13 RÓŻ / LAS 13 ROSAS
2007
132’
Reż. Emilio Martínez-Lázaro
4 nagrody GOYA 2008 (zdjęcia, kostiumy, muzyka, aktor drugoplanowy) i 10 nominacji w innych kategoriach (m.in. najlepsza reżyseria, film, montaż, debiut aktorski, oryginalny scenariusz, efekty specjalne)
Jeden z najgłośniejszych hiszpańskich filmów ostatnich lat, który wywołał w kraju wiele burzliwych dyskusji. Jest 1 kwietnia 1939 roku, oddziały generała Franco wkraczają do Madrytu, co oznacza ostateczny koniec hiszpańskiej wojny domowej. Wielu republikanów ucieka z kraju obawiając się krwawych represji. Inni nie chcą lub nie mogą tego zrobić. Tak jak młode bohaterki tego opartego na faktach filmu. Po brutalnych przesłuchaniach na policji zostają przeniesione do więzienia Venta…
Oficjalna strona filmu: >>>>
Trailer: >>>>
53 DNI ZIMY / 53 DÍAS DE INVIERNO
2006
91’
reż. Judith Colell.
Nagroda Butaca 2008 dla najlepszej katalońskiej aktorki; Nagroda Sant Jordi 2008 dla najlepszego hiszpańskiego aktora; nagroda dla najlepszej aktorki na Festiwalu Kina Hiszpańskiego w Tuluzie - Cinespaña 2007.
W zimową noc na przystanku autobusowym spotykają się trzy osoby: nauczycielka, ochroniarz i studentka, każde uwikłane w swoje problemy. Cała trójka rozpocznie podróż donikąd, podczas której będą musieli stawić czoła swoim lękom i frustracjom. Ich desperackie decyzje diametralnie zmienią życie każdego z nich.
CASUAL DAY
2007
95’
reż. Max Lemcke
4 nagrody Hiszpańskiego Stowarzyszenia Scenarzystów Filmowych (CEC) w kategoriach: najlepszy film, aktor, reżyser, oryginalny scenariusz; MFF San Sebastián 2007
"Casual day" ("dzień na luzie") to praktyka przejęta od amerykańskich korporacji. W niektórych firmach w piątki organizuje się integracyjne wyjazdy za miasto, które mają budować relacje między pracownikami, zmniejszać stres i pozytywnie wpływać na działalność firmy. O takim dniu opowiada film Maxa Lemcke, który na przykładzie głównego bohatera pokazuje konflikt między zachowaniem własnej osobowości a karierą.
CISZA PRZED BACHEM / EL SILENCIO ANTES DE BACH
2007
102’
reż. Pere Portabella
muz: Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn, György Ligeti
MFF Gijón 2007: Nagroda Specjalna Jury za reżyserię; oficjalna selekcja MFF Wenecja 2007; MFF Rotterdam 2007
Wspaniały, filozoficzny esej filmowy jednego z najważniejszych twórców katalońskich. Reżyser przedstawia ścisły związek między obrazem a muzyką, która nie tylko podkreśla wizualną warstwę przekazu, ale staje się równorzędnym tematem filmu. Akcja rozgrywa się zarówno w czasach Bacha, jak i współcześnie, pokazując znaczenie jego muzyki na przestrzeni wieków.
KULA W ŁEB / TIRO EN LA CABEZA
2008
85’
reż. Jaime Rosales
MFF San Sebastián 2008: nominacja do Złotej Muszli
Najnowszy film jednego z najbardziej znanych hiszpańskich twórców. Jego dwa poprzednie filmy (Las horas del día i La soledad) pokazywane były w ubiegłych latach na TKH. Najnowszy film Rosalesa to przykład bezkompromisowego kina, w którym reżyser zastosował nowatorskie środki wyrazu. Film opowiada o baskijskich terrorystach. Akcja śledzona jest z punktu widzenia obserwatora, co w doskonały sposób oddaje realia i metodykę walki z terroryzmem.
