońskiej wioski nękanej przez bandę 40-tu opryszków, którzy grabią całoroczny dorobek i owoce ciężkiej pracy. Zdesperowani rolnicy wynajmują do obrony przed bandytami roninów - samowolnych samurajów, którzy za przysłowiową "garstkę ryżu" podejmują walkę z najeźdźcami.
"NOCNY KOWBOJ"
reż. John Schlesinger, USA 1969, 113'
Nocny Kowboj, pierwszy nagrodzony Oscarem film z klasyfikacją "X" ("tylko dla widzów dorosłych", odpowiednik polskiego "dozwolone od lat 18-tu"), w sposób aluzyjny przedstawia sprawę męskiej prostytucji. Joe Buck młody naiwny chłopak z Teksasu, wyjeżdża z rodzinnego miasta, chcąc odnieść sukces w Nowym Jorku jako męska prostytutka dla bogatych kobiet. Niestety rzeczywistość okazuje się nie taka, jak to sobie wyobrażał. Osamotniony Joe spotyka w końcu włoskiego emigranta o imieniu Rizzo, który za niewielką opłatą proponuje chłopakowi pomoc w przebiciu się do "I ligi".
"TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN"
reż. Ang Lee, USA 2005, 135'
Rok 1963. Za kilka miesięcy zamordowany zostanie John F. Kennedy, wojna w Wietnamie trwa, jest początek ery hippisów i terrorystów. Toczy się historia świata. Ale nic z tego nie przedostaje się na ekran, bo Ang Lee przenosi nas do Wyoming, gdzie codzienność wypełniają stada owiec, konie, kowbojskie kapelusze i rodeo. W prowincjonalnym konserwatywnym środowisku nie ma miejsca na uczucie, jakie rodzi się między bohaterami, które wbrew romantycznym założeniom ma wymiar destrukcyjny. Przejmująca historia o miłości, samotności, odwiecznym konflikcie pomiędzy niemożliwą do opanowania namiętnością a otoczeniem.
"LEMONIADOWY JOE"
reż. Olbrich Lipsky, CSRS 1964, 99'
W tej parodii westernu nie ma ani sekundy traktowanej serio. Znajdujemy tu zabiegi rodem z kreskówek czy "zabili go i uciekł". Niemal wszystkie elementy amerykańskiego westernu są tutaj sparodiowane, występują klasyczne motywy gatunku - terroryzujący miasteczko Zły, przybywający z daleka Dobry... Rzecz jasna Dobry występuje w białym odzieniu i pije lemoniadę, zaś Zły jest nieogolony, ubiera się na czarno i gustuje w napojach wysokoprocentowych. Pojawia się też Piękność, którą los pcha w ramiona Lemoniadowego Joe...
"WÓDZ INDIAN TECUMSEH"
reż. Hans Kratzert, NRD 1972, 108'
Na początku XIX wieku biali weszli w nieuczciwe kontakty z rdzennymi Amerykanami w celu przejęcia ich rozległych obszarów łowczych po śmiesznie niskiej cenie oraz by wysiedlić ogromną liczbę Indian na jałowe ziemie Zachodu. Przywódca Shawnee, Tecumseh, dąży jednak do zjednoczenia Indian i przedstawia ich terytoria jako własność wspólnoty - fundament plemiennego sojuszu w 1811. Biali nie zgadzają się jednak na takie rozwiązanie.
"KRÓLOWE DZIKIEGO ZACHODU"
reż. Christian Jacque, Fr./Wł./Hiszp./UK 1971, 94'
Brigitte Bardot i Claudia Cardinale w rolach bezwzględnych kowbojek, stojących na czele dwóch gangów rywalizujących o kawałek ziemi. Nowy Meksyk, 1880 rok. W rejonie Fortu Sage działa groźny gang, składający się z panny Louise King i jej czterech sióstr. Ich bazą wypadową jest miasteczko Bougival Junction. Na pobliskiej farmie mieszka Marie Sarrazin i jej czterej bracia, trzymani przez siostrę żelazną ręką. Obie panie są żywo zainteresowane przejęciem pewnego rancza, na którym znajdują bogate złoża ropy. Między bohaterkami dochodzi do zaciętej wojny o cenny teren... Jedyną atrakcją tego nieudanego filmu, jest udział w nim dwóch wielkich gwiazd - Brigitte Bardot i Claudii Cardinale - w rolach głównych antagonistek Skłóceni z życiem
"KASIA BALLOU"
reż. Eliot Silverstein, USA 1965, 97'
Kasia Ballou po ukończeniu szkoły wraca w rodzinne strony. W domu dowiaduje się, że bezwzględni przedsiębiorcy chcą przejąć rancho jej ojca, który zostaje zabity przez wynajętych opryszków. Kasia postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. W ramach zemsty wynajmuje słynnego rewolwerowca Shelleena. Nie wie jednak, że w chwili obecnej ma on także sławę największego pijaka na Dzikim Zachodzie
"PROCH I PYŁ"
reż. Milcho Machnevski, Macedonia/Niem./Wlk. Bryt./Wł. 2001, 127'
Początek XX wieku w Ameryce: dwóch braci zakochuje się w jednej kobiecie. Po tym jak Lilith wybrała młodszego z nich, Elijaha, rozgoryczony Luke jedzie w samotną podróż do Europy. Demony prowadzą go do Macedonii, gdzie staje się bezwzględnym najemnikiem. Jednak jego spojrzenie na świat zmieni się, kiedy uratuje mu życie ciężarna kobieta, Neda. 100 lat później w Nowym Jorku zdesperowany rabuś Edge usiłuje pozbawić Angelę - starszą kobietę, oszczędności jej życia. Ale Angela nie odda swojej kolekcji złotych monet, dopóki rabuś nie wysłucha jej historii o dwóch braciach, którzy dawno temu gdzieś na Dzikim Zachodzie zakochali się w tej samej kobiecie.
"DOBRY, ZŁY, BRZYDKI"
reż. Sergio Leone, Hiszp./Wł. 1966, 161'
Kolejny film pioniera spaghetti westernu ilustrowany muzyką Ennio Morricone. Rzecz dzieje się oczywiście na Dzikim Zachodzie. W czasie wojny secesyjnej Joe i Meksykanin Tuco zarabiają na życie na wszelkiego rodzaju oszustwach. Joe wydaje władzom poszukiwanego listem gończym Tuco, a po zgarnięciu nagrody, uwalnia wspólnika. Razem udają się do innego miasteczka, gdzie powtarzają ten sam numer. Kiedy pomiędzy bohaterami dochodzi do konfliktu, Joe z trudem uchodzi z życiem. W ostatniej chwili wyznaje kompanowi, że znane jest miejsce ukrycia skarbu - skrzyni z dwustoma tysiącami dolarów, skradzionymi rzecz jasna, jak to na Dzikim Zachodzie bywa. Ponownie ruszają w drogę, na której dane im będzie spotkać bezwzględnego przestępcę Sentenzę, również poszukującego. skarbu.
"SZLAKIEM BEZPRAWIA 1: CZŁOWIEK ZNIKĄD"
reż. Józef Kłyk, Polska 1980/83, 90'
Pierwsza część trylogii śląskiego westernu autorstwa Józefa Kłyka - amatora, wielkiego miłośnika filmu, który od 1967 roku realizuje amatorskie produkcje, z których najbardziej znane są westerny, w których Kłyk łączy mitologie westernową z mitologią śląska.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
31 grudnia od godz 18:30 14, 21, 28 GRUDNIA GODZ 17:00 zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|