Z początkiem roku Charlie znajdzie się na rozstajach, a to za sprawą przeglądu filmów nagrodzonych podczas
9. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy" w Lublinie - festiwalu konfrontującego najlepsze dokonania światowego dokumentu dotyczące problematyki wielokulturowości i pogranicza.
Lubelski festiwal od lat stara się propagować ideę "Rozstajów", a przy okazji zapoznawać Widzów z wybitnymi dokumentami, do których najczęściej nie ma dostępu poza Festiwalem. Z tego też powodu powstał projekt prezentacji
siedmiu najlepszych dokumentów - krótko i pełnometrażowych w ramach repliki "Rozstajów Europy".
Wybrane przez nas propozycje filmów charakteryzuje wysoki poziom artystyczny i rzetelność w przekazywaniu faktów i ich tła historyczno-kulturowego. Dzięki temu obalają stereotypy i uprzedzenia zachęcając do dialogu i dyskusji. Gwarantem ich jakości są nagrody i wyróżnienia przyznane przez tegoroczne jury Festiwalu.
W PROGRAMIE:
FILMY PEŁNOMETRAŻOWE:
OBCINA / OBCINA, Reż. Björn Reinhardt - GRAND PRIX FESTIWALU
Rumunia 2007
CZAS: 75 min
zdj.: Björn Reinhardt
mont.: Björn Reinhardt
prod.: Björn Reinhardt
Obcina to mała wioska ukryta w górach. W czasie lata żyją i pracują tam dziesiątki mieszkańców. Jednak tuż przed rozpoczęciem zimy wszyscy opuszczają wioskę z powodu nie dającej się znieść pogody. Tylko rodzina bednarza Stefana Cuta pozostaje w górach, tak jak robi to już od lat. W tym czasie starają się obronić siebie oraz swoje zwierzęta przed wilkami. Mają tylko niewielkie zapasy żywności. Jak dotąd, udało im się przetrwać każda zimę. Jednak to może się zmienić. Stefan odmroził sobie palce i czeka go ich amputacja. Jego rodzina obawia się, że bez jego pomocy nie poradzą sobie. Sytuacja zmusza go do podjęcia koniecznych kroków.
Björn Reinhardt - ur. w 1963 roku w Berlinie. Debiutował jako dokumentarzysta w 1995 roku filmem Aftr Seven Castels. Od 2002 roku pracuje jako reżyser filmów dokumentalnych w Rumunii. Jest autorem takich filmów jak: Winter in the Carpathians (1997), Oblivien (2003), Trilogie of the Drinkers (2004), The last paradies (2007).
INNE ŚWIATY / INNE SVETY, reż. Marko Skop - II NAGRODA FESTIWALU
Czechy, Słowacja 2006
CZAS: 78 min
scen.: Marko kop
zdj.: Jan Melis
mont.: Frantisek Krahenbiel
prod.: Jan Melis, Marko Skop
Film "Inne światy" przybliża problemy związane z zachowaniem tożsamości narodowej i kulturowej w zglobalizowanym świecie. Sześciu bohaterów filmu pokazuje, jak przyłączenie się do globalnej wioski wpłynęło na ich życie. Problemy mogą dotyczyć spraw codziennych: cyrkowiec musi rozpocząć nową karierę jako raper, browarnik ma coraz większe problemy ze sprzedażą swoich produktów, nie wytrzymuje bowiem konkurencji ze strony silniejszych koncernów piwowarskich. W obliczu globalizacji niemniej istotne stają się zagadnienia związane z poczuciem własnej tożsamości (przykład Żydówki, która powraca na Słowację w poszukiwaniu śladów swej rodziny).
Marko kop jest absolwentem dziennikarstwa na Univerzity Komenského w Bratysławie oraz reżyserii filmów dokumentalnych na Wydziale Filmu i Telewizji na Akademii Muzycznej. Reżyser związany ze studiem ARTILERIA specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych.
OPIS WSPOMNIENIA / DESRIPTION OF A MEMORY, reż. Dan Geva - III NAGRODA FESTIWALU
Izrael 2006
CZAS: 80 min
scen.: Dan Geva
zdj.: Dan Geva
mont.: Dan Geva, Noit Geva
Film nawiązuje do dokumentu o wciąż konstytuującej się państwowości Izraela, który został zrealizowany w 1960 roku przez francuskiego reżysera Chrisa Markera: "Description dun combat". "Opis wspomnienia" Dana Geva powraca do tych miejsc, które pokazywał film Markera, ale także pokazuje te fragmenty Izraela, których w czasach powstania "Description dun combat" nie można było sobie nawet wyobrazić. Nawiązania do pierwowzoru ograniczają się tylko do pokazywanych przez oba dokumenty miejsc, Dan Geva jest także wyraźnie zainspirowany niezwykłą stylistyką dokumentu Makera.
Dan Geneva urodził się w Izraelu w 1964 roku. W 1994 roku ukończył Sam Spiegel Film Institute w Jerozolimie uzyskując nagrody dla najlepszego absolwenta i najlepszego reżysera. Od tego czasu napisał, wyprodukował i wyreżyserował przeszło 10 filmów, które wygrywały prestiżowe nagrody na festiwalach filmowych.