Oficjalna strona filmu: >>>>
Trailer: >>>>
POD ROZGWIEŻDŻONYM NIEBEM / BAJO LAS ESTRELLAS
2007
108’
reż. Félix Viscarret
GOYA 2008 dla najlepszego scenariusza adaptowanego i najlepszego aktora oraz nominacje w 5 innych kategoriach; Festiwal Filmów Hiszpańskich Malaga 2007: Złota Biznaga dla najlepszego filmu, nagroda za najlepszą reżyserię i dla najlepszego aktora; Nagroda Sant Jordi 2008 za najlepszy debiut
Obsypana nagrodami pogodna opowieść o zwykłych ludziach i ich codziennych problemach. Bohaterem filmu jest Benito, kelner-obibok, który chciałby zostać muzykiem jazzowym. Po powrocie do rodzinnego miasta jest zupełnie zaskoczony na wieść, że jego brat założył rodzinę. Nieoczekiwanie między Benito a nastoletnią pasierbicą brata nawiązuje się niezwykła przyjaźń.
Trailer: >>>>
PRZEJAZD KOLEJOWY / PAS A NIVELL
2007
103’
reż. Pere Vilà
MFF San Sebastián 2007; MFF Rotterdam 2008
Intymny portret drogi do dorosłości. Marc jest niczym zdezorientowany Odyseusz. Skończył studia, ale nie wie, co dalej zrobić ze swoim życiem. Apatia i frustracja popychają go do podjęcia letniej pracy w turystycznym miasteczku na Costa Brava, gdzie mieszka jego babcia. Choroba babci powoduje, że Marc będzie musiał skończyć z wieczną improwizacją w swoim życiu.
SIEDEM STOŁÓW BILARDOWYCH / 7 MESAS DE BILLAR FRANCES
2007
113’
reż. Gracia Querejeta
GOYA 2008 dla najlepszej aktorki pierwszo- i drugoplanowej oraz 7 nominacji w innych kategoriach; Srebrna Muszla dla najlepszej aktorki i nagroda jury za najlepszy scenariusz MFF San Sebastián 2008
Film Garcii Querejety to typowy przykład kina kobiecego. Główna bohaterka dziedziczy po ojcu upadający salon gry w bilarda. Pomimo ciosów, których życie jej nie szczędzi, kobieta nie poddaje się i postanawia zacząć wszystko od nowa, m.in. przywracając do życia stary lokal ojca. To miejsce, od lat należące do jej rodziny, dzięki pomysłowości i pomocy przyjaciół odzyskuje dawną świetność.
Oficjalna strona filmu: >>>>
Trailer: >>>>
TO CO WE MNIE NAJLEPSZE / LO MEJOR DE MÍ
2007
78’
Reż. Roser Aguilar
Srebrny Lampart dla najlepszej aktorki oraz nominacja do Złotego Lamparta na MFF Locarno 2007; Nagroda Sant Jordi 2009 za najlepszy pierwszy film; Verona Love Screens Film Festival 2008 - nagroda publiczności, krytyki oraz Specjalna Nagroda Jury
Raquel od dziecka słyszała, że sens życiu nadaje miłość. Zastanawiała się, co by się stało, gdyby nikt jej nigdy nie pokochał. Teraz, kiedy ma zamieszkać ze swoim chłopakiem, będzie musiała zdecydować ile jest w stanie zrobić dla uczucia. Jednocześnie odkryje jak piękna, a zarazem trudna może być prawdziwa miłość.
Oficjalna strona filmu: >>>>
Trailer: >>>>
W MIEŚCIE SYLWII / EN LA CIUDAD DE SILVIA
2007
90’
reż. José Luis Guerín
MFF Wenecja 2007: nominacja do Złotego Lwa
Film katalońskiego dokumentalisty (En construción) to poetycka opowieść o poszukiwaniu utraconej młości. Młody obcokrajowiec włóczy się po ulicach Strasburga, obserwując i szkicując dostrzeżone przypadkiem ludzkie gesty i spojrzenia. Wrócił tu z nadzieją odnalezienia kobiety, którą poznał kilka lat wcześniej. Jej wspomnienie wciąż unosi się nad miastem, które staje się równorzędnym bohaterem filmu.
