Jan Machulski w latach 1950-54 studiował w łódzkiej PWSA, od 1974 roku był wykładowcą na Wydziale Aktorskim PWSFTviT, zaś w latach 1982-84, 1989-96 dziekanem tego wydziału. W tym czasie wystąpił w 8 studenckich etiudach takich twórców jak Jan Hryniak (aż 3 razy), Ryszard Ber, Grzegorz Kruszewski, Małgorzata Burzyńska, Miron Bilski, a także w krótkim filmie swojego syna, Juliusza Machulskiego. W 2005 wystąpił natomiast w dwóch etiudach powstałych poza murami łódzkiej Szkoły Filmowej - na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie.
W programie:
Projektor Łódzki - Etiudy z PWSFTviT w Łodzi:
Projektor Łódzki to cykl prezentacji dokonań Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi z ostatniego półwiecza. Każdemu spotkaniu z etiudami szkoły przyświecać będzie inny temat.
1954 -
NA GRANICY Ryszard Ber
1977 -
WOLNA SOBOTA Juliusz Machulski
1989 -
STWORZENIE Grzegorz Kruszewski
1994 -
CZAPLA I ŻURAW Jan Hryniak
1994 -
KONIEC ZABAWY Małgorzata Burzyńska
1995 -
POZA GRANICAMI, Jan Hryniak
1995 -
SERCE, Jan Hryniak
1999 -
ZNACZKI, Miron Bilski
Uniwersytet Śląski (Katowice) - Wydział Radia i Telewizji
2005 -
BOHATER NASZYCH CZASÓW Ksawery Szczepanik
Stary zasłużony profesor o kryształowej reputacji odwiedza instytut, w którym przechowywane są materiały dotyczące jego przeszłości. Pojawia się tajemnicza postać - ni człowiek, ni diabeł. Profesor wraca pamięcią do czasów swojej młodości i pewnego spotkania, które okazało się decydujące dla jego dalszej kariery. Scenariusz jest inspirowany książką "Doktor Faustus" Tomasza Manna, ale sama historia jest dosyć współczesna - mówi o swoim filmie Szczepanik.
Akademia Filmu i Telewizji (Warszawa)
2005 -
KOLSKA Adam Porębowicz
O jedno piwo za dużo. Urwany film - bohater trafia na tytułową Kolską, czyli do warszawskiej izby wytrzeźwień. Tam zaczynają się dziać rzeczy dziwne. Rozpoczyna się niepokojąca oniryczna podróż, w której każde drzwi prowadzą do innego świata. W każdym z nich bohater spotka postać, od której dowie się innej prawdy o życiu.