KOCHAM I CAŁUJĘ / KREPKO CELUJU I LUBLU, reż. Anastasia Cherkassova - WYRÓŻNIENIE SPECJALNE JURY
Rosja 2006
CZAS: 60 min
język: rosyjski
scen.: Anastasia Cherkassova
zdj.: Alexander Dobrijanik, Anastasia Cherkassova
mont.: Kira Novikova
prod.: Anastasia Cherkassova
Północna Rosja. Zabytkowy, szesnastowieczny zakon położony na wyspie Stolobnyi, zostaje przekształcony w obóz koncentracyjny. Właśnie tu, w latach trzydziestych XX wieku, słynni filozofowie, naukowcy i pisarze spędzili ostatnie dni swojego życia. Pod koniec 1937 roku ponad tysiąc więźniów obozu zostało przewiezionych z wyspy na stały ląd, gdzie zostali zamordowani. Cudem ocalały tylko ich listy, które pisali do najbliższych. Czytając je, mamy wrażenie, że ich autorzy wciąż żyją. Właśnie dlatego kobieta, która jako mała dziewczynka straciła ojca, może niemalże usłyszeć jego głos. Głos, który mówi, że wciąż o niej myśli i kocha
Anastasia Cherkassova - laureatka wielu nagród, m. in. Studenckiego Festiwalu Filmowego Dzigi Vertov w 1991, Festiwalu Filmowego White Nights" w 1997 oraz Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Filmowego Saint Anna" w 1994, 1997 i 1999 roku. Od 2000 pracuje jako reżyser i scenarzystka w ogólno rosyjskim kanale telewizyjnym "Kultura".
FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE:
PIERWSZY DZIEŃ, reż. Marcin Sauter - GRAND PRIX FESTIWALU
Polska 2007
20 min.
scen.: Marcin Sauter
zdj.: Marcin Sauter
mont.: Tymek Wiskirski
prod.: Krzysztof Kopczyński, Eureka Media
Bohaterami dokumentu są dzieci z dalekiej tundry, przeniesione do miejskiej rzeczywistości. Do szkoły w Aksarce idzie 60 pierwszoklasistów. Przywożeni są do niej statkiem lub samolotem. Zostają na cały rok, by uczyć się matematyki czy rosyjskiego, ale także praktycznych dla nich umiejętności, które przydadzą się, by przeżyć w surowych warunkach klimatycznych. Wszystkie dzieci chodzące do tej szkoły uczą się także, gdzie leży Moskwa, czy też kim jest Władimir Putin. Film opowiada o jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego z nas. O pierwszej granicy, którą przekracza człowiek, stając się dorosłym.
Dokument powstał w ramach drugiej edycji projektu "Rosja - Polska. Nowe spojrzenie".
Marcin Sauter - ur. w 1971 roku w Bydgoszczy. Studiował w Wyższym Studium Fotografii w PWSFTviT w Łodzi. W 2005 roku ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w klasie dokumentu. Cztery lata pracował w Gazecie Wyborczej jako fotoreporter. Od sześciu lat współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy jako fotosista. Autor filmów Za płotem, Kino Objazdowe.
NA TRZECIEJ PLANECIE OD SŁOŃCA / NA TRETEJ PLANETE OT SOLNCA, reż. Pavel Medvedev - II NAGRODA FESTIWALU
Rosja 2006
CZAS: 32 min.
scen.: Pavel Medvedev
zdj.: Artijem Ignator, Alex Gusev
mont.: Svetlana Pechenych, Tatyana Kurashova
prod.: Vyacheslaw Thelenor
Film opowiada o zapomnianej krainie Pomors w północnej Rosi (okolice Archangielska), w której 45 lat temu odbyły się testy nuklearne. Detonacja bomby wodorowej o ogromnej sile rażenia wywołała długotrwałe skażenie terenu. Dziś, niemal pół wieku po testach skażona zona powinna być wymarła, jednak mieszkańcy okolicznych wiosek zapuszczają się na bagna po "kosmiczne odpadki", które następnie sprzedają na złomowiskach lub używają we własnych gospodarstwach. Film zdobył Grand Prix na festiwalu "Short Film Festival Oberhausen 2007" w Niemczech.
Pavel Medvedev - urodził się w 1963 roku w Orenburgu. Od 2000 roku jest dyrektorem St. Petersburg Documentary Film Studio. Laureat wielu nagród przyznanych na międzynarodowych festiwalach.
SONIA I JEJ RODZINA / O SONI I JEJ RODINE, reż. Daniela Rusnoková - III NAGRODA FESTWIALU
Słowacja 2006
CZAS: 37 min.
scen.: Daniela Rusnoková
zdj.: Peter Zalubel, Daniela Rusnoková
mont.: Jana Vlcková
muz.: Jozef Luptak, Purikane Gila
prod.: FTF VMU
Nie ma pięknej doliny, jest tylko dziura w pobliżu wysypiska śmieci. Nie ma ścieżki prowadzącej do domu, tylko błotnista droga do przygnębiającej szopy. Brakuje wszystkiego oprócz dziecięcego śmiechu. Tak właśnie żyje Soňa - kobieta silna i inteligentna. Jednak otaczająca ją rzeczywistość nie daje jej nadziei na lepsze życie. Dokument Danieli Rusnokovej jest intymnym portretem rodziny z Rumunii przybyłej do wschodniej Słowacji.