Trailer: >>>>
DOKUMENTY:
CO CI W GŁOWIE SIEDZI? / QUE TIENES DEBAJO DEL SOMBRERO
2006
75’
reż. Lola Barrera i Iñaki Peñafiel
Najlepszy dokument na festiwalu filmów dokumentalnych EXTREMA’doc 2007
Dokument o głuchoniemej i cierpiącej na zespół Downa amerykańskiej rzeźbiarce Judith Scott, która 36 lat spędziła w ośrodku psychiatrycznym. Międzynarodowe uznanie zdobyła w wieku 62 lat. Historia artystki opowiedziana jest przez jej bliźniaczkę Joyce, która urodziła się zdrowa. Film pokazuje Creative Growth Art Center w Kalifornii, gdzie powstają prace Judith oraz innych dotkniętych chorobą osób, które podobnie jak ona poprzez sztukę próbują wyrazić samych siebie.
Patrz też “Outsider: The Life and Art of Judith Scott": >>>>
KURCZAK, RYBA I KRAB KRÓLEWSKI / EL POLLO, EL PEZ Y EL CANGREJO REAL
2008
86’
reż. José Luis López-Linares
MFF Berlinale 2008; nominacja do nagrody Hiszpańskiego Stowarzyszenia Scenarzystów Filmowych (CEC) za najlepszy dokument
Film jednego z najbardziej uznanych dokumentalistów hiszpańskich, którego filmy wielokrotnie gościły na TKH, określany jako pierwszy thriller kulinarny. Punktem centralnym filmu jest Bocuse D'Or - najbardziej prestiżowa nagroda dla zawodowych kucharzy, przyznawana co 2 lata w Lyonie. W 2007 roku w konkursie brał udział Jesús Almagro - jeden z najlepszych hiszpańskich kucharzy ostatnich lat. Kamera śledzi jego przygotowania do wielkiego finału, które stają się niezwykle emocjonującym wydarzeniem. Film odniósł olbrzymi sukces w Hiszpanii.
Trailer: >>>>
ŚWIAT W PUSZCE / CAJA CERRADA
2008
72’
scen., reż. i zdj. Martín Solá
wyróżnienie na Documenta Madrid 2008
Morze. Noc. Rybacki kuter. Grupa ludzi łowi ryby, zmagając się z wiatrem, zimnem i własną słabością. O tym opowiada ten obserwacyjny dokument, który mimo niemal całkowitego braku słów jest w stanie powiedzieć widzowi o wiele więcej niż dziesiątki filmów o podobnej tematyce. Oprócz dwóch scen rozmów rybaków, ciszę przerywają jedynie dźwięki natury i przejmujące odgłosy wyciąganych z wody ryb.
KLASYKA:
RODZINA TARANTOS / LOS TARANTOS
1963
92’
reż. Francisco Rovira Beleta
nominacja do Oskara w kategorii najlepszy film obcojęzycznego (1964); specjalne wyróżnienie na MFF Mar del Plata 1964; Nagroda Hiszpańskiego Stowarzyszenia Scenarzystów Filmowych w kategorii najlepszy film.
Fabuła filmu, zainspirowana historią Romea i Julii, rozgrywa się w Barcelonie w środowisku Cyganów. Akcja, podobnie jak w dramacie Szekspira, rozgrywa się między dwoma skłóconymi i rywalizującymi ze sobą rodzinami, których dzieci łączy zakazana miłość. Film znakomicie obrazuje mentalność Cyganów i naturę ich życia. W kluczowych rolach wystąpili Carmen Amaya i Antonio Gades, światowej sławy tancerze flamenco.