Piotr Łazarkiewicz (13 III 1954 - 20 VI 2008), mąż reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz, ojciec kompozytora Antoniego Łazarkiewicza, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię filmowo-telewizyjną na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jako asystent reżysera brał udział w realizacji filmów Agnieszki Holland, Antoniego Krauzego i Krzysztofa Zanussiego. Był autorem filmów fabularnych: Kocham kino (1986), W środku Europy (1990), Odjazd (1991, wspólnie z Magdaleną Łazarkiewicz) i Pora na czarownice (1995) oraz licznych filmów dokumentalnych, m.in. Mantra (1983), Improwizacja (1985), Fala (1986 film pełnometrażowy), Soc... (1989), Wielka woda (1996), telewizyjnych reportaży i programów artystycznych. Polska krytyka filmowa zawdzięcza mu ideę Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, w którym honoruje się piszących o kinie. Na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za "twórcze przedstawienie współczesności" w swoim ostatnim filmie 0_1_0.
W programie:
0_1_0 (2008) -
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
Ostatni film nakręcony przez zmarłego w tym roku reżysera Piotra Łazarkiewicza, autora takich filmów, jak Kocham kino, W środku Europy, Odjazd (wspólnie z Magdaleną Łazarkiewicz) i Pora na czarownice.
Akcja 0_1_0 rozgrywa się w mieście nad morzem. To tu właśnie, obok siebie żyją bohaterowie siedmiu krótkich opowieści. Młodzi ludzie z różnych środowisk, o różnym statusie społecznym, wykształceniu, różnych temperamentach. Czasami mijają się na ulicy, na molo, na plaży. Niektórzy spośród nich się znają.
Film opowiada ich historie. Akcja filmu, rozgrywająca się w kilku domach oraz plenerze nadmorskiego miasta trwa dobę. Zaczyna się o poranku i kończy następnego dnia o świcie.
Te autonomiczne i niezależne opowieści łączy postać strażnika przystani, patrolującego wraz z psem rozległy teren sąsiadujący z bulwarem. Ważną rolę pełni też spiker miejscowej lokalnej radiostacji, zapowiadający pogodę i rozmawiający ze słuchaczami. Sceny z ich udziałem stanowią rodzaj leitmotivu filmu, wyznaczając rytm narracji.
W filmie wystąpili m.in. Wojciech Brzeziński, Anna Maria Buczek, Małgorzata Buczkowska, Marta Chodorowska, Marcin Kęszycki, Julia Kijowska, Redbad Klijnstra, Maria Seweryn, Maria Peszek, Rafał Mohr, Rafał Maćkowiak.
W 0_1_0 wszystkie postaci są ludźmi z krwi i kości (...). Jednocześnie niosą na swoich barkach ciężar rozmaitych życiowych postaw, stają się figurami współczesnych dwudziestopięcio- i trzydziestolatków. Obraz Łazarkiewicza naprawdę w wielu miejscach przypomina Magnolię Andersona, gdyż portretuje podobny stan ducha - lęku, zagubienia, obawy przed wejściem w głębszą interakcję z drugim człowiekiem. Lech Moliński, Stopklatka.pl
ODJAZD (1991) -
POKAZ SPECJALNY
Akcja filmu zaczyna się w jednym z Domów Starców na Mazurach. Hilda i Augusta - matka i córka, pensjonariuszki tego ośrodka, skazane na siebie, mieszkają we wspólnym pokoju. Są Mazurkami: córka czuje się Polką, matka, zwłaszcza teraz, na starość - Niemką. Otoczone są niechęcią innych członków tej małej polskiej społeczności: Gozdek, dawny właściciel sklepu muzycznego w ich dawnym miasteczku, ciągle im dokucza. Jedyną bliską osobą dla Hildy jest Mirek, młody chłopak, inwalida, który z braku miejsca w odpowiednich ośrodkach jest jednym z pensjonariuszy Domu Rencisty. Hilda uczy go niemieckiego . . . Augusta ciągle mówi o powrocie do domu, ale Hilda, przyzwyczajona do jej "odjazdu", nie bierze tego całkiem na serio . . . Jednak któregoś ranka budzi się . . . i widzi matkę spakowaną, gotową do wyjazdu. W ich dawnym domu mieszkają teraz rodzice Mirka, co ułatwia sprawę. Hilda prosi ich, by na dzień się stamtąd wyprowadzili, kupując ich zgodę. Wraz z matką wyruszają do swojego dawnego domu . . .